- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Ako som si zvýšil efektivitu práce o 60 % medziročne?

Tento príspevok patrí do série: Produktivita. Je 1. časťou z 3
Koniec obsahu série; prečítajte si príspevok:

Pokiaľ si nedáte záväzok, máte len sľuby a dúfanie, ale žiadne plány.
Peter F. Drucker

Začalo to ako nevinná zmienka na webinári.

Robil som webinár s Liborom Činkom. Medzi niekoľkými hodinami webinárov, ktoré sme spolu spravili, sa vyskytla jedna myšlienka: Libor povedal, že natáčal svoje audioprogramy po stojačky.

Zamyslel som sa teda nad tým, čo k tomu treba. Začal som čítať články o ľuďoch, ktorí pracujú po stojačky. Aké sú klady? Zápory? Ako začať?

V článkoch som sa postupne dozvedal, že ľudia začínajú veľmi jednoducho. Zoberú nejakú veľkú krabicu, na ňu dajú monitor, na druhú krabicu dajú klávesnicu a myš… a idú do toho. Tiež som sa dočítal, že sa dostavia bolesti nôh 🙂

Presne to som spravil. Zobral som krabicu od tlačiarne a dal na ňu monitor. Na ďalšiu som dal klávesnicu a myš – a začal som.

Potvrdilo sa, že prvé dni vás budú bolieť nohy. Pretože som osobnosť, ktorá keď sa rozhodne niečo spraviť, ide do toho naplno, tak som to nevzdal.

Vydržal som to týždeň. Po víkende som si povedal, že otestujem teraz týždeň sedieť, aby si nohy oddýchli. Začal som sám na sebe badať obrovský rozdiel.

V niektorých prípadoch som po stojačky spravil za 20 minút prácu, na ktorú som mal určené 2 hodiny! (Pretože som si chcel sadnúť…) V iných prípadoch mi merateľne stúpla výkonnosť minimálne o 20 % medzimesačne a inde aj 60 % medziročne.

Počul som, že v call centrách „trestajú“ neúspešných predajcov tým, že pracujú po stojačky… a pravdepodobne to funguje… Preto som toho názoru, že by sme mali začať od druhého konca:

Pokiaľ chcete byť úspešní, pracujte po stojačky. Nie za trest, ale pre motiváciu k dobrému cieľu.

Poďme však o krok ďalej. Pred mesiacom som počul o firme, ktorá robí po stojačky porady. Vtom mi to „bliklo“: Robte po stojačky aj porady! Ak vaši ľudia ešte stále pracujú po sediačky, budú si chcieť sadnúť čím skôr a preto urobia všetko pre to, aby problémy na porade vyriešili čím skôr.

Pred ďalšou poradou vyhádžte zo „zasadacej“ miestnosti stoličky. Alebo urobte poradu rovno na trávniku pred firmou 🙂 …tu nastáva otázka: Stáva sa takto zo „zasadacej“ miestnosti „zastávacia“?? Hmmm…

Čo odporúčam ľuďom, ktorí začínajú pracovať po stojačky? Začnite ihneď. Použite krabice, ktoré doma už máte.

Podľa štýlu práce zistíte, do čoho sa vám oplatí zainvestovať:

Stôl s nastaviteľnou výškou je investícia v hodnote 800-1000 € (20-28 tisíc Kč). (Krabice z garáže sú zadarmo…)

Pokiaľ sa rozhodnete pre stôl s pevnou výškou, tak barová stolička je síce menšia investícia, ale väčšinou vám ju nepredajú bez objednávky 2 týždne vopred 🙂 Barová stolička vám pomôže pri pevnej výške stolu a keď vás budú bolieť nohy. Ideálne si nájdite stoličku s opierkou krížov.

Ako doplnok naviac vám môže dobre poslúžiť bežecký pás. Odporúčam motorový. Stačí vám rýchlosť 2-3 km/h. Investícia je tu 300-500 € (8-14 tisíc Kč). Malé upozornenie: Ak si budete navrhovať stôl s pevnou výškou, tak bežecký pás spôsobí nutnosť navýšenia pracovnej plochy.

Inak je to všetko. Nepotrebujete špeciálny počítač, špeciálnu klávesnicu, špeciálne pero a dokonca ani špeciálny papier na to, aby ste mohli pracovať po stojačky.

Možno zistíte, že niektoré „vychytávky“ ako nástenný držiak monitoru alebo iné veci vám pomôžu, ale inak je všetko v rozhodnutí postaviť sa a zvýšiť efektivitu svojej práce. Už dnes.

Prajem málo bolestí nôh!

PS: Chcete ma vidieť pri práci v stoji?? Dohodnite si Zlomovú business konzultáciu »

PPS: Nový výskum ukázal, že už 30 minút sedenia zaručene skracuje život… a tiež, že sedenie zvyšuje riziko rakoviny. Viac v príspevku aj o tom, ako si stôl vybrať »

Navigácia vrámci tejto série: - Tajná zbraň efektívnych ľudí: Časové bloky »
Zdieľajte radosť: