- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Prestaňte byť TÝM mužom! Používajte Gravatary!

Teraz si asi myslíte: ktorým mužom? alebo veď som žena! Áno, všetko je v poriadku. Pozrite sa na tieto dva obrázky:

Už ste ich videli? Zjavujú sa pri vašom mene tiež?

Keď sa zjavil na tomto blogu prvý komentár, bol som príjemne prekvapený, že autor použil personalizovaný obrázok. Týmto obrázkom sa medzinárodne hovorí Gravatary a ich podpora je už v základnej inštalácii systému WordPress.

Ako to celé funguje?

Za celým nápadom stojí jednoduchá myšlienka: mať svoj obrázok všade na internete, kde komentujem. Ideálne je k tomu použiť e-mail adresu, ktorá sa síce na stránke nezobrazuje, ale pri pridávaní komentárov je vyžadovaná. Tak vznikol v roku 2005 Gravatar.

Anglická skratka Globally Recognized Avatar znamená globálne rozpoznávaný avatar. Avatar zase v počítačovej reči znamená: reprezentácia používateľa vo virtuálnom svete. Gravatary sa behom niekoľkých mesiacov rozšírili natoľko, že táto platená služba sa stala nestabilnou a nespoľahlivou v momente, keď si každú sekundu vyžiadali webstránky cez 5000 gravatarov.

Nápad považovali za vynikajúci programátori systému WordPress, ktorí nemali problém obslúžiť i veľké množstvo používateľov a v roku 2007 sa dohodli na spolupráci. Týmto krokom sa stali všetky súčasti služby prístupné zdarma. WordPress dnes už v základnej inštalácii podporuje Gravatary. Stačí ísť do nastavení komentárov a zobrazovanie gravatarov aktivovať.

Čo si mám zvoliť za môj osobný Gravatar?

Ktorákoľvek možnosť je lepšia ako “tajomný muž” spomenutý v úvode. Fotka tváre ukazuje, že nemám čo skrývať. Na veľkých blogoch, kde komentujú viacerí správcovia sa dá pomocou personalizovanej fotky jednoduchšie rozlíšiť, kto komentár odoslal. Ľudia vnímajúci obrazy skôr ako mená si takto ľahšie pospájajú konverzácie a stránkam to pridá individuálny nádych.

Ak chcem robiť reklamu na moju firmu, značku alebo nové produkty, môžem za Gravatar zvoliť i niečo iné a rozšíriť tak povedomie o tejto veci.

Čo ešte Gravatary ponúkajú?

Ak sa teda stále zjavujú v komentároch pri vašom mene obrázky tajomného muža alebo nápis Gravatar, neváhajte ísť na www.gravatar.com a registrovať sa.

Správci web stránok – zapnite podporu Gravatarov!

Okrem komentárov na blogoch ich môžete použiť aj vo fórach, knihách hostí a podobne.

Prečo to robiť? Ak si je užívateľ vedomý výhod používania Gravatarov, bude chcieť využiť možnosť ukázať seba alebo svoju značku svetu a využiť možnosť propagácie zadarmo.

Ďalšia výhoda pre administrátorov je vyraďovanie SPAMu. Spammeri nepoužívajú Gravatary. Ak užívateľ nemá Gravatar, je vyššia pravdepodobnosť, že sa jedná o spam. A funguje to i opačne. Ak má komentátor Gravatar, pravdepodobne nie je spammer. Minimálne nie automatický…

Pridaním Gravatarov sa tiež stanú komentáre útulnejšie, živšie a krajšie. To ich urobí príťažlivejšími a ľudia budú mať väčšiu chuť zapojiť sa.

Výhoda je, že ak ich chcete zobraziť, netreba vypĺňať žiadnu registráciu a ani sami nemusíte mať Gravatar. Stačí pár riadkov kódu naviac a môžete ich použiť kdekoľvek.

Rozšírené uplatnenie

Podporu Gravatarov nájdeme i v niektorých e-mailových systémoch ako Mozilla Thunderbird, Mail.app alebo Gmail. Väčšinou sa jedná o rozšírenie, ktoré túto funkciu sprístupní.

Založte si teda účet na www.gravatar.com, vráťte sa sem a vyskúšajte si pridať komentár, aby ste zistili ako to celé funguje!

Pár zaujímavostí

Zdieľajte radosť: