Čítate: Ako poslať peniaze na účet z alebo do zahraničia? …bez zbytočných poplatkov a bez kurzových strát… napríklad z a do USA, Kanady, Česka alebo Nemecka

Formálne vzdelanie vám zarobí na živobytie. Samovzdelávanie vám prinesie bohatstvo.
Jim Rohn

Ak chodíte na dovolenku raz ročne, peniaze zameníte doma a v zahraničí zaplatíte kartou maximálne za nejaký posledný obed alebo benzín, keď vám nevyjde rozpočet, tento článok nebude pre vás.

Na strane druhej, pokiaľ podnikáte, možno ako ja, a máte pobočku v inom štáte… alebo klienta… alebo osobný účet doma a príjem v inom štáte, bude toto pre vás.

Vedel som, že si banka účtuje nejaký skrytý poplatok v kurze. Niektorá dokonca ešte aj naviac poplatok za prevod do alebo zo zahraničia.

Koľko to ale je? A ako som na to prišiel?

Pretože mám aktivity v rôznych štátoch EU a občas idem aj na dovolenku, zvykol som si vyťahovať peniaze napríklad z českého účtu v Nemecku alebo zo slovenského účtu v ČR.

Prvý chyták na klienta bankomatu je takzvaný „zaručený kurz“, ktorý bankomat ponúka. V rôznych testoch mi to vychádzalo o 10 % horšie ako bol stredný kurz. Preto rada číslo 1:

  • vždy vyberajte v domácej mene štátu a bankomatu, kde sa nachádzate. Napríklad kuny v Chorvátsku, libry v Anglicku alebo koruny v Česku. Dostane lepší kurz (z tých dvoch).

Toto pocítite, keď napríklad prídete do Chorvátska na blind. Domáci vám povie sumu ubytovania v kunách a kde je bankomat. Vy si skočíte do bankomatu. Naťukáte, koľko chcete vybrať a tam na vás vypadne obrazovka napríklad:

  • 4000 HRK
  • alebo garantovane 4000 HRK za 583,73 €

Majiteľ bankomatu sa asi spolieha na familiárnosť toho, že viete presne, koľko si z účtu vytiahnete a vyberiete druhú možnosť. Čo sa však stane, keď si zvolíte prvú (tak povediac neznámu) možnosť?

Z účtu vám odíde „iba“ 557,19 €. Rozdiel necelých 27 €.

Existuje ešte lacnejšia možnosť?

Áno… vyskúšal som si ju dokonca sám na sebe prvýkrát asi pred štvrť rokom, i keď na internete som našiel skúsenosti ľudí, čo ju používajú od roku 2011.

Potreboval som zo Slovenska do Česka poslať 500 €. Pri vtedajšom kurze by som výberom z bankomatu vytiahol (v prepočte) 12835,45 Kč. Použitím „garantovaného kurzu“ dokonca iba 12159,90 Kč.

Na internete som našiel službu, ktorá sa volá TransferWise. Tam som dostal presne stredný kurz (vtedy 27,022 Kč za €) a na účte uvidel 13511 Kč (mal som nulový poplatok, viac o tom ďalej).

Rozdiel takmer 700 Kč oproti klasickému výberu z bankomatu… a za to sa už dá navečerať. Alebo dokonca rozdiel o 1351,10 Kč vzhľadom ku „garantovanému výmennému kurzu“

Keby ste použili napríklad PayPal, dostanete 12328,30 Kč, čo je takmer „garantovaný kurz“ niektorých bankomatov.

Ako prebehlo založenie účtu?

Prvá dobrá správa: Okamžite mi TransferWise vytvoril 2 účty. Jeden súkromný a jeden firemný.

Na to som potreboval oskenovať viacero dokumentov… Konkrétne doklad s fotkou a druhý doklad. Použil som neštandardne pas a vodičský preukaz.

Prišiel mi email, že identita bola overená v poriadku. Asi 3 hodiny na to však žiadali ešte doplnenie dokladu s firemnou adresou… Poštou si nenechávam nič posielať, tak sa mi zdalo, že z toho asi nič nebude. No našiel som nakoniec výpis z banky s informáciou ohľadne trvalého príkazu, starý necelé 3 mesiace.

Do hodiny som mal overenú aj firemnú adresu.

Viem, že u niektorých firiem si žiadajú aj zakladateľské dokumenty. Kvôli tomu počítajte s tým, že prvý prevod môže trvať až týždeň. Tiež myslite na to, že väčšina bánk má nejaký časový limit na spracovanie SEPA prevodu v EUR. U tej mojej to je podmienka zadania do 14:00 v bankový deň.

Následné prevody už budú rýchlejšie. Môžete použiť napríklad aj eurovú debetnú kartu (u ktorej je tiež nulový poplatok) a väčšinou máte vy, alebo váš obchodný partner, peniaze na účte do 24 hodín.

S poplatkom môžu byť iné karty (kreditné) alebo meny. Tiež „business karty“ majú väčšinou nejaký poplatok. To transparentne vidíte pred zadaním prevodu a tiež informáciu o odhadovanom čase pripísania na účet v druhej mene.

Karty musia mať aktivované a povolené platby cez internet s patričným limitom.

Úspory

Na prvý pohľad to nevyzerá na veľké úspory, pretože sa bavíme o malých číslach. Keď si však každý mesiac pošlete medzi rôznymi menami napríklad iba 15000 Kč, je to ročne 180 tisíc Kč.

A či príjemca dostane z tejto čiastky 166 200 Kč kvôli bankovým poplatkom a nevýhodnému kurzu alebo až 177 300 Kč po odpočítaní poplatku TransferWise, je citeľný rozdiel…

Záver

Otázkou teda ostáva, či chcete živiť banky alebo službu, ktorá ponúka výhodný kurz a nízky poplatok. Ja som si vybral to druhé… A ak sa prihlásite cez odkaz nižšie, dostanete vďaka mne prvý prevod cez TransferWise úplne bez poplatku »

Poznáte lepší spôsob? Zanechajte mi komentár.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »