- rozhladna.sk - http://www.rozhladna.sk -

Arzenál blogera: Podcast, vlog a linklog

Blog – to nie je pre mňa. Veď ja neviem písať!
Neopodstatnená výhovorka

Práve pre vás je určený dnešný prehľad rôznych spôsobov, médií a typov blogov.

Obraz

Už dávno sa nemusíme obmedzovať len na text. Takmer ku každému príspevku je dnes už automaticky priradený obrázok. Ak sú ale obrázky práve to, čím sa chcete pochváliť, je blog ideálne médium. Takýmto blogom sa hovorí fotoblogy (alebo anglicky photoblog).

Máte radi kreslenie, náčrty a maľby? Ak ich začnete uverejňovať na blog, budete mať sketchblog.

Výhodou je, že nemusíte byť Shakespeare, aby ste mohli prezentovať svoju tvorbu. Stačí mať zásuvný modul, ktorý vytvorí fotogalériu. Tá bude potom automaticky prezentovať vaše dielo v tom najkrajšom svetle.

Zvuk

Pre blogy prezentujúce zvukový obsah sa udomácnilo spojenie podcast. Slovo vzniklo spojením slova iPod (MP3 prehrávač od firmy Apple) a broadcast (vysielanie). Firma Apple totiž ako prvá umožnila automatické sťahovanie týchto audio príspevkov do počítača a následne ich automatickú synchronizáciu s ich MP3 prehrávačmi (a dnes aj s telefónmi).

Práve podcasty naplno využívajú najnovšie technológie, cez ktoré sa šíria. Je to kombinácia softvéru (napríklad iTunes od Apple) a RSS kanálov na zasielanie nového obsahu prijímateľom.

Ak máte nápady a viete sa lepšie vyjadrovať ústami ako rukami, stačí vám mikrofón, nejaký program, ktorý váš hlas nahrá a môžete blogovať týmto štýlom.

Výhodou je, že podcasty môžete počúvať aj v aute alebo pri prechádzke po vonku. Ak chcete vytvoriť informačne hodnotný obsah, ktorého prečítanie by zabralo veľké množstvo času, je táto forma ideálna.

Video blog

…alebo vlog. Vyhovuje vám prezentovanie vašich myšlienok cez kameru? Pre vás sú vlogy.

Ak chcete vytvoriť návod ako aplikovať mejkap, aké cvičenie je najvhodnejšie pre vašich “čitateľov” alebo urobiť recenziu nejakého výrobku, je video ideálnym médiom.

Výhodou je, že nemusíte komplikovane opisovať, akým spôsobom mejkap nanášať. Nemusíte opisovať, kde vám na výrobku čo vadí alebo čo sa vám páči – stačí to ukázať.

V neposlednom rade: opísať spôsob, ako cvičiť, je naozaj umenie. A nielen to. Čitateľ ešte musí správne pochopiť, čo ste napísali. V tomto prípade vidím video ako najideálnejšie riešenie. Vám to zaberie len toľko času, koľko trvá cvičenie samotné a divák nemusí rozmýšľať, čo znamená slovo “upažiť”…

Iné druhy

Linklog

Zbierka odkazov na iné stránky. Dnešné linklogy sú už väčšinou prepracované systémy s možnosťami hlasovania. Automaticky vyraďujú staré alebo nepopulárne odkazy a zamedzujú viacnásobnému vkladaniu jedného odkazu.

Blogovanie cez mobil a mikroblogy

Keď bolo v roku 2003 predstavené blogovanie cez mobil, mysleli si autori, že do dvoch rokov bude mať každý svoj vlastný blog a bude naň prispievať cez mobil.

Ich optimizmus sa síce nenaplnil, ale väčšina “inteligentných” mobilov dnes už dokáže prispievať na mikroblogy typu Facebook a Twitter a čítať príspevky ostatných. A pokiaľ máte vhodný softvér na mobile a na blogu, je aj blogovanie cez mobil realitou.

Zhrnutie

Verím, že si po dnešnom článku nájdete spôsob blogovania, ktorý vám vyhovuje. Vďaka obrázkom môžte mat galériu z dovolenky. Vďaka textu môžete písať myšlienky, ktoré vás na dovolenke napadli. Ak sa vám nechce písať, použite mikrofón a začnite “vysielať” podcast. Ak sa chcete vyhnúť zložitému vysvetľovaniu, je vlog najideálnejším riešením. A ak ste napríklad na cestách s vhodným mobilom, nič vám nebráni písať…

Zdieľajte radosť: