- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

5 vecí, ktoré urobte pred koncom roka

Bez ohľadu na to, či ste na to pripravení alebo nie, o pár dní začína nový rok. Preto som sa rozhodol zamerať vašu pozornosť na 5 vecí, ktoré sú hodné vášho času.

1. Reflektujte

Občas, keď ľudí povzbudzujem, tak im hovorím:

Buď sa to podarí alebo sa niečo naučíte.

Pravdou je, že skúsenosť je najväčším učiteľom len vtedy, pokiaľ sa nad ňou zamyslíme. Táto reflexia nám pomáha získať vhľad. Ten nám pomáha v živote. K tomu, aby sme nerobili znova tie isté chyby. Jedine tak sa naučíme z lekcií, ktoré pre nás Boh prichystal.

Zoberte si preto práve pred koncom roka čas na reflexiu nad vašim osobným životom, podnikaním a zdravím. Uberáte sa správnym smerom?

2. Vyhodnocujte

Vyhraďte si čas na vyhodnotenie vašej tohtoročnej osobnej efektivity:

  1. Čo sa podarilo?
  2. Čo neišlo podľa plánu?
  3. Prečo?

Sú tu 3 otázky… nezabudnite na tú prvú o tom, čo sa podarilo a nesústreďte sa len na zlyhania! Viem, že pokušenie sústrediť sa na pády je väčšie. Napriek tomu venujte úspechom radšej dvakrát viac pozornosti…

Vyhodnoťte aj vaše priority a využívanie času.

3. Zdieľajte sa

Život je o láske. Strávte nejaký extra čas s dôležitými ľuďmi.

Čo s nimi robiť?

Ako osobný cieľ si môžete dať vylepšovanie medziľudských vzťahov a vzdelávanie sa v oblasti osobnostných profilov (pováh ľudí).

4. Plánujte

Máte v kalendári pravidelný čas pre rodinu alebo priateľov?

Plánujete si dovolenku ako prvú vec? Alebo ste už 5 rokov nikde neboli?? Naplánujte si najlepšiu dovolenku života… alebo aspoň inú než obvykle. Oddýchnite si, odpojte sa a vychutnávajte si ľudí okolo.

Naplánujte si veľké udalosti alebo zážitky.

Upracte si v kancelárii… dajte si „stretnutie so sebou“. Možno to bude upratanie skríň s dokumentami, poličiek alebo šuflíkov. Možno sa odhodláte na projekt Inbox Zero (nula emailov v zložke ‚prijaté‘). Jednoducho vyhádžte všetko nepotrebné.

Už Šalamún pred asi 3000 rokmi vedel o plánovaní svoje:

Svoje plány preber na porade, vojnu veď múdrou stratégiou! (Príslovia 20,18)

Plány usilovného iste vedú k zisku, no k nedostatku smeruje každý, kto sa náhli.
(Pr. 21:5)

A aj moderní autori sa pridávajú:

Ak zlyháte v plánovaní, plánujete zlyhanie. (Benjamin Franklin)

Dnešné činnosti určujú zajtrajšie výsledky.

Plánovanie svojho dňa, namiesto toho, aby ste dovolili, aby sa odvíjal od rozmarov druhých, to je najdôležitejšia časť z puzzle s názvom ‚časový management‘.

5. Hrajte sa

Práca bez hrania utvára pochmúrnych ľudí. Žiť naplno neznamená zaoberať sa len poradami, programom, projektami alebo úlohami… i keď naplnený život zahŕňa aj tieto. Zastavte sa preto a ovoňajte ruže. Spravte si voľno. Urobte niečo zábavné. Prejdite sa. Choďte do kina. Uvarte večeru pre priateľov…

A najmä: Majte najlepší rok svojho života!

Zdieľajte radosť: