Čítate: Ako vplývajú chladné a neutrálne farby?

Ako na nás vplývajú chladné a neutrálne farby?

Vedcom sa podarilo vypestovať modrú ružu.

Modrá ruža? Neznie to trochu protikladne? Ako taká modrá ruža asi vplýva na človeka? Určite bude v našich končinách pôsobiť ako zaujímavá novinka. Avšak ako všetko ostatné modrej farby, pôsobí veľmi chladne. Áno, modrá je asi najznámejšia studená farba. Anglický výraz pre modrú farbu sa do slovenčiny dá dokonca preložiť aj ako skľúčený alebo smutný.

Po úvode do farieb v článku cez aké oblasti a na aké zmysly farby vplývajú, cez následný článok o teplých farbách, dnes prichádzajú na rad farby studené a neutrálne.

Je dôležité porozumieť tomu, že každá farba má súbor pozitívnych aj negatívnych vlastností zároveň. Preto treba zvážiť, čo chceme farbami dosiahnuť.

Chladné farby

Studené farby čitateľa ukľudňujú. Ak sú však použité samostatne, môžu pôsobiť chladným a neosobným dojmom. Keď teda vyberáme zo studených farieb, je dobré ich doplniť o nejakú teplú alebo neutrálnu, aby sa predišlo týmto nežiadaným pocitom.

Modrá

Pozitíva: pohoda, láska, vernosť, bezpečie, dôvera, inteligencia, koncentrácia, kľudná, usporiadaná, seriózna
Negatíva: chlad, strach, mužnosť, tichá, pasívna, introvertná
Detail: Modrá bola ženská farba harmónie a vernosti, farba rozľahlosti a pokoja. Dnes je vďaka móde pre deti chápaná ako  chlapčenská. Symbolicky sa spája s vodou. Je farbou všetkých dobrých vlastností pochádzajúcich z vytrvalosti. Ďalej je zo skúseností spájaná s chladom: Naše pery a koža sa farbia do modra ak mrznú. Je to teda najľadovejšia farba.

Zelená

Pozitíva: peniaze, rast, fertilita, čerstvosť, uzdravenie, nádej
Negatíva: nedôvera, podozrievavosť, závisť, vina, neporiadok
Detail: Úplne prirodzene sa zelená spája s prírodou. V politike sú “zelení” jasnými zástancami prírody a majú to aj v názve. Zelená kozmetika zase poukazuje na používanie prírodných zložiek namiesto ropných produktov. Vo všeobecnosti sa zelená spája s prirodzenosťou. V úvodnom diele tejto série som práve na zelenej ukázal konkrétne príklady vnímania zelenej z rôznych hľadísk. Od funkčných cez kultúrne až po psychologické.

Strieborná

Pozitíva: slušná, zdvorilá, očarujúca, technicky dokonalá, pôvabná, štýlová
Negatíva: snílek, neúprimná, introvertná, vzdialená
Detail: Asociuje sa s rýchlosťou, dynamikou a športovým prevedením. Preto sú strieborné autá také obľúbené. Vyvoláva spomienku na zlato. Strieborná tak nehrá úlohu niečoho základného, ale je ako doplnok (napríklad k zlatu). Jej chladivý vplyv sa využíva i v balení potravín. “Strieborné vlasy” znamenajú múdrosť a inteligenciu. Vďaka zdržanlivosti pôsobí strieborná aj elegantne.

Fialová a purpurová

Pretože sa zaraďujú medzi teplé a studené zároveň, prečítajte si o nich prosím v diele o teplých farbách.

Neutrálne farby

Dobre sa miešajú so studenými i teplými. Sú vhodné ako pozadia a tiež majú tendenciu tlmiť výraznejšie farby. Čierna sa pridáva na vytvorenie tmavšieho “odtieňa” primárnej farby, zatiaľčo biela na vytvorenie bledšieho “nádychu”.

Čierna

Pozitíva: ochrana, dramatická, seriózna, prvotriedna, formálna, sebavedomie
Negatíva: tajomstvo, smrť, zlo, nezávislosť
Detail: Je teda čierna vlastne farbou? Čistá čiernočierna farba sa vlastne na Zemi ani nenachádza a vyskytuje sa len vo vesmíre. Vnímané z fyzikálneho hľadiska je čierna farbou telesa, ktoré pohlcuje všetko svetlo. Všeobecne sú kombinácie čiernej a bielej nepestré. Po pridaní čiernej do inej farby sa prakticky strácajú pozitívne vlastnosti a na povrch sa dostávajú tie pochmúrne.

Každý už určite počul spojenie ako napríklad “čierny deň”, “čierny trh” alebo “čierna mágia”. Tu je farba vnímaná extrémne pesimisticky. Na strane druhej sú čierne  šaty vnímané elegantne a čierne autá pôsobia drahším dojmom.

Šedá

Pozitíva: bezpečnosť, spoľahlivosť, inteligencia, vážnosť, konzervatívna, pokorná
Negatíva: depresívna, smutná, konzervatívna, chudobná
Detail: Občas prezývaná bez charakteru. Vyjadruje pocity ako “šedý priemer”, bieda, pochmúrnosť každodenného života alebo sa používa pre niečo nevýrazné. Jej opakom je oranžová (farba radosti zo života). Šedá sa spája i so starobou a preto vyzerajú ľudia so šedinami oveľa staršie. Pri preklade z nemčiny sa výraz pre šedú farbu podobá na výraz pre des a hrôzu.

Biela

Pozitíva: dobrota, nevina, čistota, čerstvosť, jednoduchosť, čistokrvnosť, mier
Negatíva: zima, chlad, vzdialenosť
Detail: Biela je ženská, čistá a slabá. Tiež je farbou tichých. Vo vzťahu k ľuďom je to tichosť a pasivita. Biela sa využíva v minimalistickom dizajne. Nevplýva módne, ale skôr moderne. Jej jednoduchosť vytvára absolútne nadčasový dojem.

Hnedá

Pozitíva: priateľská, zemská, vonkajšia, dlhovekosť, konzervatívna, pohoda
Negatíva: dogmatická, konzervatívna, buržoázia, hlúposť, zhnitá, skorumpovaná, nepoživateľná, lenivosť
Detail: Obľúbená len u 1 % ľudí, avšak všadeprítomná. Pripomína nám krajinu (ako drevo alebo koža) a mnohí veria, že je zmesou všetkých farieb, a preto vhodná pre každú príležitosť. Z prírody sa ďalej spája s vädnutím a umieraním, preto vytvára dojem niečoho starého. Pretože sa ňou dá popísať veľa zlých vlastností, dá sa nazvať najškaredšou farbou. Tu však musím upozorniť, že v bytovej architektúre pôsobí úplne opačne, je braná pozitívne, útulne a pohodlne.

V ďalšom diele sa konečne dostaneme k otázke: Aká farebná kombinácia je teda najvhodnejšia pre môj nový blog?

(Obrázok od greenhem)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »