- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Ako si vybrať názov a doménu?

Názov pre tento blog som vyberal veľmi dlho. To i napriek tomu, že v práci som dal niekedy požiadavku na zaregistrovanie piatich domén denne. Súkromná doména je však niečo iné. Čím to je?

Názov blogu je niečo ako meno dieťaťa. Budete ho používať všade a stále. Kým som prišiel na názov tohto blogu, uvažoval som asi mesiac o iných siedmych názvoch. Tri domény už boli zaregistrované a dva názvy by sa skôr hodili pre grafického dizajnéra. Takže ostali posledné dve domény.

Jedna so slovom blog a druhú už poznáte. Vyhrala rozhladna.sk, pretože najlepšie vystihuje cieľ tejto stránky – rozšíriť ľuďom rozhľad v oblasti blogov a blogovania.

Prečo som si však nevybral radšej doménu moj-prvy-blog.sk alebo martinovblog.sk?

Mená s pomlčkami patria do minulého storočia. Predstavte si, že by ste niekomu chceli vyhláskovať je-to-táto-webstránka.sk. Mená s pomlčkami sú tiež chápané ako spamové, čiže v niektorých prípadoch zakázané poskytovateľom internetu. Poskytovateľ je práve ten, kto rozhoduje o tom, či sa vaša stránka zobrazí alebo nie. Ak aj prejde poskytovateľom, kamaráti blogeri na vás zase nebudú odkazovať, aby sa náhodou nedostala ich stránka na čiernu listinu.

Adresy so slovom blog sú neflexibilné. Ak sa v budúcnosti rozhodnete, že formát blogu nie je pre Vás, musíte spraviť re-branding. Taktiež ak sa zaujímate o kvety a v názve máte slovo blog, nie je vyhľadávačom jasné, či je nosné slovo blog alebo kvety.

Myslite na budúcnosť. Nevyberajte názov domény, ktorá bude za pár rokov zastaralá. Príkladom toho sú názvy telefónov, modely áut alebo fotoaparátov. Ak si ale zoberiete na mušku celú skupinu telefónov – napríklad s dotykovým displayom – máte vyhrané. A až do doby pokiaľ nebudú telefóny ovládané výhradne myšlienkami, môže blog fungovať. 🙂 Doména by tiež mala opisovať cieľ.

Vlastnite doménu. Toto má viacero výhod. Vlastníte prakticky všetko čo je na nej a kam smeruje. To je hlavný rozdiel v porovnaní s verejnými blogovacími systémami ako napríklad na sme.sk. Váš blog na verejnom systéme môže byť kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu vymazaný!

.sk alebo iné? Píšte po slovensky pre Slovákov na slovenskej doméne. Pretože všetky cudzojazyčné témy sú vám cudzie. Samozrejme, že existujú výnimky, ale ak si myslíte, že medzi ne patríte, zamyslite sa ešte raz.

História názvu. Pred tým než sa definitívne rozhodnete, zadajte si váš názov do vyhľadávača. Nechcete predsa, aby ste si vybrali slovo, ktoré môže znamenať nadávku alebo sa v minulosti používalo na niečo, čo sa vám nebude páčiť.

Zapamätateľnosť. Niektorí ľudia stránky nevyhľadávajú. Pamätajú si ich názov. Napíšu napríklad priamo www.rozhladna.sk namiesto toho, aby zadali do vyhľadávača nejaké slová.

Viaceré domény. Plánujete väčší projekt? Budete mať v názve písmená Z, Y alebo I? Niektorí ľudia majú totiž problém s ich zadávaním. Podobne ako pri pomlčkách, aj tu cieľte na čo najjednoduchší názov. Viaceré domény si budete chcieť zaistiť v prípade, ak rozbiehate medzinárodný projekt alebo chcete spraviť sesterskú stránku i v zahraničí. V prípade anglicky hovoriacich projektov si získajte najmä koncovku .com. V prípade, že plánujete podporné neziskové projekty, sú riešením aj doplnkové domény .net, .org.

Právne v poriadku. Vyhnite sa názvom počítačov, firiem, obchodných značiek a podobným. Takéto firmy majú väčšinou veľmi dobre fungujúce právne oddelenie a keď sa dozvedia, že sa snažíte obohatiť na ich účet, príde vám list s inštrukciami a časovou lehotou na prevedenie domény do ich vlastníctva.

Zdieľajte radosť: