Čítate: Úvod do RSS a jeho história
2
RSS je z anglického Really Simple Syndication, t.j. skutočne jednoduché združovanie. Formát vznikol, aby si web stránky medzi sebou mohli jednoducho vymieňať nové články pomocou takzvaných RSS kanálov. Výstup z RSS môže obsahovať nadpis, úvod alebo celý článok – každý server o tom rozhoduje sám.
S postupom času bol vyvinutý softvér umožňujúci s RSS pracovať každému. Tento softvér sa nazýva RSS čítačka a môže to byť program bežiaci na počítači alebo na internetovej stránke. Príkladom online čítačky RSS je Google Reader. Vynikajúcim riešením na správu RSS kanálov sú napríklad programy NetNewsWire pre rôzne iOS platformy. Tie programy sa medzi sebou synchronizujú, čo znamená že správy prečítané v práci alebo na telefóne sa označia ako prečítané i na domácom počítači.
“RSS” sa väčšinou odvoláva na akúkoľvek formu alebo modifikáciu RSS: od RSS 1.0 cez RSS 2.0 až po štandard menom ATOM. ATOM 1.0 je v súčasnosti najvyspelejšia technológia pre šírenie obsahu.
História RSS
Tá sa začala vo firme Apple v roku 1995, kedy sa Ramanathan V. Guha začal zaoberať možnosťou zobrazenia informácií o web stránkach v priestore. Firma Apple sa rozhodla projekt ukončiť v roku 1997, kedy Guha prešiel do firmy Netscape a tam úspešne vyvinul prvé RSS pre stránky firmy Netscape.
Štandard označený ako RSS 0.9 sa začal používať v marci 1999. Do júla 1999 bol zjednodušený a naďalej vlastnený firmou Netscape. V apríli 2001, počas fúzie firiem AOL a Netscape vypadla podpora RSS zo stránok Netscape, čím RSS ostalo bez vlastníka a jeho používanie sa začalo šíriť vodami internetu.
RSS 2.0 bolo vydané v septembri 2002 a umožnilo k samotnému textovému RSS obsahu pripojiť i médiá, ako napríklad obrázky, audio alebo video súbory. K masívnej popularizácii prispel najmä denník New York Times, ktorý od novembra 2002 začal používať RSS pre jednotlivé témy. V júli 2003 získalo vlastníctvo štandardu RSS 2.0 Harvardské Berkmanovo centrum pre internet a spoločnosť.
Medzitým, v júni 2003, vznikla inciatíva na vytvorenie RSS štandardu, ktorý by bol:
- nezávislý od výrobcu a poskytovateľa
- mohol by byť použitý kýmkoľvek
- bol by voľne šíriteľný kýmkoľvek
- a bol jasne a detailne špecifikovaný
Behom jedného mesiaca vznikol Atom 0.2. Do konca roku 2003 bol vytvorený Atom 0.3, ktorý začali používať všetky väčšie internetové portály. Štandard Atom 1.0 bol označený za oficiálny až v decembri 2005.
Ako poznám, že moja obľúbená stránka RSS podporuje?
To, že určitá web stránka podporuje RSS je v moderných prehliadačoch naznačené ikonkou v riadku s adresou.
Ikony v prehliadačoch vyzerajú napríklad takto:
Ak web stránka podporuje RSS, je toto väčšinou tiež naznačené niekde vpravo hore ako biele vlny v oranžovom poli. Tu je odkaz na viac ako 1500 príkladov ikoniek, ktoré sa používajú na rôznych stránkach.
Vyskúšajte si RSS aj vy a sledujte, ako pribúdajú nové príspevky na rôznych weboch. Môj RSS kanál nájdete vpravo hore alebo sa prihlásite kliknutím na nasledovný odkaz: RSS kanál stránky rozhladna.sk.
(Obrázok od flickrich)
Ostatným sa páčilo tiež:
« Predchádzajúci príspevok na stránke: Výhody odoberania článkov cez RSS
Nasledujúci príspevok na stránke: Ako na výber témy? »
Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.
Dobrý deň.
Reaguj na tento komentárZ mojej strany pre Vás klobúk dole……
Pre mňa ako absolutného laika je to veľmi poučné a Ďakujem…..palif 😆
@palif: Rado sa stalo 😉
Reaguj na tento komentár