- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Čo prinesie WordPress 3.1 okrem víťazstva v sieni slávy?

Väčšinou sa snažím písať články s platnosťou neviazanou na čas. Ten dnešný bude teda iný 🙂

Minulý rok vyhral WordPress ocenenie za najlepší CMS. Tento rok dobyl aj sieň slávy.

Čo sa tu však myslí pod pojmom CMS? Predstavte si to ako systém na správu obsahu. Systém, ktorý umožňuje jednoduchú úpravu a správu informácií množstvom rôznych autorizovaných používateľov. Teda nemusí sa jednať len o systém na blog alebo na web stránku, ale cez CMS môže bežať aj vnútrofiremný telefónny zoznam, informačný systém alebo databáza klientov.

A WordPress je od teraz víťazom v súťaži 2010 Open Source Awards, v kategórii Sieň slávy. Ak hľadáte systém na správu obsahu, evidenciu klientov cez systém prístupný cez internet alebo archiváciu informácií, dajte WordPressu šancu.

Čo prináša WordPress 3.1?

V skratke

Jednoduché odkazovanie

Stalo sa vám, že pri písaní článku ste spomenuli niečo, o čom ste už v minulosti písali? Chcete pridať odkaz na ten článok. Čo spravíte? Otvoríte nové okno, vyhľadáte príspevok, získate jeho adresu, skopírujete do schránky, prepnete sa späť na text, ktorý ste písali a vložíte odkaz. Je to 5 až 8 krokov. Tie vám nový WordPress ušetrí, pretože vyhľadávať budete môcť priamo vo vyskakovacom okne s pridávaním novej adresy.

Už keď sme pri tom vyskakovacom okne a ďalších častiach administrácie: Pribudlo aj

Zrýchlenie celej správy WordPressu

Ak ste programátor, tak vám funkcia AJAX niečo hovorí. Pre ostatných: Už viac nemusíte načítavať znova celú stránku, aby ste videli výsledky vyhľadávania. Jednoducho sa načítajú len výsledky a všetko ostatné ostane na svojom mieste.

Zrýchlenie sa týkalo aj ďalších častí. Napríklad sa potrebujete presunúť podľa dátumu o 15 stránok dozadu. Čo musíte urobiť dnes ak ste na začiatku zoznamu? Kliknúť 15x a po jednej stránke sa tam presunúť. Vo verzii 3.1 kľudne zadajte číslo stránky, kde by sa mal článok nachádzať a ihneď ste tam. Dokonca nemusíte triediť len podľa dátumu:

Vylepšené triedenie zoznamov

Nachádzate sa v zozname príspevkov, komentárov alebo obrázkov. Želali ste si niekedy, aby sa dali jednotlivé položky triediť podľa názvu, abecedy alebo autora? Vo verzii WordPressu 3.1 je to už možné. Vedľa názvu stĺpca pribudla šípka, ktorá určuje, podľa ktorého stĺpca je triedenie a či sa jedná o zostupné alebo vzostupné triedenie.

Ďalšie vylepšenia

Dočkáme sa napríklad vylepšenej komapatibility s Microsoft Internet Explorerom 9. Možno patríte k tým nešťastníkom, ktorí musia používať prehliadače od Microsoftu, ktoré sú už tradične problematické so všetkým a všade. Aj na vás vývojári mysleli a zlepšili správanie WordPressu.

Tiež bol aktualizovaný vzhľad modrého administrátorského rozhrania. Mimochodom vedeli ste, že si môžte prepínať administráciu medzi dvoma farbami? 🙂

V neposlednom rade pribudli predvolené formáty článkov, ktoré využijú nové témy na určenie toho, či sa jedná napríklad o galériu obrázkov, zoznam odkazov, zoznam citátov alebo podobne. Ďalej je tu vylepšené vyhľadávanie vzhľadov, nové administračné a ovládacie panely, jednoduchšia zmena hesla a pre programátorov zjednodušenie CSS štýlov správcovského rozhrania.

Dúfam, že vám tento prehľad priniesol dobrú náladu a že sa na novú verziu a všetky jej funkcie tešíte už teraz.

Beta verzia je pre vývojárov od minulého týždňa k dispozícii. My “obyčajní” používatelia budeme musieť ešte pár dní alebo týždňov počkať, kým budú odstránené posledné chyby a problémy. Ale vy už teraz viete, na čo sa môžete tešiť.

Zdieľajte radosť: