- rozhladna.sk - https://www.rozhladna.sk -

Cez WordPress sa nesmie robiť reklama?

Ževraj cez WordPress sa nesmie robiť reklama. Neviete poradiť ako to vlastne je? Pretože na internete narážam na ľudí baviacich sa o reklame cez WordPress a moduloch atď.

Túto otázku mi poslala jedna čitateľka rozmýšľajúca o založení blogu. Ako to teda je?

V podstate sú pravdivé obidve odpovede – áno aj nie. Existuje totiž služba WordPress.com, ktorá bežným používateľom neumožňuje robiť si na blogoch reklamu. Systém WordPress.org je voľne stiahnuteľný pre ostatné blogy, o ktoré sa však stará každý sám a môže si tak napríklad robiť reklamu cez svoj blog. Poďme sa teda pozrieť na rozdiely týchto dvoch riešení, ktoré sa ľuďom často pletú.

Aký je rozdiel medzi službou WordPress.com a systémom WordPress.org?

WordPress.com je služba na rovnakej adrese, ktorú spravujú tí istí ľudia, čo vytvorili systém WordPress. Systém WordPress(.org) je blogovací softvér zdarma (takzvaný Open Source). Služba WordPress.com používa rovnaký systém, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť na WordPress.org.

Ak sa rozhodnete pre službu WordPress.com, dá sa povedať, že kormidlo správy blogu predávate do rúk niekomu inému. Hosťovanie a správa softvéru je v rukách spoločnosti Automattic. Použitím softvéru z WordPress.org získavate kontrolu nad blogom, jeho kódom a správaním sa vy osobne. Musíte si ho však dať na svoj vlastný server, respektíve na server nejakého poskytovateľa hostingu.

WordPress.com beží na verzii WordPress MU. MU = multi-user, čiže pre viac používateľov. Ak chcete umožniť vašim čitateľom, aby blogovali na vašom “piesočku”, môžete siahnuť aj po tejto možnosti. Systém WordPress obsahuje od verzie 3.0 (vydanej v máji 2010) zároveň aj verziu MU, čiže nemusíte nič viac sťahovať.

Výhody riešenia cez WordPress.com

Nevýhody riešenia cez WordPress.com

Výhody riešenia cez otvorený systém WordPress.org

Nevýhody riešenia cez otvorený systém WordPress.org

Pre viac informácií navštívte (anglicky):
http://en.support.wordpress.com/com-vs-org/

Pre viac informácií zadarmo o tom, kde zoženiete slovenskú alebo českú verziu systému WordPress, ako ju nainštalujete, aký hosting a pre ďalšie užitočné informácie odporúčam moju brožúrku “Ako si urobím vlastný blog“.

(Obrázok od alpha du centaure)

Zdieľajte radosť: