- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Ako na výber témy?

Ľudia sú dobrí v jednej veci, ale zlí v mnohých.
Aristoteles

Každý začínajúci bloger alebo blogerka sa stretol s touto otázkou:

O čom mám dnes písať?

Ak už máte blog, ktorý sa venuje napríklad filmom, ktoré ste videli cez víkend alebo priamo Star Wars, je jasné, o čom bude ďalší článok. Ak však ešte iba začínate, budete sa musieť rozhodnúť pre nejakú nosnú tému.

Predstavte si, že narazíte na blog, kde sa bude písať o autách jeden deň, o pestovaní domácej zeleniny druhý a tretí o sci-fi filmoch. Takýto blog si neudrží ani fanúšikov motorizmu, ani pestovateľov a ani iných.

Je síce pravda, že ak budete písať len o planéte Pluto (alebo čo to vlastne dnes je), tak audiencia bude síce úzka, ale zato vysoko špecializovaná. A najlepšie na tom je, že to budú pravidelní návštevníci!

Téma by preto mala byť niečo, čomu sa budem vedieť venovať i o 10 rokov. Zoberte si poznámkový blok, pero a niekde sa zavrite na polhodinu. Zvážte, aké máte hobby a iné záujmy. Čo Vás láka alebo čomu sa chcete venovať profesionálne?

Tiež si treba uvedomiť, že ak sa môj firemný blog bude venovať môjmu hobby, neostane to už len moje hobby! V každom prípade si napíšte, o čom chcete písať. Ak Vám po 10 minútach dôjdu nápady, asi to nie je správny smer.

Ako sa mám rozhodnúť o čom písať, ak mám priveľa záujmov?

Vyberajte tému, o ktorej viete, že zaujíma i ostatných. Je tak väčšia šanca prilákať nejakú audienciu a v budúcnosti i sponzorov. Niekedy človeka poteší, keď má z čoho zaplatiť hostingové a podobné služby.

Ďalší pomocník pri výbere môžu byť časopisy. Zájdite si niekde, kde sa predávajú a skúmajte, akým témam sa venujú. Ak existuje “staré médium” na nejakú tému, nájde sa určite priestor i pre “nové” s rovnakou témou…

Blog životného štýlu… alebo ako písať ak mám tých tém naozaj viac

Ak čítate tieto slová, asi sa Vám nepodarilo vybrať jednu tému alebo vás motivujem k písaniu blogu životného štýlu. Predstavujem si to veľmi jednoducho: zaujímate sa o pestovanie domácich kvetín, varenie a prácu z domu? Napríklad tieto tri témy majú niečo spoločné – odohrávajú sa na rovnakom mieste – doma. Možno sa však zaujímate o počítačové hry, komixy a sci-fi. Tieto sú zase príbuzné témy.

Ak sa rozhodnete písať takýto blog, bude to viac ako iba niečo bežné. Určite to bude niečo, na čo sa ľudia pozrú radšej ako na jednu nezaujímavú tému… Viete o nejakom blogu životného štýlu z našich končín? Podeľte sa oň v komentároch!

Spájanie kurióznych tém

Alebo ešte lepšie:

V každom prípade takáto téma zaujme minimálne svojou novotou. Na úvod to vyzerá ako nespojiteľné, ale aj z tohto sa dá niečo vytvoriť. Je možné, že obe témy majú svojich fanúšikov a takýto blog ich navzájom predstaví. Ak sa rozhodnete vyskúšať takýto “úlet”, mám tu dva tipy, ako na to:

  1. Jedna z tém musí byť široká. Tá uletená totiž privedie návštevníkov, ale tá o ktorej sa dá písať ich udrží.
  2. Druhá možnosť, ako písať takýto blog je zobrať si dve témy, ktoré si odporujú a riešiť vzájomné otázky. Napríklad Greenpeace a atómové elektrárne alebo Zdravá strava a fajčiari

Správna cesta je tá, ktorá dá človeku výsledok, ktorý hľadá. Často to bude niečo iné ako robí zvyšok sveta, pretože zvyšok sveta nedosahuje výsledky ktoré chce. A ak nedosiahnete výsledky, ktoré chcete, nebudete predsa robiť to isté len vo väčšom – zmeníte smer plavby! Prajem veľa úspechov pri výbere témy!

Motivoval Vás článok k výberu témy? Podeľte sa s ostatnými v komentároch, o čom budete písať.

(Obrázok od: rachel is coconut&lime Lin Pernille ♥ Photography)

Zdieľajte radosť: