- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Mýtus: Cez MLM sa dá zarobiť

Tento príspevok patrí do série: O MLM. Je 2. časťou z 4
Koniec obsahu série; prečítajte si príspevok:

Minule som poukázal na klamný marketing multi-level marketing sietí. Pár užívateľov sa v komentároch ozvalo so svojimi názormi a zastávali sa systému. Poďme sa preto pozrieť na ďalší aspekt multi-level marketing sietí – zarábanie.

Dnes budem pokračovať vo faktoch o MLM. Konkrétne sa pozriem na mýtus, že cez siete sa dá zarobiť ľahšie, lepšie a viac ako cez iné modely podnikania.

Pravdou je, že takmer každý, kto investuje do MLM sa dostane do straty. Toto nie je môj názor, ale historicky niekoľkonásobne dokázaný fakt.

Pozrime sa konkrétne na Amway alebo “sieť sietí”

Štatisticky sa len 0,5 % všetkých distribútorov dostane na základnú úroveň “priameho” distribútora. Priemerný príjem všetkých distribútorov u tejto spoločnosti je asi €30/mesačne. To je samozrejme hrubý príjem pred odvodmi, daňami a výdavkami na cestovné, marketing, na živobytie a podobne.

Po započítaní nákladov je teda zrejmé, že takmer všetci sú v neuveriteľne veľkej strate. Tí, čo sa dostanú na vyššie úrovne, nie sú odmenení väčším zárobkom, ale v skutočnosti majú len väčšie straty.

Keď v roku 1982 právny zástupca štátu Wisconsin obžaloval Amway, ukázalo sa, že daňové priznania priamych distribútorov tohto štátu boli v priemernej čistej strate 918 dolárov. Jednalo sa o vzorku asi 20 000 “priamych” distribútorov a sudca im rozdával pokuty za nelegálnu a skreslenú reprezentáciu príjmov.

Mizerné predaje a marketingové prekážky sú na vine väčšine zlyhaní, ale keby aj bol tento biznis uskutočniteľný, matematika základnej školy nám jasne vymedzí možnosť uspieť.

MLM siete uživia len malé množstvo finančných víťazov. Ak totiž potrebujete 1000 ľudí pre úspech jedného človeka, tých 1000 ľudí potrebuje ďalší milión ľudí, aby boli úspešný. Koľko ľudí môžete ale v skutočnosti dostať do jedného biznisu?? Väčšina z toho, čo vyzerá ako úspech, pochádza z neustáleho naberania nových ľudí do siete. Peniaze pre zriedkavých “víťazov” pochádzajú z neustáleho naberania armád “porazencov”.

Mizerná retencia a skreslené štatistiky

Veľké množstvo týchto “porazencov” opustí MLM behom jedného roka. V roku 1999 prišlo na svetlo sveta tvrdenie jednej kozmetickej spoločnosti, že majú medzi MLM modelmi najlepšiu “retenciu”. Ukázalo sa, že jej rady opúšťa “iba” 5,5 % ľudí mesačne. To je asi 60 % ročne v prípade, že sa rady distribútorov priebežne dopĺňajú.

Vo všeobecnosti skončí 50 až 70 % distribútorov behom roka. Ďalšia kozmetická spoločnosť vo svojom výkaze pekne ukázala, ako 2/3 ziskov dostáva 200 ľudí “hore”. Z celkového množstva 63 tisíc (!) aktívnych distribútorov. Čiže zisk ľuďom “hore” vytvárali neziskové investície ostatných 99,7 % aktívnych ľudí siete.

Teraz si ukážeme, že tieto čísla veľmi nevypovedajú o hrozivej realite MLM. Niektoré siete delia distribútorov na “aktívnych” a “neaktívnych”. Aktívni sú tí, ktorým MLM firma ešte stále vypláca provízie. Vtip je v tom, že tieto firmy zverejňujú štatistiky a retenciu len u tejto “aktívnej” skupiny. Reálne čísla tak môžu byť vo veľa prípadoch oveľa horšie ako čítate v tomto článku.

Keď teda zahrniete do týchto čísiel všetkých ľudí, ktorí sa historicky do systému zapojili, sú zisky a najmä straty oveľa väčšie. Keby sa zahrnuli všetci, ktorí sa počas rokov zapojili a skončili, tak je šanca úspechu ešte nižšia. Šanca na úspech v MLM je absurdne nízka keď ju porovnáte napríklad s pravdepodobnosťou toho, že vyhráte v lotérii hlavnú výhru…

Ako som už minule naznačil – prezentovať MLM ako “životnú príležitosť” s “neobmedzeným potenciálom príjmu” naozaj nie je to pravé “orechové”.

Nabudúce rozoberiem ďalšie mýty MLM sietí.

Chcete mať celú sériu pekne pokope ako PDF? Kliknite nižšie

Ak sa budete účastniť diskusie, napíšte prosím, aké skúsenosti máte a s koľkými MLM sieťami. Moje skúsenosti pochádzajú z toho, že som bol v minulosti členom takýchto organizácií a v poslednej dobe som aj konzultoval pre ľudí z MLM organizácií. Preto mám stále reálny a aktuálny pohľad na súvislosti.

Navigácia vrámci tejto série:« Klamete sami sebe o MLM sieťach? - Mýtus: MLM je efektívny systém »
Zdieľajte radosť: