Čítate: VIDEO: 7 možností zarábania cez blogy

5

Dnes úplne postačí, keď sa pohodlne usadíte a stlačíte tlačidlo na prehranie videa nižšie:

Get the Flash Player to see this content.

(Ak tento článok čítate cez RSS, prejdite prosím priamo na jeho verziu na stránke rozhladna.sk: VIDEO: 7 možností zarábania cez blogy)

Prepis:

Blogy sú prakticky ako akákoľvek iná stránka na internete. Preto sa budeme baviť o tom, ako zarábať cez túto sieť vo všeobecnosti.

1. dary

Kľúčom k tomu, aby ste nejaký-ten dar dostali, je písať kvalitne. Keď budete mať nejakú skupinu ľudí okolo vás, tí vám budú chcieť nejako pomôcť.

Čo však nerobiť: Páčil sa Vám tento článok? Pošlite mi dvacku.

Ako na to?

Napríklad do postrannej lišty umiestnite krátku správu: Rád by som mal tieto knihy …

A nebojte sa tam dať aj extrémne drahé veci.

Pretože sa môže stať, že na vašu stránku príde riaditeľ multimilónového podniku a to, čo sa dočíta úplne zmení spôsob jeho myslenia a podnikania. Alebo mu dáte iba nápad, čo má kúpiť svojej žene na narodeniny. Cieľom je, aby si ten človek povedal: Tak toto je geniálne! Ako sa môžem zavďačiť tomuto človeku?

A viem, že to funguje… Takže naozaj tam nezabudnite dať to, po čom túžite.

Ďalší dobrý nápad je odpovedať na otázky čitateľov a nakoniec pridať napríklad tlačidlo: Pomohla vám táto odpoveď? Kúpte mi kávičku…

Ten človek vám v skutočnosti pošle pár drobných, ale nie je to také hrubé ako: pošlite mi dvacku…

2. spôsob je pýtať si poplatok za prístup k VIP obsahu

Prečo funguje toto? Pretože ľudia chcú byť súčasťou komunity. Môžete si napríklad účtovať mesačný poplatok v štýle predplatného pre časopisy, noviny alebo podobné.

3. Kontextová reklama

Ako Google AdSense je u nás najrozšírenejší spôsob.

Ako funguje?

Google príde na Váš web a zanalyzuje text. Pokiaľ zistí, že stránka je napríklad o kvetoch, zobrazí odkazy na kvetinárstva.

Keď niekto teraz klikne na odkaz na nejaké kvetinárstvo, Vy dostanete zaplatené. Od pár centov alebo pár halierov až po pár korún… v tom lepšom prípade.

Výhodou tohto spôsobu je, že sa dá zapnúť takpovediac na jedno kliknutie.

Nevýhodou je, že nemáte kontrolu nad tým, čo sa tam zobrazí.

Kedy NEpoužívať kontextovú reklamu?

Ak máte firemné stránky: predstavte si, že máte napríklad stránku o šperkoch. Človek si prezerá vaše náhrdelníky a v tom sa zobrazí reklama odkazujúca na stránky konkurencie. Vtedy môžete stratiť zákazníka jedným kliknutím. On odíde ku konkurencii a už ho neuvidíte. Nikdy. Vy síce zarobíte pár centov, ale on môže na stránke konkurencie nakúpiť. Vy ste teda zarobili pár drobných a Vaša konkurencia predala celý náhrdelník…

Kontextová reklama spôsobuje takzvaný efekt kliknutia a zmiznutia. Čiže posielate ľudí do čiernej diery. Navždy.

4. spôsob: partnerský marketing

Tiež prezývaný provízny/affiliate alebo afiliátny.

Čo sa skrýva za týmto označením? Je to jednoducho provízia za privedenie zákazníka.

Zoberme si príklad s náhrdelníkmi. Vy o nich píšete, avšak nepredávate ich. Zároveň máte uzatvorenú zmluvu s nejakým predajcom šperkov. Pri článku, kde popisujete daný produkt umiestnite odkaz na tohto predajcu. Následne si necháte zaplatiť za každého zákazníka, ktorého k tomuto predajcovi pošlete a on tam niečo nakúpi.

5. spôsob je priamy predaj reklamy

To je asi najlukratívnejšia cesta zarábania na internete. Zároveň však najťažšia. Takúto reklamu si totiž kupujú ľudia, ktorí chcú byť videní. Neplatia vám za kliknutia ako napríklad pri kontextových reklamách, ale za nejaké obdobie, po ktoré vystavujete ich reklamu na vašej stránke. Musíte mať preto dostatok návštevníkov, aby ste niekoho prilákali na túto inzerciu.

6. spôsob: Predaj produktov

To je vec, ktorú si vie asi každý predstaviť. To, čo vyrobíte vystavíte na internete a počkáte, kým sa začnú hrnúť objednávky. Jednoduché, že?

Asi každý už počul slovo e-shop. Jedine ak máte vlastný e-shop, môžete sa považovať za internetového predajcu.

Čím bližšie máte k tomuto spôsobu zarábania, tým sa viac vzďaľujete od kontextovej reklamy. Môžete mať zároveň členský klub, prevádzkovať afiliátny marketing, môžete predávať reklamu napriamo a zároveň predávať vlastné produkty.  Ale kontextovú reklamu v tomto prípade chcieť nebudete.*

Všeobecne platí, že čím je stránka väčšia, tým menej kontextovej reklamy bude mať, pretože je to spôsob, ako stratiť návštevníkov. Tým pádom strácate potencionálnych kupcov, strácate možnosti toho, že by sa prihlásili do nejakého programu, jednoducho stratíte návštevníka nadobro.

7. vlastné portfólio alebo služby

Rovnako, ako môžete predávať produkty, môžte ponúkať i svoje služby. Napríklad fotografické, dizajnové, grafické, maliarske, programovacie alebo sťahovacie. Možností je veľa a predaj služieb sa veľmi podobá predaju produktov.

A toto bolo len 7 z mnohých spôsobov zarábania cez internet a cez blog.

* Samozrejme, že všetko treba otestovať a zistiť, či kontextová reklama môže mať vplyv na predaje. Ak napríklad nemáte na sklade to, čo zákazník hľadá, je určite lepšie tam mať kontextovú reklamu ako nič…

Ako zarábate vy?

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (5)

Sú aj oveľa lepšie spôsoby zarábania. Napríklad si vynechal predávanie PR článkov…

Reaguj na tento komentár

@Ako blogovať: Toto je výber prvých 7 spôsobov z kurzu ako na blog 😉

Reaguj na tento komentár

Pri tej priamej reklame by ma zaujímalo koľko návštevníkov denne sa považuje pri blogu za atraktívnych pre potenciálneho inzerenta. Ďakujem

Reaguj na tento komentár

@Marek: Všetko je to závislé od cieľovej skupiny. Keď existuje 10 ľudí na svete, ktorí si môžu kúpiť daný produkt a máte ich zrovna na stránke, vyhrali ste. 🙂

Líši sa to od odvetvia k odvetviu a musíte vedieť, koľko ľudí z akej cieľovej skupiny máte u seba na blogu. Niekedy stačí napísať potenciálnemu inzerentovi a on vám odpíše jeho požiadavky na návštevnosť. Tiež to môže byť závislé na čase (napríklad ja som na začiatku dostával aj odpovede typu: “Na tento rok máme rozpočet zadelený a preto nemôžeme sponzorovať Vašu stránku.”)

U niekoľkých projektov som sa stretol aj s tým, že minulá návštevnosť nezohrávala pre sponzoring rolu…

Reaguj na tento komentár

Ďakujem za video Martin 😉 Niečo mi napadlo…
Casanova má blog, ktorý naposledy zverejnil: Šokujúca pravda o tom, ako zbaliť chalana či chlapa – Návod pre ženy

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »