Čítate: Ako si vybrať názov a doménu?
15
Názov pre tento blog som vyberal veľmi dlho. To i napriek tomu, že v práci som dal niekedy požiadavku na zaregistrovanie piatich domén denne. Súkromná doména je však niečo iné. Čím to je?
Názov blogu je niečo ako meno dieťaťa. Budete ho používať všade a stále. Kým som prišiel na názov tohto blogu, uvažoval som asi mesiac o iných siedmych názvoch. Tri domény už boli zaregistrované a dva názvy by sa skôr hodili pre grafického dizajnéra. Takže ostali posledné dve domény.
Jedna so slovom blog a druhú už poznáte. Vyhrala rozhladna.sk, pretože najlepšie vystihuje cieľ tejto stránky – rozšíriť ľuďom rozhľad v oblasti blogov a blogovania.
Prečo som si však nevybral radšej doménu moj-prvy-blog.sk alebo martinovblog.sk?
Mená s pomlčkami patria do minulého storočia. Predstavte si, že by ste niekomu chceli vyhláskovať je-to-táto-webstránka.sk. Mená s pomlčkami sú tiež chápané ako spamové, čiže v niektorých prípadoch zakázané poskytovateľom internetu. Poskytovateľ je práve ten, kto rozhoduje o tom, či sa vaša stránka zobrazí alebo nie. Ak aj prejde poskytovateľom, kamaráti blogeri na vás zase nebudú odkazovať, aby sa náhodou nedostala ich stránka na čiernu listinu.
Adresy so slovom blog sú neflexibilné. Ak sa v budúcnosti rozhodnete, že formát blogu nie je pre Vás, musíte spraviť re-branding. Taktiež ak sa zaujímate o kvety a v názve máte slovo blog, nie je vyhľadávačom jasné, či je nosné slovo blog alebo kvety.
Myslite na budúcnosť. Nevyberajte názov domény, ktorá bude za pár rokov zastaralá. Príkladom toho sú názvy telefónov, modely áut alebo fotoaparátov. Ak si ale zoberiete na mušku celú skupinu telefónov – napríklad s dotykovým displayom – máte vyhrané. A až do doby pokiaľ nebudú telefóny ovládané výhradne myšlienkami, môže blog fungovať. 🙂 Doména by tiež mala opisovať cieľ.
Vlastnite doménu. Toto má viacero výhod. Vlastníte prakticky všetko čo je na nej a kam smeruje. To je hlavný rozdiel v porovnaní s verejnými blogovacími systémami ako napríklad na sme.sk. Váš blog na verejnom systéme môže byť kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu vymazaný!
.sk alebo iné? Píšte po slovensky pre Slovákov na slovenskej doméne. Pretože všetky cudzojazyčné témy sú vám cudzie. Samozrejme, že existujú výnimky, ale ak si myslíte, že medzi ne patríte, zamyslite sa ešte raz.
História názvu. Pred tým než sa definitívne rozhodnete, zadajte si váš názov do vyhľadávača. Nechcete predsa, aby ste si vybrali slovo, ktoré môže znamenať nadávku alebo sa v minulosti používalo na niečo, čo sa vám nebude páčiť.
Zapamätateľnosť. Niektorí ľudia stránky nevyhľadávajú. Pamätajú si ich názov. Napíšu napríklad priamo www.rozhladna.sk namiesto toho, aby zadali do vyhľadávača nejaké slová.
Viaceré domény. Plánujete väčší projekt? Budete mať v názve písmená Z, Y alebo I? Niektorí ľudia majú totiž problém s ich zadávaním. Podobne ako pri pomlčkách, aj tu cieľte na čo najjednoduchší názov. Viaceré domény si budete chcieť zaistiť v prípade, ak rozbiehate medzinárodný projekt alebo chcete spraviť sesterskú stránku i v zahraničí. V prípade anglicky hovoriacich projektov si získajte najmä koncovku .com. V prípade, že plánujete podporné neziskové projekty, sú riešením aj doplnkové domény .net, .org.
Právne v poriadku. Vyhnite sa názvom počítačov, firiem, obchodných značiek a podobným. Takéto firmy majú väčšinou veľmi dobre fungujúce právne oddelenie a keď sa dozvedia, že sa snažíte obohatiť na ich účet, príde vám list s inštrukciami a časovou lehotou na prevedenie domény do ich vlastníctva.
Máte ešte nejaké tipy? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.
Ak chcete, aby vám už neunikol žiaden článok z tejto stránky, pridajte si ju do RSS čítačky.
(Obrázok od wizan)
Ostatným sa páčilo tiež:
« Predchádzajúci príspevok na stránke: Ako často písať a koľko času to zaberie?
Nasledujúci príspevok na stránke: Aké stránky blogu si mám pripraviť pred jeho spustením? »
Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.
urcite by som pridal ze cim kratsia domena tym hodnotnejsia a mensia sanca na preklep. V pripade dlhej je pomlckova verzia (minimalne) na presmerovanie povinna.
Reaguj na tento komentárInak s clankom suhlasim pridavam do citacky 🙂
Ďakujem za doplnenie! Presne tak, ako so zapamätateľnosťou názvu je to i s dĺžkou. A je pravda, že ak sa rozhodne človek v budúcnosti “presedlať”, je ľahšie vydražiť krátku doménu.
Reaguj na tento komentárPodľa môjho názoru, názov stránky by mal byť hlavne ľhako zapamätateľný a vyslovovateľný. Najlepšie krátke výstižné názvy.
Reaguj na tento komentárK tým pomlčkovým názvom – ja som zase čítal, že pri vyhľadávaní majú najväčšiu váhu slová v názve domény. Ale vyhľadávač môže slová v názve rozlíšiť len vtedy, ak sú oddelené. Preto je z tohoto pohľadu lepší názov napr. vodne-lyze.sk, ako vodnelyze.sk
Ale keďže pravidlá na ktorých fungujú vyhľadávače sa stále aktualizujú, netvrdím že to tak stále platí. Je to tak rok stará informácia.
Reaguj na tento komentárSúhlasím, že vyhľadávače aj ľudia ľahšie rozkódujú názov s pomlčkou, avšak skúšal som Google a ten vie rozlíšiť slová v doméne i bez pomlčky. V každom prípade súhlasím s Tom@Som, že pomlčková verzia by mala byť ako doplnok k tej hlavnej zaregistrovaná tiež.
Pre zaujímavosť: Google aktualizuje svoj vyhľadávací mechanizmus denne i niekoľkokrát. Rýchlym prehľadaním internetu som našiel cez 700 článkov za posledných 24 hodín venovaným zmenám vo vyhľadávaní.
Reaguj na tento komentár[…] tam nájdete príspevky pomáhajúce pri výbere témy blogu alebo výbere domény a pre úplných začiatočníkov je k dispozícii aj vysvetlenie pojmu […]
Reaguj na tento komentárPekný deň prajem! Prečo trebárs firmy nepíšu výhražné listy aj registrátorom, ak vedia že ponúkajú domény, kde sa nachádzajú obchodné mená!
Reaguj na tento komentár@tomaš: Pekný deň Tomáš a ďakujem za otázku!
Registrátor je v tomto, takpovediac, “nevinne”, pretože registrácia domény je viac-menej strojovo odbavená záležitosť. Nedá sa preto povedať, že registrátor “ponúka” domény.
Registrátori v princípe neblokujú žiadne názvy a záleží len na fantázii človeka, akú doménu si zaregistruje a čo je najdôležitejšie – doménu si môže zaregistrovať u ktoréhokoľvek registrátora na planéte (pokiaľ je doména voľná).
Je preto takmer nemožné zablokovať všetky obchodné názvy u všetkých registrátorov na celom svete. Zároveň sa môže stať, že si človek pri registrácii zvolí, že si nechce napísať doménu na seba, čím ostane vo vlastníctve registrátora a potom som si istý, že firmy píšu registrátorovi.
Takže pokiaľ si obchodník neustráži svoje meno, je to jeho “problém”. A toto sa dnes dá, vďaka Googlu, takmer úplne eliminovať…
Reaguj na tento komentárNázov domény je pre online branding kľúčový. Často je oveľa dôležitejšia výslovnosť, jednoduchosť, krátkosť a zapamätateľnosť domény, ktorá sa dá teoreticky použiť na čokoľvek a nemusí ísť ani o skutočné slovo. (Google, Yahoo, Bing, Mashable atd.). Takáto doména je ideálne najmá pre stránky so širokým záberom. Pokiaľ má stránka jasné zameranie, alebo je postavená okolo jednej osoby, použiť meno osoby alebo kľúčové slová v názve je ideálne (com alebo net pre medzinárodné a sk pre slovenské).
Zaujímavý článok, ďakujem.
Reaguj na tento komentár@Andrej: O využívaní pomlčiek v názvoch sa toho na internete mnoho popísalo. Ja sa v prípade dvojslovných domén vždy snažím zaregistrovať doménu s pomlčkou aj bez pomlčky.
Stalo sa mi však, raz sa v google zobrazovala na vyššej pozícii doména bez pomlčky a posledne to bolo opačne. Teda na vyššej pozícii bola doména s pomlčkou.
Na základe tejto skúsenosti mám pocit, že na tom nezáleží či je doména s pomlčkou alebo bez nej. Na google to nemá vplyv.
Reaguj na tento komentárMartin Mažár má blog, ktorý naposledy zverejnil: Recenzia: Blogy: Publikuj a prosperuj – blogování pro váš business
Aj ja sa prikláňam skôr ku krátkym a zrozumiteľným názvom, ale ja preferujem aj to aby slovo malo aj dvojaky význam. Napríklad, ak by som mal blog o vinšoch, tak by som mu dal názov želania.sk
PS: Neda mi prídať jeden vinš: V novom roku želam Vám veľa šťastia veľa zdravia a aby Vám neušiel vlak, tak nasledujte dav. “Za ktorým stojí rozhladna.sk.”
Reaguj na tento komentárdobrý deň!
Reaguj na tento komentárveľmi dobre napísané
Rozmýšľam nad vlastnou doménou, avšak som plná otázok. Pracujem s materiálom z tumblr.com alebo voque.com a rôznych stránkach, a nevlastným žiadne obrázky, ale používam ich. I tak ich môžem použiť v doméne ktorá bude moja? (www.ozarienn.sk) ?
Ďakujem za odpoveď.
@Rosa: Pokiaľ máte písomný súhlas od držiteľa autorských práv, tak môžete bez problémov 🙂
Inak je odpoveď nie… jedine že by ste mali potom na pokuty.
Viac aj tu: Ako nájsť obrázky zadarmo… a legálne?
Reaguj na tento komentárPi niektorých projektoch naozaj dlho rozmýšľam a vyberám doménu. Pri svojom osobnom blogu som to vyriešil veľmi jednoducho a elegantne. Nešlo pritom o kľúčové slová, jednoducho iba som chcel vyjadriť, že sa jedná o osobné názory.
Reaguj na tento komentárChalan má blog, ktorý naposledy zverejnil: Sme samostatní. A načo?
@Chalan: Prepisujem názov: OsobnyBlog.sk – tak to je podľa mňa podarená doména 🙂
Reaguj na tento komentár