Čítate: Arzenál blogera: Podcast, vlog a linklog
4
Blog – to nie je pre mňa. Veď ja neviem písať!
Neopodstatnená výhovorka
- Stále zvažujete blogovanie?
- Vyskúšali ste si písať blog a neboli spokojní?
- Alebo hľadáte nové možnosti?
Práve pre vás je určený dnešný prehľad rôznych spôsobov, médií a typov blogov.
Obraz
Už dávno sa nemusíme obmedzovať len na text. Takmer ku každému príspevku je dnes už automaticky priradený obrázok. Ak sú ale obrázky práve to, čím sa chcete pochváliť, je blog ideálne médium. Takýmto blogom sa hovorí fotoblogy (alebo anglicky photoblog).
Máte radi kreslenie, náčrty a maľby? Ak ich začnete uverejňovať na blog, budete mať sketchblog.
Výhodou je, že nemusíte byť Shakespeare, aby ste mohli prezentovať svoju tvorbu. Stačí mať zásuvný modul, ktorý vytvorí fotogalériu. Tá bude potom automaticky prezentovať vaše dielo v tom najkrajšom svetle.
Zvuk
Pre blogy prezentujúce zvukový obsah sa udomácnilo spojenie podcast. Slovo vzniklo spojením slova iPod (MP3 prehrávač od firmy Apple) a broadcast (vysielanie). Firma Apple totiž ako prvá umožnila automatické sťahovanie týchto audio príspevkov do počítača a následne ich automatickú synchronizáciu s ich MP3 prehrávačmi (a dnes aj s telefónmi).
Práve podcasty naplno využívajú najnovšie technológie, cez ktoré sa šíria. Je to kombinácia softvéru (napríklad iTunes od Apple) a RSS kanálov na zasielanie nového obsahu prijímateľom.
Ak máte nápady a viete sa lepšie vyjadrovať ústami ako rukami, stačí vám mikrofón, nejaký program, ktorý váš hlas nahrá a môžete blogovať týmto štýlom.
Výhodou je, že podcasty môžete počúvať aj v aute alebo pri prechádzke po vonku. Ak chcete vytvoriť informačne hodnotný obsah, ktorého prečítanie by zabralo veľké množstvo času, je táto forma ideálna.
Video blog
…alebo vlog. Vyhovuje vám prezentovanie vašich myšlienok cez kameru? Pre vás sú vlogy.
Ak chcete vytvoriť návod ako aplikovať mejkap, aké cvičenie je najvhodnejšie pre vašich “čitateľov” alebo urobiť recenziu nejakého výrobku, je video ideálnym médiom.
Výhodou je, že nemusíte komplikovane opisovať, akým spôsobom mejkap nanášať. Nemusíte opisovať, kde vám na výrobku čo vadí alebo čo sa vám páči – stačí to ukázať.
V neposlednom rade: opísať spôsob, ako cvičiť, je naozaj umenie. A nielen to. Čitateľ ešte musí správne pochopiť, čo ste napísali. V tomto prípade vidím video ako najideálnejšie riešenie. Vám to zaberie len toľko času, koľko trvá cvičenie samotné a divák nemusí rozmýšľať, čo znamená slovo “upažiť”…
Iné druhy
Linklog
Zbierka odkazov na iné stránky. Dnešné linklogy sú už väčšinou prepracované systémy s možnosťami hlasovania. Automaticky vyraďujú staré alebo nepopulárne odkazy a zamedzujú viacnásobnému vkladaniu jedného odkazu.
Blogovanie cez mobil a mikroblogy
Keď bolo v roku 2003 predstavené blogovanie cez mobil, mysleli si autori, že do dvoch rokov bude mať každý svoj vlastný blog a bude naň prispievať cez mobil.
Ich optimizmus sa síce nenaplnil, ale väčšina “inteligentných” mobilov dnes už dokáže prispievať na mikroblogy typu Facebook a Twitter a čítať príspevky ostatných. A pokiaľ máte vhodný softvér na mobile a na blogu, je aj blogovanie cez mobil realitou.
Zhrnutie
Verím, že si po dnešnom článku nájdete spôsob blogovania, ktorý vám vyhovuje. Vďaka obrázkom môžte mat galériu z dovolenky. Vďaka textu môžete písať myšlienky, ktoré vás na dovolenke napadli. Ak sa vám nechce písať, použite mikrofón a začnite “vysielať” podcast. Ak sa chcete vyhnúť zložitému vysvetľovaniu, je vlog najideálnejším riešením. A ak ste napríklad na cestách s vhodným mobilom, nič vám nebráni písať…
Aký spôsob publikovania volíte? Mimochodom, viete opísať slovo “upažiť”??
(Obrázok od BeckyKP)
Ostatným sa páčilo tiež:
« Predchádzajúci príspevok na stránke: Cez WordPress sa nesmie robiť reklama?
Nasledujúci príspevok na stránke: Video kurz: Tajomstvo blogovania »
Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.
ahojki no poviem ti , ze nad podcastom velmi velmi uvazujem a tak som sa potesila ked si onom zacal pisat len skoda ze to skoncilo len pri teorii tesila som sa minimalne na nejake tie linky kam sa take podcastove nahravky daju hodit alebo tak. snazim sa to rozbehat na http://www.archive.org ale zatial mi to velmi nejde. zaregistrovala som sa no dalej sa neviem pohnut. ale aj tak velmi veeelmi pekny clanok. diki zan
Reaguj na tento komentár@adela: Ahoj Adela,
som rád, že tu mám konečne koment aj od Teba 🙂
Ďakujem za námet – o podcastoch môžem napísať viac.
Ohľadne stránky archive.org – pozeral som tam a väčšinou sú tam anglicky hovoriaci ľudia. V podmienkach majú tiež, že ona slúži na publikovanie otvorených podcastov alebo pod licenciou “Creative Commons”, čiže na voľné šírenie.
Po slovensky a česky som tam nikoho nenašiel a napríklad po nemecky tam je len 5 podcastov, čiže je to naozaj anglický zdroj.
Na uloženie podcastu odporúčam vlastný hosting alebo server. Ja mám tak napríklad aj videá uložené priamo tu na rozhladni. Iba napíšem niečo ako [flashvideo nazov suboru] a ono to automaticky vloží prehrávač videa alebo MP3.
Plugin, ktorý používam je Flash Video Player.
Dúfam, že to pomôže.
Reaguj na tento komentárAhoj Martin,
som rada, ze robis osvetu na Slovensku o blogoch.
sme tu este poriadne v plienkach;-)
vlogy, blogy, linkrolls su mojou full time pracou uz takmer rok;-)
have a super cool day;-)
Reaguj na tento komentárcheers,
i.
@Ivana Sendecka: Ahoj Ivana,
práve som si pozrel Tvoje dnešné video a fakt kvalita. Vidno, že rozmýšľaš v širších súvislostiach.
Budem sa tešiť na námety a ďalšie postrehy.
Have a nice day! 😉
Reaguj na tento komentárCheers,
Martin