Na začiatok budete potrebovať zopár hlavných stránok ako o blogu, o autorovi, kontakty a podobne, a potom aspoň päť príspevkov samotného blogu. Päť príspevkov z dôvodu prvého dojmu.
Ak niekto totiž natrafí na prázdny blog, asi sa už nevráti. Písanie článkov je samozrejmosťou a preto sa im detailne budem venovať inde. Dnes by som sa chcel pozrieť na kľúčové stránky na blogu.
Stránka O autorovi a o tejto stránke
Táto stránka zodpovie otázky: kto píše tento web? O čom je? Čo ním chcem dosiahnuť? Prečo by som mal tento blog čítať?
Stránka o… by mala byť v rovnakom tóne ako zvyšok blogu. Ak je celý blog vtipný, nemala by táto časť zaostávať. Tu je aj priestor napísať o výhodách blogu.
Kontakt
Moja stránka obsahuje kontaktný formulár, ktorý človek vyplní a ja sa tak dozviem všetko potrebné k tomu, aby som vedel adekvátne reagovať.
Samozrejme, že iné blogy môžu mať potrebu inej kontaktnej stránky a môžu tam mať od telefónnych čísiel a adries cez mapy až po e-mailové kontakty na jednotlivé oddelenia s usmievavými fotkami ľudí, ku ktorým sa dovolám.
Ak sa jedná o súkromný blog, dá sa fotka umiestniť aj do stránky O autorovi. Ďalej tu môžu byť kontaktné informácie na Skype, Google talk, ICQ, MySpace, Facebook, Twitter alebo čokoľvek, kde sa zdržujete. Ideálne však je, aby sa dalo na stránku s kontaktami dostať z každej stránky. Niektorí by mali i zvážiť uvedenie kontaktných údajov v päte stránky. Najmä, ak od toho závisí predaj.
Podmienky používania služby a ochrana súkromia
Ak máte na stránke možnosť vyjadrovať sa k príspevkom alebo “zbierate” osobné údaje, ako napríklad e-mailové adresy, bude určite niekoho zaujímať, ako sa s jeho e-mailom narába. Pokiaľ zase dávate určité rady alebo vytvárate modelové situácie, bude dobré upozorniť, že každý človek je v inej situácii a pokiaľ ide urobiť dôležité rozhodnutie, mal by sa poradiť s odborníkom.
Články
Prvé príspevky by mali byť nosné, čiže také, ktoré sa dajú v budúcnosti rozvíjať a na ktorých sa dá “stavať”.
Určite by to nemali byť novinky alebo veci, o ktorých sa dá dočítať niekde inde. Mal by to byť originálny obsah, ktorý vytvorí pevný základ pre budúce steny domu – upresňujúce príspevky. Niečo také, čo čitateľa naučí nové veci o danej téme. Toto vyžaduje kreativitu, záujem, inšpiráciu a ideálne ukazuje využitie týchto prvkov cez príspevky blogu.
Pred spustením vášho projektu skúste vydať 5 príspevkov len tak pre seba. To vám pomôže určiť periodicitu a časovú náročnosť. Ideálne je mať možnosť vydávať články mesiac na nejakom blogu zdarma a sledovať ohlasy. Potom ohlasy zahrnúť do príspevkov a vydať ich na svojom blogu “v plnej kráse”.
Otázka čitateľa:
Mám počkať a nachystať si viac článkov pred spustením blogu alebo mám začať už s piatimi?
Možno to bude znieť prekvapivo, ale aj veľa dobrého škodí. Boli ste už na stránke, kde bolo veľa dobrých článkov a vy ste túžili prečítať si ich všetky? Mne sa to stalo.
Autor mal 5000 príspevkov na svojom blogu a ja som sa chcel postupne “prelúskať” všetkými, aby som videl ako sa vyvíja a mení jeho názor. Samozrejme, že som to po prvých pár desiatkach článkov vzdal, pretože som zistil, že o niekoľko rokov po vydaní prvého článku na nejakú tému, svoj názor upresnil a vydal lepší článok.
Dnes už mám danú stránku v RSS čítačke a sledujem len najnovší obsah. Preto odporúčam spustiť blog ihneď, keď budete mať tých prvých pár základných článkov nachystaných.
Zabudol som na niečo v tomto príspevku? Mali ste pri spustení blogu iné skúsenosti s potrebnými stránkami? Podeľte sa s nami o tom v komentároch.
(Obrázok od: tanakawho)
Ostatným sa páčilo tiež:
« Predchádzajúci príspevok na stránke: Ako si vybrať názov a doménu?
Nasledujúci príspevok na stránke: SEO od začiatku alebo mám sa na to vykašlať? »
Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.