- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Písať s diakritikou alebo bez nej?

 Od jedného čitateľa stránky som dostal požiadavku napísať článok o tom, že “by sa malo písať s diakritikou”…

Nie je to však až také jednoznačné…

Začnime kladmi písania s diakritikou

V jednom článku som sa dočítal, že pokiaľ dievča pri “rande cez internet” píše bez diakritiky, tak chlapec si myslí, že nie je inteligentná. Takže písanie s mäkčeňmi a dĺžňami zvyšuje vašu inteligenciu… I keď len náznakom 🙂

Často sa do tejto kategórie radí aj znalosť gramatiky. Pokiaľ je to možné, tak sa tým myslí aj diakritika. Pri pisani bez diakritiky si ale tiez mozte pomilyt Y a I… Takže znalosť gramatiky je určite prvoradá.

Z psychológie vieme, že ľudia priťahovaní ku konšpiračným teóriám patria k ľuďom, ktorí majú problém s uznávaním autorít (nadriadených v práci, zákonodarnú moc a podobne). Tak isto môžeme povedať, že ľudia podceňujúci perfekcionizmus v narábaní s jazykom možno podceňujú aj iné veci – slušnosť, čestnosť alebo dôveru…

Posledná výhoda: Pri písaní s diakritikou je jednoznačné, ako sú vety a slová myslené.

Zápory písania s diakritikou

Niektoré programy na online chat, niektoré prehliadače web stránok alebo programy na čítanie emailov nedokážu naše „hieroglyfy“ rozlúštiť. Nebudem zachádzať do detailov rôznych kódovaní (ako UTF-8, ISO-8859-2 a podobne) 🙂 Vtip je v tom, že daný program nevie zobraziť, nevie správne vybrať alebo (v najhoršom prípade) nepodporuje kódovanie, v akom bola správa napísaná.

V poslednom prípade ostáva odosielateľovi iba jedna možnosť: Poslať to „hore bez“… (alebo sa môže prijímateľ potrápiť s dešifrovaním.)

Písanie s diakritikou môže byť tiež pomalšie. Najmä ak sa pohybujete vo viacjazyčnom prostredí. Ráno máte slovenskú klávesnicu, na obed nemeckú, poobede anglickú a medzitým možno budete potrebovať napísať niečo na českej.

Po takomto maratóne medzi klávesnicami je lepšie písať bez diakritiky, pretože nemusíte rozmýšľať, kde sa aké písmeno „hore s“ nachádza.

Bez diakritiky? A čo tak aj bez samohlások?

Áno, takto funguje napríklad hebrejčina, respektíve jej moderná verzia (ivrit). Moderná hebrejčina sa so žiadnou diakritikou a ani samohláskami neobťažuje. Hm… môže to mať niečo dočinenia s tým, čo sa hovorí – že židia majú vyššiu inteligenciu? (Ako príklad tohto môžeme uviesť fakt, že židia alebo ich priami potomkovia dostali cez 203 Nobelových cien. Slováci napríklad zatiaľ žiadnu…)

Bonus

Niekedy správnemu používaniu gramatiky nepomáhajú ani programátori rôznych systémov. Napríklad počítač namiesto slovenských úvodzoviek: „takto“ automaticky píše akési univerzálne “čiarky”.

Zhrnutie

Atraktívnosť, slušnosť, čestnosť, dôvera a inteligencia sú spájané s diakritikou a hovoria za jej používanie. Na strane druhej – proti diakritike sú občasné problémy so správnym zobrazením a možná komplikovanosť pre niektorých ľudí.

Definitívne rozhodnutie nechávam na vás. Ako chcete pôsobiť na iných? Čo vám váš systém dovolí?

Píšete s diakritikou? Bez nej? Pochváľte sa v komentároch, aký na to máte dôvod…

Zdieľajte radosť: