Čítate: Večné problémy s obrázkami na blogu a ich riešenia

1

(Hosťovský príspevok)

Prvá časť príbehu o blogu lukas.cerro.sk bola venovaná jeho začiatkom. Posunieme sa o pár mesiacov neskôr, kedy som znova a zase riešil vzhľad blogu a obrázky.

Čo sa týka vzhľadu, blog poháňaný WordPress-om má neobmedzené možnosti. Ja som mal ohľadom výzoru svojej stránky hneď jasno. Čo najjednoduchší vzhľad, maximálne jeden stĺpec na boku a decentné farby. Po rôznych pokusoch som zostal na téme Titan.

Ako som písal zápisky z výletov, postupne sa vyvíjal môj štýl. Prvé články boli písané štýlom: trochu textu, veľa fotiek, trochu textu, veľa fotiek a takto dookola. Potom prišiel článok o múzeu Tatra v Kopřivnici. Bola to zmena, lebo fotiek pribudlo a textu ubudlo. Konkrétne to bolo 86 fotiek v jednom článku. Nenormálne množstvo.

Výber fotografií do článkov

Po roku od začiatku blogu som navštívil Viedeň. Článok z tohto výletu bol prelomom. Znova obsahoval  nejaký text a veľa fotiek. Prvý krát však poctivo vybraných fotiek.

Začal som aplikovať zvyk, ktorý dodržiavam dodnes. Keď donesiem fotky, vždy ich pretriedim. Spravím stovky fotiek, ktoré postupne preriedim na niekoľko desiatok. A až z nich vyberám, ktoré budú v článku.

Inšpiráciou k tomuto kroku mi boli články zo železničiarskych stránok. Predstavte si článok, obsahujúci 20 fotiek. Z toho prvá je rušeň na začiatku stanice, druhá na konci stanice, tretia s iným rušňom, štvrtá s oblakom, piata bez oblaku… Na nervy… Vždy sa pýtam: Neobsahuje túto istú informáciu aj iná fotka? Je táto fotka naozaj taká dôležitá?

Pravidlo 3/13

Celé to malo však malý háčik. Predstavte si jeden deň v Prahe. Obehám 3-4 atrakcie, spravím niekoľko fotiek na nábreží a bez problémov sa dostanem k 4 stovkám fotiek. Bol problém vytriediť to na jeden rozumný článok. A tak som zaviedol ďalšie pravidlo: 3/13. Tak trochu marketingové pravidlo.

Celé je to o tom, že každý väčší výlet rozdelím na veľký a malý článok. Veľký je súhrnom celého výletu, kde popíšem každú atrakciu a pridám maximálne 3 fotky k nej. Malý článok obsahuje len stručný popis danej atrakcie a maximálne 13 fotiek z nej.

Prvýkrát som toto pravidlo otestoval na článku o Prahe. Navštívil som galériu Mánes, ZOO Mořský svět a vojenské múzeum. Vznikli tak 3 malé články a jeden veľký. Odvtedy sa snažím, aby v každom článku nebolo viac ako 13 fotiek.

Zo začiatku som fotil videokamerou, potom som si kúpil malý foťák. Taký, čo nezavadzia vo vrecku pri bicyklovaní. Asi o rok neskôr som sa už dopracoval k zrkadlovke. Fotky z nej sú krásne. Ale čo z nich, keď na blog sa dali vkladať len malé fotky?

Posledná zmena vzhľadu

Tak nastal znova čas na pokusy a zmenu vzhľadu blogu. Najprv som sa to snažil vyriešiť bez zmeny  vzhľadu blogu. Prvým riešením bol modul Lightbox. Po kliknutí na malý obrázok sa veľký otvoril v novom okne. Moc sa mi to nepáčilo. Skúšal som aj rôzne iné moduly, ale nebolo to ono.

Zmena témy bola jediným východiskom. Nakoniec som našiel tému Arras. Zrušil som bočné menu a všetky dôležité položky dal do horného. Tým som získal miesto na väčšie obrázky. Až o 70% väčšie. Už sa len naučiť poriadne obsluhovať ten foťák, aby aj fotky boli o 70% krajšie.

Týmto môžem uzavrieť tému fotiek a vzhľadu blogu. Každý môj doteraz vydaný článok je tak trochu originálom. A každý ďalší bude znova originálom. Človek sa postupne učí a jeho štýl sa mení. Preto je dobré experimentovať a zistiť, čo je dobré a čo nie.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Prihlásiť sa k odberu RSS kanála s kompletnými príspevkami Patríte k nadšencom RSS? Prihláste sa zdarma k odberu cez RSS. Príspevky sú zasielané v úplnom znení!
(Prosím vysvetlite mi, čo je to RSS.)

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Jeden pekný komentár

Dobrý deň
veľmi dobre poznám tie problémy s fotografiami nakoľko ako reportér to musím riešiť v každom článku.
Rozhodne u mňa vyhráva pravidlo v prvom rade kvalita a až potom kvantita.
Prišiel som na to, že viac ako 40 fotografií je zbytočné dávať.
hotspaces má blog, ktorý naposledy zverejnil: Disco bar Hospital Zvolen

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Návod na marketing a blog?

Zadajte email nižšie a pošlem vám video o rozmýšľaní naruby a 2 návody k blogu a webu:

.

Návod na blog zadarmo »