Čítate: Začiatky blogu lukas.cerro.sk

(Hosťovský príspevok)

Asi 10 rokov dozadu som som začal prvé pokusy s internetovými stránkami. Vytváral som grafiku, tvoril kód a skúšal ako ten web vlastne funguje. Až som sa dopracoval k blogu na vlastnej doméne.

Prvé články a reportáže

Niečo z mojej prvej tvorby si môžete pozrieť na vlaky.kx.cz. Popritom sa začali rozvíjať moje ďalšie záľuby a súčasne sa v domácom archíve hromadili fotky.

Prelom nastal až niekedy v roku 2006, kedy som navštívil preteky parných rušňov vo Zvolene. Večer po pretekoch, som bol požiadaný, či napíšem reportáž. A tak sme spolu s kamarátom písali a vymýšľali text. Reportáž bola uverejnená na stránke railpage.net. Bol to môj prvý článok na webe.

O pol roka neskôr som navštívil Českú republiku a „jarmark“ v Rožňove pod Radhoštěm. Vzniká môj druhý článok. V tom čase zhodou okolností píšem tretí článok, tentoraz na stránke vlaky.net.

So stúpajúcimi skúsenosťami stúpalo aj moje sebavedomie. Prichádzam na myšlienku, že si vyrobím vlastný blog. Nepoužijem nič hotové, všetko si naprogramujem sám. A tak som začal vyrábať novú stránku. Neuvedomil som si, že spraviť kód stránky a súčasne písať články nie je len tak. Až vtedy som pochopil, že buď budem programovať stránku, alebo písať články. Nie obe veci naraz.

Prečo vlastná doména a platený hosting?

Jeden problém som vyriešil a nastal ďalší. Výpadky a pomalosť stránky. Často sa stávalo, že sa večer stránka nedala zobraziť. Kamarát mal rovnaký problém na svojej stránke a tak sme začali rozmýšľať nad vlastnou doménou a plateným hostingom. Ako prvé sme museli vyriešiť názov stránky. Môj prvý nápad bol xeem.sk (Čo má x v názve, to je cool!). S odstupom času som rád, že to neprešlo.

Chceli sme slovenskú doménu a názov musel mať nejaký súvis s turistikou. Ale všetky rozumné názvy už boli obsadené. Zachránil nás až španielsky slovník. V ňom sme našli „cerro“, čo je kopec v španielčine. Kamarát si zobral www.cerro.sk a ja mám lukas.cerro.sk

Pokusy pokračovali. Pravidelne som obmieňal blogovacie systémy a hľadal klady alebo zápory. Kamarát mal už dávno nahodený WordPress a postupne na neho nalákal aj mňa. Bol jednoduchý a fungoval bez problémov.

Začiatky blogu

Po spustení blogu som začal rozmýšľať nad jeho štruktúrou. Nakoniec som zvolil len dve kategórie: „Elektronika“ a „Na cestách“. Tým som si zvolil svoje zameranie. Chcel som písať o všetkom možnom, ale takto som sa usmernil. Buď bude 20 článkov o jednej veci, alebo po jednom článku o 20 veciach.

Napísal som 4 články a každý týždeň vydal jeden. A nastala 5 mesačná odmlka. Na začiatok som si neuvedomil, že napísať článok nie je len tak. Za každým článkom je kus roboty, alebo niekoľko km bicyklom, vlakom, pešo… Začal som samozrejme veľmi optimisticky. Myslel som si, že každý týždeň vydám jeden článok. Po vytriezvení som to zredukoval na 2 týždne. Po reálnej úvahe vždy v prvý deň nového mesiaca dám na web nový článok.

Začal som to dodržiavať, ale začal s tým byť problém. Prišlo leto a pomaly každý víkend som niekde zmizol na bicykli. Keby som to chcel ďalej dodržiavať, tak články z augusta by vydal niekedy vo februári. Tak som začal vydávať články vtedy, kedy mi to vyhovuje.

Aká je štatistika článkov? Za rok 2009 som napísal 13 článkov. Za rok 2010 sa mi podarilo už 30 článkov. Rok 2011 je na tom podobne. Po týchto číslach už chcem, aby bol rok 2011 zmenou. Znížiť počet článkov, ale zvýšiť ich kvalitu. Mám rôzne nápady čo budem do článkov dávať, väčšiu integráciu s mapami a viac informácií o cestách. Viac textu, rôzne skúsenosti  z ciest a podobne.

To bol úvod k môjmu webu. V ďalšej časti sa budem venovať vzhľadu stránky a môjmu nekonečnému problému – obrázkom.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Prihlásiť sa k odberu RSS kanála s kompletnými príspevkami Patríte k nadšencom RSS? Prihláste sa zdarma k odberu cez RSS. Príspevky sú zasielané v úplnom znení!
(Prosím vysvetlite mi, čo je to RSS.)

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Návod na marketing a blog?

Zadajte email nižšie a pošlem vám video o rozmýšľaní naruby a 2 návody k blogu a webu:

.

Návod na blog zadarmo »