
Nenarodili ste sa s obmedzeným množstvom odolnosti. Je to sval, ktorý môžete trénovať a potom ho použiť, keď je treba.
– Sheryl Sandberg, Prevádzková riaditeľka Facebooku
Nepotizmus (z lat. nepos = synovec) označuje systém obsadzovania funkcií, v ktorom sú preferovaní príbuzní (prípadne priatelia či iné spriaznené osoby) oproti ostatným.
Pri nezainteresovanom pohľade zvonka si možno poviete: Čo môže byť zlé na tom, keď dám prácu niekomu z rodiny?
V rozhovore pre Forbes uviedla jedna zakladateľka konzultačnej firmy: „Nie som si istá, že nepotizmus buduje komunitu. Povedala by som, že nepotizmus funguje veľmi dobre tak 2 prípady z 5.“
Žiaľ, toto je aj moja skúsenosť. V 60 % prípadoch sú ľudia zvonka viac kvalifikovaní a s lepšími predpokladmi na určité pozície vo firme ako príbuzní.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo to často nefunguje je ten, že rodinné vzťahy nie sú na takej kvalitnej úrovni, aby ste mohli niekoho z rodiny viniť za nezdary vo firme.
Z rôznych uhlov pohľadu
Na úvod si musíme zodpovedať otázku:
Pokiaľ si vyberiete druhú možnosť, dávate vašej firme väčšiu šancu na dosiahnutie jej plného potenciálu. Tým pádom pomôžete oveľa viac ľuďom. Čím možno nepriamo nakoniec dáte prácu aj rodine. A nie hocakú. Dáte im také miesta, na ktorých môžu naplno využiť svoj potenciál a to, čo vedia najlepšie.
Ak ale obmedzíte rast vašej firmy tým, že na kľúčovú pozíciu dosadíte niekoho, kto je menej kvalifikovaný, ako by sa hodilo, obmedzujete svoje možnosti a dávate väčšiu šancu konkurencii, aby vás predbehla.
Občas som sa stretol aj s riaditeľmi, ktorí boli síce synovia zakladateľov, ale boli schopní firmu viesť k oveľa väčším úspechom, než zakladatelia samotní.
Stretol som sa ale aj s opakom: Riaditelia boli príbuzní, ktorí neboli dostatočne schopní alebo kvalifikovaní. To viedlo k tomu, že firma dosahovala iba zlomok svojho potenciálu na úspech.
V malej rodinnej firme býva atmosféra kľudnejšia. Aj v prípade, že dedič vedie firmu zle, nevytvára sa v rodine také napätie, ako napríklad pri verejne obchodovanej akciovej spoločnosti. Keď ale výsledky veľkej „akciovky“ pokazí dedič, musí sa pripraviť na vzburu akcionárov…
Ďalšia nevýhodná situácia môže nastať po povýšení nekvalifikovaného rodinného príslušníka. On sám sa môže cítiť nehodný… a právom. Zároveň je však zvyšok firmy demoralizovaný neférovým prístupom k ľuďom na pracovisku.
Legálne je všetko v poriadku do momentu, ak voľné miesto nie je verejne inzerované. V takomto prípade sa môže nepotizmus opäť obrátiť proti spoločnosti.
Ako si zaistiť, aby bol syn majiteľa uznávaný ako dobrý šéf?
Skúsenosť ukázala, že majiteľ dal do rúk synovi časť firmy. Táto časť mala najhoršie výsledky z celej firmy a problémy padali z výrobnej linky rýchlejšie ako ich výrobky.
Syn túto situáciu zvrátil. Po tejto skúsenosti už nikto, vrátane jeho samého, nepochyboval o jeho kvalifikácii na túto pozíciu.
Kedy sa nepotizmu nedá vyhnúť?
V malom meste sa tomu dá ťažko vyhnúť. Vídavam, že takmer celá rodina je zamestnaná u jedného veľkého, miestneho zamestnávateľa.
V týchto prípadoch musí byť nepotizmus uznávanou časťou podnikania. Príbuzní by sa mali vzájomne povzbudzovať a zodpovedať za to, že všetci odvedú dobrú prácu. To pomôže firme na strane jednej vo formovaní lepších pracovníkov. Na strane druhej je aj prepúšťanie podpriemerných pracovníkov ľahšie. I keď zbavovanie sa ľudí, ktorí majú vo firme príbuzných, býva nepríjemným procesom.
V rodinných firmách, kde sa už niekoľko generácií dedia vedúce pozície vidno, že nie vždy sú to deti, kto prevezme „žezlo“ firmy. Niekedy deti úplne opustia rodinný biznis a vrátia sa k nemu až vnúčatá.
Na nepotizme nie je nič zlé dovtedy, kým ostane v rodine.
– Malcolm S. Forbes, bývalý riaditeľ magazínu Forbes
Sú „rodinné“ firmy určené k totálnemu zániku? Určite nie. Štatisticky majú asi 40 % šancu na úspech…
Táto šanca sa rapídne zvyšuje, ak viete, čo máte robiť. Aké kroky podniknúť? Ako zistiť, kto z dedičov sa najviac hodí na akú pozíciu a podobne? Ako má toto predanie prebiehať a koľko by malo trvať? Dohodnite si konzultáciu a možno budete mať behom pár minút v rukách „letový plán“ »
Aké sú vaše skúsenosti s nepotizmom?
Ostatným sa páčilo tiež:
« Predchádzajúci príspevok na stránke: Pracovné meetingy sú toxické
Nasledujúci príspevok na stránke: Tajná zbraň efektívnych ľudí: Časové bloky »
Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.
Krásně a výstižně zpracovaný článek…
Reaguj na tento komentár