Čítate: Mýtus: Cez MLM sa dá zarobiť

19

Tento príspevok patrí do série: O MLM. Je 2. časťou z 4
Koniec obsahu série; prečítajte si príspevok:

Minule som poukázal na klamný marketing multi-level marketing sietí. Pár užívateľov sa v komentároch ozvalo so svojimi názormi a zastávali sa systému. Poďme sa preto pozrieť na ďalší aspekt multi-level marketing sietí – zarábanie.

Dnes budem pokračovať vo faktoch o MLM. Konkrétne sa pozriem na mýtus, že cez siete sa dá zarobiť ľahšie, lepšie a viac ako cez iné modely podnikania.

Pravdou je, že takmer každý, kto investuje do MLM sa dostane do straty. Toto nie je môj názor, ale historicky niekoľkonásobne dokázaný fakt.

Pozrime sa konkrétne na Amway alebo “sieť sietí”

Štatisticky sa len 0,5 % všetkých distribútorov dostane na základnú úroveň “priameho” distribútora. Priemerný príjem všetkých distribútorov u tejto spoločnosti je asi €30/mesačne. To je samozrejme hrubý príjem pred odvodmi, daňami a výdavkami na cestovné, marketing, na živobytie a podobne.

Po započítaní nákladov je teda zrejmé, že takmer všetci sú v neuveriteľne veľkej strate. Tí, čo sa dostanú na vyššie úrovne, nie sú odmenení väčším zárobkom, ale v skutočnosti majú len väčšie straty.

Keď v roku 1982 právny zástupca štátu Wisconsin obžaloval Amway, ukázalo sa, že daňové priznania priamych distribútorov tohto štátu boli v priemernej čistej strate 918 dolárov. Jednalo sa o vzorku asi 20 000 “priamych” distribútorov a sudca im rozdával pokuty za nelegálnu a skreslenú reprezentáciu príjmov.

Mizerné predaje a marketingové prekážky sú na vine väčšine zlyhaní, ale keby aj bol tento biznis uskutočniteľný, matematika základnej školy nám jasne vymedzí možnosť uspieť.

MLM siete uživia len malé množstvo finančných víťazov. Ak totiž potrebujete 1000 ľudí pre úspech jedného človeka, tých 1000 ľudí potrebuje ďalší milión ľudí, aby boli úspešný. Koľko ľudí môžete ale v skutočnosti dostať do jedného biznisu?? Väčšina z toho, čo vyzerá ako úspech, pochádza z neustáleho naberania nových ľudí do siete. Peniaze pre zriedkavých “víťazov” pochádzajú z neustáleho naberania armád “porazencov”.

Mizerná retencia a skreslené štatistiky

Veľké množstvo týchto “porazencov” opustí MLM behom jedného roka. V roku 1999 prišlo na svetlo sveta tvrdenie jednej kozmetickej spoločnosti, že majú medzi MLM modelmi najlepšiu “retenciu”. Ukázalo sa, že jej rady opúšťa “iba” 5,5 % ľudí mesačne. To je asi 60 % ročne v prípade, že sa rady distribútorov priebežne dopĺňajú.

Vo všeobecnosti skončí 50 až 70 % distribútorov behom roka. Ďalšia kozmetická spoločnosť vo svojom výkaze pekne ukázala, ako 2/3 ziskov dostáva 200 ľudí “hore”. Z celkového množstva 63 tisíc (!) aktívnych distribútorov. Čiže zisk ľuďom “hore” vytvárali neziskové investície ostatných 99,7 % aktívnych ľudí siete.

Teraz si ukážeme, že tieto čísla veľmi nevypovedajú o hrozivej realite MLM. Niektoré siete delia distribútorov na “aktívnych” a “neaktívnych”. Aktívni sú tí, ktorým MLM firma ešte stále vypláca provízie. Vtip je v tom, že tieto firmy zverejňujú štatistiky a retenciu len u tejto “aktívnej” skupiny. Reálne čísla tak môžu byť vo veľa prípadoch oveľa horšie ako čítate v tomto článku.

Keď teda zahrniete do týchto čísiel všetkých ľudí, ktorí sa historicky do systému zapojili, sú zisky a najmä straty oveľa väčšie. Keby sa zahrnuli všetci, ktorí sa počas rokov zapojili a skončili, tak je šanca úspechu ešte nižšia. Šanca na úspech v MLM je absurdne nízka keď ju porovnáte napríklad s pravdepodobnosťou toho, že vyhráte v lotérii hlavnú výhru…

Ako som už minule naznačil – prezentovať MLM ako “životnú príležitosť” s “neobmedzeným potenciálom príjmu” naozaj nie je to pravé “orechové”.

Nabudúce rozoberiem ďalšie mýty MLM sietí.

Chcete mať celú sériu pekne pokope ako PDF? Kliknite nižšie

Stiahnite si celý seriál v jednom praktickom PDF

Ak sa budete účastniť diskusie, napíšte prosím, aké skúsenosti máte a s koľkými MLM sieťami. Moje skúsenosti pochádzajú z toho, že som bol v minulosti členom takýchto organizácií a v poslednej dobe som aj konzultoval pre ľudí z MLM organizácií. Preto mám stále reálny a aktuálny pohľad na súvislosti.

Navigácia vrámci tejto série:« Klamete sami sebe o MLM sieťach? - Mýtus: MLM je efektívny systém »
Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (19)

no musim uznat, ze dobry pohlad na vec, a myslim ze aj dost realny, nepozeral som priamo cisla mlm sieti na webe, ale v par z nich som robil, a je to fakt tak ze potrebujete velku a aktivnu siet aby ste boli skutocne za vodou..

Reaguj na tento komentár

Pekný článok a reálne čísla. Musím však na obranu MLM poznamenať, že MLM je podnikanie. Preto ak porovnáme MLM podnikanie s tým bežným čísla sú veľmi podobné. Jednoducho uspieť v podnikaní sa podarí iba malému percentu ľudí. Preto každý kto sa dá na podnikanie musí počítať s investíciami, stratami a rizikom. V princípe je úplne jedno o aký model podnikania ide.

Reaguj na tento komentár

@Tibor: Áno, MLM je podnikanie. Pokiaľ ste jeho zakladateľ. Inak potrebujete byť presne 1 z 1000 distribútorov, aby ste uspeli.

Na strane druhej – ukážte mi človeka, ktorý behom svojho života založil 10 firiem (postupne) a neuspel. Recept na úspech je niekde inde ako v MLM…

Reaguj na tento komentár

Ďakujem, že si takto zhrnul všetky informácie o MLM. Vidieť, že si sa pre túto vec zapálil 🙂

Niečo na obranu MLM. Mám pocit, že je to podobné ako v podnikaní, tak ako tvrdí Tibor v príspevku vyššie.

1. Spomínam si na štatistiku, ktorú si použil v jednom zo svojich webinárov, že 95% podnikov skrachuje do 5 rokov. Takže iba 5 % prežije. Otázka znie, koľko z tých čo prežije, dosiahne taký úspech ako ľudia v špičkách MLM (tí čo majú v tíme 1000 ľudí). Či to nie je práve tých 0,3% ako v MLM.

2. To čo uvádzaš, že na 1000 ľudí, ktorí uspejú v MLM treba milión ľudí v systéme platí len za predpokladu, že všetci 1000-ci by boli v priamej línii. Častokrát na to, aby mal človek 1000 ľudí vo svojom tíme mu stačí 30 ľudí na priamo. Ale to je individuálne niekde to môžu byť len dvaja na priamo a niekde 100)

3. Mnoho ľudí vstupuje do MLM nie na to aby zarábali, ale len aby nakupovali výrobky s výraznou zľavou. Títo ľudia potom môžu znižovať percento úspešných.

Reaguj na tento komentár

@Martin Mažár: Ejha… pomaly sa mi tu z toho stáva MLM blog 😀

Poďme na to postupne.

1. Máš pravdu, že 5 rokov sa u nás dožije len 5 % firiem. Koľko z nich je úspešných už v štatistikách nie je, takže nechávam na zváženie čitateľa 🙂

2. Toto súvisí s bodom 1. Ak chceš byť úspešný vo vlastnej firme, väčšinou sa Ti to podarí behom prvých 10 pokusov. Šanca na úspech vo vlastnej firme je teda 1:10. Šanca na úspech v MLM je 1:1000. Toto hovorí štatistika.

3. S týmto sa síce v poslednej dobe začínam stretávať viac, ale títo ľudia patria do “neaktívnej” skupiny (viz posledná časť článku). Nie sú preto v štatistikách započítavaní. Vďaka tomu, že v štatistikách nie sú, tak sú čísla o úspešných ľuďoch cez MLM umelo vyzdvihované. Teda reálna šanca na úspech v MLM môže byť po započítaní týchto ľudí bližšie k číslu 1:2000 alebo 1:3000…

Reaguj na tento komentár

@Martin Mikláš: Jej fajn, keď sa okolo blogu vytvára komunita s ktorou môžeš komunikovať. Prospieva to tvojmu biznisu 🙂 (Držím palce s projektom)

K tej 2-ke: Podľa mňa šanca na úspech v MLM je rovnaká ako v podnikaní. Poznáš niekoho, kto vstúpil do 10 MLM (postupne) a neuspel?(len som otočil tvoj výrok)

Takže podľa mňa šance sú rovnaké. Len rozdiel je v tom, aký ľúdia vstupujú do podnikania a aký do MLM. Verím, že každý kto uspel v podníkaní by uspel aj v MLM.
Martin Mažár má blog, ktorý naposledy zverejnil: Nová možnosť zárobku: Jednoducho a bez kvalifikácie

Reaguj na tento komentár

Dobry den prajem,
Myslite si ze banky potravinove rettazce ako funguju alebo len obycajna firma s 10 ci 20 zamestnancami. Samozrejme nevola sa to MLM ale vsetci pracuju na majitela ci akcionara. Skoro vsetko je v dnesnej dobe MLM akurat predava reklama a obchodny partneri a ine marketingove nastroje.

Reaguj na tento komentár

@Laci: Mieša sa vám dokopy viac vecí.

Každá kapitalistická firma alebo podnikanie (bez ohľadu na to, či sa jedná o “one man show” alebo firmu s 10 000 ľuďmi) bola založená na to, aby majiteľovi priniesla zisk.

Spomenuli ste potravinový reťazec. Zamyslite sa – koľko ľudí tam predáva? Koľko zamestnancov jatiek sa priamo účastní predaja? Koľko zamestnancov výrobného závodu sa účastní predaja?

Tam majú ľudia presne dané funkcie. Sto ich pracuje “na páse” a možno jeden predáva.

Po článku Klamete sami sebe o MLM sieťach? už viete, že 99 % výrobkov sa predá iným predajným kanálom ako cez MLM.

MLM je spôsob predaja. Nemožno ho preto prirovnávať k firme ako celku. Možno ho prirovnať k predaji cez telefón, k osobnému predaju alebo k e-shopu.

Reaguj na tento komentár

@Tibor: Suhlasim s Tiborom – ja som si uz vyskusala obidve formy podnikania – mam vlastnu obchodnu firmu a minuly rok som sa zapojila do dalsieho projektu formou sietoveho marketingu. Zatial mozem skonstatovat, ze tisickrat financne narocnejsi je prvy sposob. Moja praca v mlm mi pomoze zaplatit vsetky uvery a leasingy, ktore som si na svoj prvy biznis vzala. Ide o to, s akou firmou, akym produktom a s akymi ludmi do toho idete. Zuzana

Reaguj na tento komentár

@Zuzana: Opakovane si čítam tento komentár a nedá mi nereagovať. Na vlastnej koži som spoznala slasť “byť zamestnancom” a pracovať “na živnosť”, dokonca mám aj skúsenosti v oblasti sieťového marketingu – sú skôr negatívne, ako pozitívne. Bola by som veľmi rada, keby niekto odhalil, kde robím chyby.

Reaguj na tento komentár

Dobrý den Martine!
Moc se mi líbí váš Blog! Dovolím si citovat, že statisticky není možné, aby čmelák mohl létat. Naštěstí mu to nikdo neřekl.

Dále si dovolím citovat Davida Kirše: Jsou 3 druhy expertů. Jedni, co věc dělají úspěšně a mluví o ní. Jedni, co věc studují u těch, co jí dělají úspěšně a mluví o ní. A pak jsou tu “experti”.

Osobně jsem si též prošel řadu MLM (prezentací i registrací) v současné době (poslední rok) a zakotvil jsem u společnosti, která se vymyká tomuto příspěvku.

Navíc pár společností – konkrétně některé, kde jsem i registrován dodnes (neaktivně: nekupuju, ani nebuduju sítě) – jsou též velmi životaschopné.

Jde o to, že každý máme svou cestu. Pro koho je MLM ta jeho cesta, určitě nakonec najde tu společnost, která bude ta jeho.

Pro koho MLM cesta není, vydá se jinudy!

Ať se daří!
Pavel Vaňhara

Reaguj na tento komentár

Veľmi sa mýlite, všetko funguje systémom MLM, je jedno, či v klasickom zamestnaní, dokonca aj vláda je jeden MLM systém, len záleží na každom akú
spoločnosť si vyberie.

Reaguj na tento komentár

@lunarka: Dobry den prajem. Na to, aby som Vam vedel povedat, v com robite chybu, by som Vas musel poznat a porozpravat sa s Vami. Mozno chyba nie je vo Vas, ale v MLM firme, ktoru ste si vybrali.

Reaguj na tento komentár

@Martin Mikláš: Dobry den Martin. so vsetkou uctou k Vam, nemozem suhlasit s Vasim pohladom na MLM. Nie je firma ako firma a hadzat vsetkych do jedneho vreca je neprofesionalne. Ako jedna z najvacsich pricin neuspechu ludi v MLM je fakt, ze ak pride prva prekazka, vzdaju sa a hladaju dalsiu MLM firmu(to je ten lepsi pripad). Ja na to mam pomenovanie “MLM turisti”. Oni pritom nevedia, ze tymto postojom neuspeju nikde a nikdy, ani v klasickom podnikani. A tiez je dolezite nesediet na viacerych stolickach naraz. Neda sa vsetko robit na 100%. Aj preto, ked niekto neuspeje v MLM, ziska nazor, ze MLM je zly model a ze nefunguje. Pritom problem je niekde inde. MLM podnikanie je len pre tych, co sa rozhodnu na sebe pracovat. Pravda je taka, ze nie kazdy, kto vstupuje do MLM, je ochotny ucit sa.

Reaguj na tento komentár

@Dusan: Dusan -ano, mate pravdu, naprosto s vami souhlasim (z vlastnich dlouholetych zkusenosti).
P.S.: Tem lidem, o nichz hovorite a pojmenovavate je v uvozovkach, ja rikam “MLM prostituti” 😉

Reaguj na tento komentár

@Dusan:dobrý deň,
v jednom s vami súhlasím Martin, že nie je firma ako firma, každá má v niečom odlišný systém ,ale jedno majú dosť spoločné – a to že celý systém záleží od naberania nových členov a na tých ktorý boli oslovený sa buď zabúda alebo sa s nimi nekomunikuje lebo i predajcovi i kupujúcemu je nepríjemné či už z osobných alebo iných dôvodov sa znova stretnúť alebo znovu osloviť. Jeden dvaja s desiatich z mojich známych ide na seminár, možno niečo kúpi či využije ale tí ostatný sú v priečinku ,,asi stratení,, či ,,možno niekedy,, . Preto s môjho pohľadu veľa ľudí končí. Viac kontaktov stratia ako získajú. Viac minú € na zháňanie ako je ich zisk.

Reaguj na tento komentár

Referenčný marketing ktorý mlm spoločnosti využívajú je ako už vidieť z názvu založený na referenciách. Čiže doporúčite produkt s ktorým ste spokojný svojim známym. Je to ako pochvaliť dobrý film v kine a doporučiť známemu aby naň šiel.
Zlý produkt so 100% pravdepodobnosťou nedoporúčite.
Hmmm , keby sa všetko predávalo len takýmto spôsobom, vytratili by sa asi všetky nekvalitné produkty.
A čo sa týka podnikania alebo mlm je to to iste.
Je kopec živnostníkov (murári, automechanici, predajcovia, kozmetičky a pod) ktorí podnikajú aj viac ako 10 rokov a nemajú zamestnancov a zarobia si svojich 350 – 1000e. Ked v mlm budete predávať (v serióznej mlm – sú také ktoré sú kótované na burze a musia uvádzať priemerné príjmy distribútorov na všetkých úrovniach) tak si takisto na spodnej pozícií zarobíte toľko isto. A hlavnou úlohou všetkých mlm firiem je predávať – nie naberať nekonečný počet neschopných ľudí.
A pokiaľ by ste zobrali vzorku 1000 ľudí a nahovorili ich na hocijaké iné podnikanie, štatistiky by skončili rovnako. Lebo chodiť driemať na pol dňa do práce to sa dá. Driemať ako podnikateľ (a je jedno či mlm či iné podnikanie) je veľmi nákladné.

Reaguj na tento komentár

No pekne statistiky tu padli robim multilevel nejaky cas a tie statistiky mi nejko nesedia konkretne firma tymto rokom vychovala 6000 milionarov v tomto biznise v prepocte na dolare obrat mala cez 12 miliard dolarov a co sa tyka uspechov neviem co si tym myslel na prijem cca 1500 eur ti staci 100 ludi ktory nakupia domov co potrebuju za 170 a preco by mali skoncit ty sa doma neumivas ? alebo co alebo si necistis zuby ? vsetci to nemusia budovat tie produkty su fakt kvalitne nebavme sa o cenach pretoze v prepocte to vyde lacnejsie ako tie sracky v beznych obchodoch pretoze len zubna pasta ti vydrzi cez tristvrte roka praci prasok pol roka a na vsetko mas 90 dni zaruku spokojnosti vyskusas nie si spokojny a vratia ti plnu sumu co si za to zaplatil a nikdo nebude riesit preco to vracias takze si polozme otazku budem nakupovat v beznych kamenych obchodoch kde sa na mne nabali nejaky majitel alebo budem nakupovat kvalitne vyrobky kde mi za to budu platit podla toho ako si zasluzim a aku odberatelsku siet som dokazal vybudovat je to uhol pohladu ale pravda je taka ze musia byt aj taky ludia co to kritizuju viete preco ? to je jednoduche kto by robil na tych majitelov firiem 🙂

Reaguj na tento komentár

by som to nevidel az tak cierno, osobne mam z MLM pasivny prijem okolo 400 -600 €. Suhlasim s autorom, ze vela ludi z tohto systemu do roka vypadne kvoli x dôvodom. Lenze osobne by som nezvaloval vinu na MLM, pretoze ina statistika hovori o tom, ze zo 100 zalozenych firiem (nie MLM) 95 do 5 rokov skrachuje.Jednoducho toto je podnikanie, ktore ma svoje specifika, tak ako kazde ine. A ak chce niekto uspiet v hociakom podnikani musi tomu nieco obetovat, musi na sebe pracovat a snazit sa neustale napredovat. A to je vec, ktoru si mnoho ludi v MLM neuvedomuje. Vidia len peniaze, odmeny, bonusy, ale nevidia tu pracu za tym. Ludia ktorých poznam a maju z MLM 5 ciferny prijem prve roky nespali a investovali do toho vsetko, cas energiu peniaze. A neboli pri vzniku firmy.

Reaguj na tento komentár

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »