Čítate: VIDEO: Interaktívny marketing

Komunikácia funguje tým, ktorí na nej pracujú.
John Powell

Predaj alebo komunikácia?

Ak sa bavíme o interaktívnom marketingu, je to o tom druhom. Typickou črtou interaktivity je zapamätanie si a reakcia. Reakcia priamo na to, o čom druhá strana hovorí. Interaktivita je tiež kľúčovým prvkom webu 2.0.

Nemýľte si však internetový a interaktívny marketing. Nie sú to synonymá, ako by sa mohlo zdať.

Internet nám ale uľahčuje “zapamätanie si” toho, čo náš partner hovoril, ako sa zachoval, prípadne, čo si v minulosti vybral (v e-shope a podobne). Internet tiež zrýchľuje komunikáciu so zákazníkom.

Príklad interaktivity v e-shope: Zákazníkovi sa časti “odporúčané” ponúka tovar, ktorý priamo súvisí s jeho predchádzajúcimi nákupmi a s tým, čo sa mu páči.

Interaktívny marketing a 3 spôsoby jeho využitia

 

1. spôsob – využitie zákazníka pri budovaní značky (alebo image-u)

Zákazník, alebo záujemca, môže priamo vplývať na budovanie obrázku o firme – v mysliach cieľovej skupiny alebo v určitej časti trhu. Všetko vďaka tomu, že môže kedykoľvek komunikáciu prerušiť a doplniť alebo zmeniť túto správu tak, aby vyhovovala jeho ideálom.

Pokiaľ viac ľudí prispieva k budovaniu značky, vytváraniu loga alebo k riešeniu nejakej záležitosti, hovorí sa tomu crowdsourcing. [Z anglického crowd = dav a sourcing = pôvod/zdroj.] V našom prípade robí crowdsourcing priamo cieľová skupina. Môžte sa tiež rozhodnúť, či necháte manažéra značky [anglicky brand manager] zasahovať do tohto procesu.

Spôsob 2: Interaktívny marketing pri získavaní zákazníkov

Za presun k interaktívnemu marketingu vďačíme najmä tomu, že pomáhajú dosiahnuť vyššiu odozvu od záujemcov a zároveň aj vyššiu konverziu na zákazníkov.

Ako príklad uvediem výrobu auta. Zákazník môže ovplyvniť jeho tvary, výkon, použité materiály a tým pádom všetky vlastnosti. Môžu tak vývojovému tímu dávať nápady, nad čím by mali ešte uvažovať, počas každej fázy návrhu dizajnu.

Konzument je tak vtiahnutý do deja. Rozumie chystanému projektu a jeho dôvera k nákupu takéhoto výrobku je oveľa vyššia, ako povedzme keby ho videl len v televízii.

Zároveň táto technika môže zaznamenať, o ktoré prvky sa konkrétny používateľ zaujímal najviac. Na tie sa potom môže sústrediť marketing v ďalších fázach.

3. spôsob: Príťažlivosť web stránok a interaktívny marketing

Porozumieť správaniu užívateľa treba už pri samotnom dizajne stránky. Voľne sa dá hovoriť o príťažlivosti.

Jediné, čo má čitateľ na mysli, je: Má cenu ostať na tejto stránke alebo mám odísť preč?

Odpoveď na otázku si vytvára na základe tej jednej stránky, na ktorú sa práve pozerá. Podľa nej si vytvorí predpoklad o hodnote stránok, ktoré na danom webe ešte nevidel.

To boli tri spôsoby využitia interaktívneho marketingu. Porozmýšľajte, ako takýto marketing môžte zapojiť do tvorby vášho ďalšieho produktu alebo služby.

Ako sa vám páči interaktívny marketing napríklad na YouTube (súvisiace videá)? Kde sa s ním ešte stretávate?

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »