Čítate: Vzorec na zlyhanie, vzorec na úspech

7

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, prečo niektoré firmy krachujú a iné dosahujú kolosálne úspechy?

Zlyhanie nie je niečo, čo sa len tak odrazu stane. Rovnako, ako úspech.

Oboje sú výsledkom viacerých volieb a postupných krokov. Jednoducho povedané:

Zlyhanie je chyba v názore opakovaná dennodenne.

…kto by bol taký šialený a opakoval rovnakú chybu? …každý deň??

Odpoveď:
Každý, kto si myslí, že na tom nezáleží…

V dennej rutine nevyzerajú jednotlivé „prešľapy“ až také dôležité. Tu a tam malá nepozornosť, zlé rozhodnutie alebo prehajdákaná hodinka nevyústia v okamžitú merateľnú stratu. Väčšinou sa vyhneme negatívnym následkom našich činov.

Napríklad: Behom posledných 90 dní ste neprečítali žiadnu knihu. Keď zistíte, že sa vám po prvých 90 dňoch bez tejto disciplíny nestalo nič hrôzostrašné, opakujete túto chybu znova a znova. Prečo? Pretože vyzerá, že na tom nezáleží. V tom je ale veľké nebezpečenstvo. Oveľa horšie, ako nečítať knihu, je vôbec si neuvedomiť, že na tom záleží!

Toto sa dá povedať aj o strave: Keď zjete dnes nezdravé jedlo, zasiahne vás okamžite blesk? Keď si dáte polievku, v ktorej pláva mastnota, dostanete okamžite infarkt? Keď si zapálite cigaretu, zlyhajú vám okamžite pľúca? Nie, nie a nie… ale okamžitý pôžitok, ktoré tieto prinášajú, často zahmlí budúce následky, pretože vyzerá, že na tom nezáleží.

Možno si dokonca budete môcť dovoliť robiť takéto chyby v úsudku rok za rokom, ale bolesť, ktorú spôsobia, budete ľutovať až po dlhšom čase… Následky zriedkakedy prichádzajú okamžite. Dôsledky sa hromadia a deň zúčtovania musí prísť a musíme zaplatiť za naše rozhodnutia – za rozhodnutia, u ktorých sa zdalo, že na nich nezáleží.

Najviac nebezpečná vlastnosť zlyhávania je to, že je to naozaj o drobnostičkách. Tieto drobnosti z krátkodobého hľadiska vyzerajú tak, že nespôsobujú žiadnu zmenu. Vyzerá, že vôbec nezlyhávame.

V skutočnosti sa tieto chybičky javia ako správne veci práve vtedy, keď v živote prežívame úspech a radosť. Pretože sa nedeje nič strašné a neexistujú žiadne dôsledky, ktoré by nás hneď zastavili, tak si žijeme jeden deň za druhým opakujúc chybné myslenie, počúvajúc nesprávne hlasy a robiac zlé rozhodnutia. Pretože na nás včera nespadlo nebo, vyzerá, že sme na správnej ceste. Pretože ten skutok nemal žiaden merateľný dopad, zopakujeme si dnes to isté.

Keby na nás spadlo nebo pri prvom zlom kroku, urobili by sme všetko pre to, aby sme danú chybu napravili a už ju nezopakovali. Mali by sme okamžitú merateľnú odozvu. Rovnako, ako dieťa, ktoré položí ruku na horúcu platňu, aj napriek varovaniam rodičov.

Čo s tým ale urobiť? Žiaľ, zlyhanie nekričí tak hlasno, ako vaši rodičia. Preto musíte mať dokonalú filozofiu pre to, aby ste robili len správne rozhodnutia. S výborne vyhranenou osobnou filozofiou, ktorá vás povedie na každom kroku, sa stanete viac uvedomelými vašich chýb v úsudku a viac si uvedomíte, že na každom chybnom kroku záleží.

Dobrá správa

Rovnako ako návod na zlyhanie, je aj návod na úspech jednoduchý: Je to pár jednoduchých disciplín praktikovaných denne.

Teraz vyvstáva zaujímavá otázka: „Ako môžeme zmeniť prísady vo vzorci na zlyhanie? Ako ich môžeme zmeniť na disciplíny potrebné k úspechu?“ Odpoveď: „Tak, že budúcnosť spravíme dôležitou časťou našej dnešnej filozofie.“

Ako úspech, tak neúspech, zdieľajú spoločné budúce dôsledky: nevyhnuteľné odmeny alebo nevyhnuteľný žiaľ. Oboje plynú z minulých aktivít.

Ak je to tak, prečo potom viac ľudí neuvažuje o budúcnosti? Jednoducho preto, že sú takí zaujatí dneškom. Nevyzerá, že by na tom mohlo záležať. Problémy a odmeny dneška sú také zamestnávajúce pre niektorých ľudí, že sa nedokážu zastaviť dostatočne dlho na to, aby rozmýšľali o zajtrajšku.

Vyviňte si preto disciplínu pozerania sa kúsok ďalej do budúcnosti. Každý deň sa na pár minút zastavte. Tak budete vedieť predpovedať dôsledky vašich činov.

Vyzbrojení hodnotnými informáciami budeme schopní zmeniť naše chyby na nové disciplíny. Na disciplíny zamerané na úspech.

Inými slovami – ak budeme disciplinovane hľadieť na budúcnosť s predstihom, budeme môcť zmeniť naše myšlienky, zmeniť chyby a vytvoriť si nové zvyky. Nové zvyky nahradia staré.

Vzorec na úspech má jednu obrovskú výhodu: Pár disciplín praktikovaných denne spôsobí takmer okamžité zlepšenie stavu.

Keď sa začnete stravovať zdravo, výsledky budú viditeľné už za pár týždňov. Keď začnete cvičiť, budete sa cítiť silný takmer okamžite. Keď začnete čítať, bude si istý tým, ktoré kroky sú správne a budete mať aj väčší rozhľad (…i keď ten už máte vďaka tomu, že čítate server rozhladna.sk) 🙂

Akákoľvek disciplína, ktorej sa začnete venovať denne, spôsobí vzrušujúce výsledky vo vašich životoch a to, že sa začnete zlepšovať v iných disciplínach.

Skutočné tajomstvo nových disciplín spočíva v tom, že začnú meniť naše myslenie. Ak začnete už dnes čítať knihy, viesť si záznamy toho, za čo ste Bohu vďační, viac počúvať a pozorovať, bude dnešok prvý deň vášho nového života. Života, ktorý povedie k vašej lepšej budúcnosti.

Ak sa dnes začnete snažiť viac a začnete robiť vedomé rozhodnutia a vyviniete snahu meniť malé a smrteľné chyby v konštruktívne a odmeňujúce disciplíny, už viac sa neuspokojíte s jednoduchou existenciou. Najmä nie vtedy, keď ochutnáte ovocie správnej cesty…

Pre ďalšie články z blogu rozhladna.sk sa prihláste do emailového spravodajcu, ktorý vás namotivuje najmä pri tvorbe obsahu.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (7)

Výborný článok, ktorý núti človeka zastaviť a porozmýšlať, zvážiť hodnoty, súčasnosť a pozerať do budúcnosti. Vdaka:)

Reaguj na tento komentár

@Jana Jančichová: Rado sa stalo… presne to zastavenie a pohľad do budúcnosti sú jeho cieľom.

Bonusový tip: Ak neviete, kde vám „hlava stojí“, zastavte sa na dlhšie a plánujte hodinu alebo dve… každý deň.

Reaguj na tento komentár

Tak toto je pecka článok 😉 Presne tak treba sa zamýšľať nad tými princípmi v živote, ktoré sa zdajú jasné – skvelou knihou sú Príslovia, dnes som čítal “Rozvážny človek vidí nebezpečenstvo a skryje sa, neskúsení doplácajú na to, že idú ďalej.” [Príslovia 27,12]
Opatrný človek vidiac zlé uvažuje, či bojovať, hlupáci sa zamiešajú, bojujú vopred stratený boj a pykajú za to.

Reaguj na tento komentár

Pekne napísané, viac o tejto technike sa dá dočítať v knihe Mních ktorý predal svoje Ferrari,
chystám sa tieto sebareflexie robiť, a rozhladna.sk ma v tom len potvrdila, že to mám robiť. Ďakujem

Reaguj na tento komentár

Díky za pěkný a poučný článek. Můžete k tomu doporučit nějakou knihu. Mnicha, který prodal ferrari mám, ale ještě nepřečteného. Díky, p.

Reaguj na tento komentár

@Petr: Čítajte knihy z oblasti, v ktorej chcete mať úspech. Ak sa venujete marketingu, čítajte knihy o tom, ako fungujú dnes úspešní marketéri. Čítajte rôzne názory na jednu tému, pretože v konečnom dôsledku môže byť pravdivých aj viac (zdanlivo protichodných) názorov.

Čítajte si životopisy a príbehy úspešných ľudí.

Samozrejme, že nič nebude fungovať, pokiaľ nebudete mať správne osobné postoje. K tomu môžem podporiť knihu, čo už spomenul Trixo – prečítajte (a praktizujte) tipy z knihy Príslovia kráľa Šalamúna (k nájdeniu v strede Biblie).

Reaguj na tento komentár

@Martin Mikláš: Díky za radu, budu uvažovat, jaký životopis jsem ještě nečetl 🙂 Přeji, ať se daří.

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »