Kto túži po tom, aby jeho podnikanie o rok-dva skončilo? Tak presne pre neho toto video NIE JE, pretože sa tu dozviete, ako vybudovať kvalitné podnikanie, ktoré vám bude robiť radosť dlhú dobu.
Pozrite si ho tu alebo prejdite na YouTube cez odkaz pod videom.
Toto video na YouTube: 10 kľúčových faktorov kvalitného podnikania
Ďalších 5 faktorov a zhrnutie prvých 10 v PDF na stiahnutie »
Obsah videa v skratke (a bez prezentácie) 😉
Kľúčové faktory 1 až 10
O týchto hovorím aj vo videu na blogu. Odporúčam vám tam pozrieť. Cieľom tejto časti je (okrem opakovania) aj rozviesť ich viac do hĺbky a dať vám podnety na ďalšie rozmýšľanie o smerovaní vášho podnikania.
Kľúčový faktor 1
Ten je o tom, čo rozhoduje o úspechu alebo neúspechu podnikania. Je to manažment. Tí, čo riadia firmu. Nie je to o prístupe k peniazom, o výhovorkách, o tom, čo robia iní, pretože každá firma má svoje otázky. Všetko je o vás osobne. Vy, ako majiteľ, musíte byť odhodlaný stať sa lepším, pretože na vás sa pozerajú ďalší ľudia: Vaši zákazníci, vaši kolegovia a vaši obchodní partneri. Kľúč číslo 1 je preto o vás osobne.
Kľúčový faktor 2 – Prečo chcete podnikať a ďalšie otázky
Čo vás motivuje prejsť míľu naviac od ostatných?
Spýtajte sa sám seba PREČO… aspoň 5x a nájdite vaše skutočné prečo.
Ďalšie otázky, ktoré definujú vás a vaše podnikanie sú tieto:
O čom je vaše podnikanie? V čom podnikáte?
Ako podnikáte?
Kľúčový faktor 3 – Ako efektívne komunikujete?
Komunikácia je životnou energiou všetkých osobných vzťahov a aj podnikania.
Nevytvoríte úspešné podnikanie, keď nebudete efektívne komunikovať. Komunikácia je obojsmerná ulica. Najskôr vy porozumejte druhým, potom hľadajte porozumenie u nich.
Ako chcete vytvoriť kvalitnú reklamu, keď neviete, o čo sa vaši zákazníci zaujímajú?
Kľúčový faktor 4 – Budujte kvalitný team
Spolupracujte s najlepšími ľudmi. Vytvorte im najlepšie podmienky na prácu. Bavíme sa nielen o zamestnancoch, ale aj o externých spolupracovníkoch alebo konzultantoch.
Dajte im jasné inštrukcie, jasné ciele a presné zodpovednosti. Vďaka tomu vaše úspechy ďaleko presiahnu úvodnú investíciu do takejto spolupráce.
Vašim cieľom by malo byť stať sa „najhlúpejším“ človekom v miestnosti. Obklopujte sa kvalitnými ľuďmi. Potom bude kvalitné aj vaše podnikanie.
Kľúčový faktor 5 – Pravidelnosť a zodpovednosť
Pravidelnosť: Pravidelne si overujte, že každý týždeň, každú hodinu, každú minútu idete bližšie k vášmu cieľu.
Zodpovednosť je za to, že sa veci budú diať, že sa budú diať načas, a na záver máte zodpovednosť si neoblomne overovať to, či sa veci vôbec dejú. Tento faktor je o zodpovednosti nielen iných ľudí, ale najmä o nás samotných.
Kľúčový faktor 6 – Tréning je nutnosť
Ľudia s úspešnými firmami tvrdia: Neexistujú tajomstvá. Iba knihy, ktoré ste ešte neprečítali.
Viete, čo potrebujete pre dlhodobý úspech? Potrebujete mať príjem, zisk a lojalitu. Preto musíte vašich spolupracovníkov inšpirovať, vážiť si ich, investovať do nich a viesť ich s konzistenciou, áno aj na tréningoch.
Pre ušetrenie času môžete tréningy aj delegovať na ďalších spolupracovníkov alebo na externé firmy. Pokiaľ môžete, učte sa od najlepších vo svojom obore. Bez ohľadu na výšku investície. Sledujte ich hodnoty a vzťah k zákazníkom (kľúč 9). Pokiaľ sú ich hodnoty v súlade s vašimi, učte sa od nich.
Kľúčový faktor 7 – Informácie sú „životnou energiou“
Kľúčom je tu uvedomenie si toho, nemusíte obsiahnuť všetko, čo sa deje všade. Musíte však mať prehľad o kľúčových informáciach vášho podnikania:
- Ako sa volajú vaši hlavní klienti?
- Koľko ich je?
- Koľko ponúk ste spravili tento týždeň?
- Koľko objednávok ste z týchto ponúk získali?
- Aký zisk je z nich?
- Aký je ušlý zisk zo zákazok, ktoré ste nezískali?
- Kam išli tí ľudia?
- Skončili u konkurencie?
V informáciách je moc. Pokiaľ ich máte a pracujete s nimi, ste opäť bližšie k dlhodobému úspechu a kvalitnému podnikaniu.
Kľúčový faktor 8 – Máte zdravú „paranoju“?
Kľúč číslo 8 je možno trošku prekvapivý, pretože je odpoveďou na otázku: Máte zdravú paranoju? Čo myslím teraz paranojou… Jednoducho musíte vedieť, kto sa snaží uloviť vášho zákazníka. Paranoja je odpoveďou na otázky ako:
- Sú vaši zákazníci spokojní?
- Sú tu agresívnejší konkurenti?
- Majú vaše ponuky správnu cenu?
a podobne. Zdravá paranoja vám pomôže posúvať sa vopred.
Keby mali zdravú paranoju uhoľní baróni, stali by sa dopravní magnáti vlastniaci letecké spoločnosti, pretože ich podnikanie nikdy nebolo s uhlím… boli v dopravnom odvetví, čo si však sami neuvedomovali a dnes ich rodiny nič nemajú.
Zdravá paranoja pomáha firmám ako Apple zobrať MP3 prehrávač, mobil alebo počítač a vylepšiť ho do podoby, ktorú budú v budúcnosti ľudia viac používať… alebo do podoby, ktorá uzavrie kamenné obchody s hudobnými CD. To je zdravá paranoja.
Kľúčový faktor 9 – Je váš zákazník na prvom mieste?
U veľa firiem je tu priestor na to, aby ich miesto zaujal niekto iný.
Vyzerá to ako klišé – a firmy odpovedajú: samozrejme! Zo skúsenosti však viem, že toto vôbec nie je pravda. Prídete do nejakej firmy a nikto sa na vás neusmeje, v horšom prípade: nikto vás nepozdraví.
Chcete vidieť zákaznícky servis v akcii?? Zavolajte si na infolinku väčšej spoločnosti – ako napríklad mobilného operátora. Dovoláte sa nejakému človeku? Musíte čakať? Zdvihne vám to nejaký automat?
Bez ohľadu na to, čo firmy tvrdia, skutky vypovedajú o pravde.
Keď aj voláte na podporu menšej firmy a ihneď vám to niekto zdvihne, nemáte automaticky vyhrané. Často vás totiž ešte prepoja 2-3…5x. No a vy musíte vždy opakovať váš problém znovu a znovu… Pokiaľ ste klientom nejakej lepšej spoločnosti, tak viete, že aj oni majú na to, aby vás prepojili na správneho človeka, ktorý vám vie dať riešenie bez toho, aby ste museli vašu situáciu opakovať čo i len raz…
Bez ohľadu na to, ako odpoviete na kľúčovú otázku 9, tak o jej skutočnej odpovedi rozhodujú skutky vás a vašich ľudí.
Kľúčový faktor 10 – Odhodlanie sa neustále zlepšovať
Tento kkľúč sa dá zhrnúť ako odpoveď na 2 otázky:
- Ako môžem zlepšiť seba?
- Ako môžem zlepšiť svoju firmu?
Teraz prejdite na ďalšiu stránku a stiahnite si dokument so všetkými 15 kľúčovými faktormi kvalitného podnikania »
Ostatným sa páčilo tiež:
« Predchádzajúci príspevok na stránke: Čo je product launch? Alebo: Ako zvýšiť svoje tržby 10 násobne
Nasledujúci príspevok na stránke: 5 vecí, ktoré urobte pred koncom roka »
Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.
Ďakujem pekne za tento článok 🙂 Čerpal som z neho keď som sa pripravoval na rozbehnutie podnikania. A slúži mi ako inšpirácia a zdroj informácií aj dnes.
Reaguj na tento komentár