Čo je RSS?

ČerešničkaRSS na blogu je niečo ako čerešnička na torte. Podpriemernému používateľovi nechýba, no ten, kto si chce blogy užiť najviac, používa RSS čítačku.

Na každej stránke tohto blogu máte tiež možnosť prihlásiť sa k odberu RSS kanála po kliknutí na príslušnú ikonu vpravo hore.

Čo vlastne to RSS je a odkiaľ sa berie?

Technológia RSS u nás začína ešte len naberať na popularite, no napriek tomu ju na všetkých kvalitných serveroch a blogoch nájdete už dnes. RSS má za úlohu informovať čitateľa o tom, že sa na danej web stránke niečo zmenilo.

Ako to funguje?

Najskôr si uložíte RSS záložku do webového prehliadača. Ak sa na stránke niečo zmení, budete informovaní o počte nových príspevkov pomocou čísla v zátvorke za názvom záložky, zvýraznením záložky alebo nejako podobne. Možno si teraz myslíte: A načo už len toto môže byť dobré? Toto môže byť dobré v prípade, že chcete vedieť či sa stránka zmenila bez toho, aby ste ju museli navštíviť. Táto špeciálna technológia vám tak uľahčí surfovanie po internete a nebudete sa musieť pozerať na stránky, kde sa “nič nedeje”.

Má RSS nejaké obmedzenia?

Hlavné obmedzenie a výhoda je v tom, že cez RSS sa šíri len samotný obsah príspevku. V niektorých prípadoch len prvé vety a podľa toho sa potom môžete rozhodnúť, či vás zaujíma zvyšok článku a otvoriť si ho na danej web stránke.

To, že sa šíri len text, má jednu veľkú výhodu. Každý príspevok z každej web stránky je totiž zobrazený rovnako. Odpadajú tak problémy s malými písmenkami alebo zle čitateľnými webmi. Samozrejme táto výhoda sa dá využiť len v prípade, ak autor zasiela úplné znenie príspevkov.

So stránkou rozhladna.sk a jej RSS kanálom si môžete byť istí, že do vašej RSS čítačky obdržíte kompletné príspevky, aj s obrázkami.

Stránky používajúce najnovšiu verziu RSS môžu tiež zobrazovať obrázky alebo pridávať hudobné súbory.

Ako ľudia používajú RSS?

Niektorí sa dostanú do situácie, že chcú sledovať väčšie množstvo RSS kanálov a pre pohodlnosť sledovania by radi použili nejakú komplexnú službu alebo program. Službou budúcnosti je tu Google Reader, ktorý so správnym softvérom dokáže prečítané príspevky synchronizovať i s počítačom, telefónom alebo notebookom. Najlepšie na tom je, že táto služba je zadarmo!

Tip na RSS program nájdete i v príspevku úvod do RSS a jeho história.

Ako ďalej?

Neváhajte si teraz RSS tejto stránky vyskúšať a už teraz si ho pridať do svojich záložiek, aby vám z tohto blogu o blogovaní neunikol žiaden príspevok!

(Obrázok od: mccun934)

Ak vás zaujímajú ďalšie výhody RSS alebo história, prečítajte si nasledujúce príspevky

Alebo prejdite priamo na úvodnú stránku rozhladne a pustite sa do čítania príspevkov o blogovaní.

Zdieľajte radosť:

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »