Čítate: Koľko databáz potrebuje WordPress?

7

Dorazila ku mne táto dosť dôležitá otázka. Pretože verím, že sa bude zjavovať čím ďalej tým častejšie, zodpovedám ju priamo a pridávam i moje odporúčania.

Samotný WordPress potrebuje jednu databázu. Dokonca môžete jednu databázu zdieľať medzi viacerými inštaláciami WordPressu. To však neodporúčam, pretože ak aktualizujete jeden blog alebo plugin a ten aktualizuje i celú databázu, môže znefunkčniť druhý blog v rovnakej databáze.

Ak chcete mať na stránke nejaké doplnky, ako napríklad fórum, e-shop alebo nejaké špeciálne riešenie na zasielanie e-mailových spravodajov, počítajte s ďalšou databázou pre každé z nich. Ak máte naozaj malý rozpočet alebo obmedzené možnosti, stále platí, že všetky potreby vám pokryje jedna databáza.

Viacero databáz sa však ľahšie spravuje, zálohuje a aktualizuje. Chyba v jednej časti systému tak neovplyvní ďalší blog alebo jeho časť. Pre začínajúceho blogera je jedna databáza síce dostatočná, ale ak plánujete rýchlo rásť, robiť pokusy alebo mať i fórum, odporúčam vám aspoň 3 databázy.

Teším sa na ďalšie otázky cez e-mail, komentáre alebo cez kontaktnú stránku.

Odpovede na otázky ako, kde a čo urobiť, aby ste mali vlastný blog, nájdete i v mojej e-brožúrke Ako si urobím vlastný blog? Brožúrku obdržíte zdarma i po prihlásení sa do e-spravodaja.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (7)

Problém aktualizácie viacerých inštalácií v jednej db by som videl len pri moduloch, samotný WordPress, ak je inštalovaný s rôznymi prefixmi viac krát v jednej db, by to mal prežiť v poriadku. Ale tie moduly by mohli mať problém – ak pri inštalácii neumožňujú zadať vlastný prefix do db (čo neumožňuje, pokiaľ viem, žiadny).

Samotné zálohovanie sa mi však vidí jednoduchšie v prípade jednej, nie viacerých databáz. Ak zálohuje nejaký automatický skript, ľahšie sa nakonfiguruje pre jednu db, než pre 10.

Reaguj na tento komentár

@Niesom: Ďakujem za doplnenie!

Ohľadne zálohovania máš pravdu. V prípade problémov je však ľahšie obnoviť 1 databázu s jedným WordPressom ako obnoviť napríklad včerajší alebo minulotýždňový stav na 10 blogoch, pretože ak už používaš automatický skript (a je naozaj automatický), tak ho reálne konfiguruješ len raz a potom už zálohy chodia na mail….

Reaguj na tento komentár

Jen bych dodal, že pro 10 blogů je už lepší použít WordPress MU kde není žádný problém ať už při zálohování nebo obnovování db. A přitom je vše uloženo v jedné db a každý blog má akorát jiné prefixy wp1_ , wp2_, wp… A pluginy musí být optimalizovány pro MU verzi, nebo jich je pak mnoho prakticky nepoužitelných, což zároveň řeší problém s jinými prefixy u tabulek s pluginy 🙂

Reaguj na tento komentár

@Scar: Ešte vysvetlím, že MU = multi-user, čiže verzia WordPressu, ktorá je uspôsobená viacerým blogom. MU verziu odporúčam naozaj skúseným programátorom, ktorí si sami poradia i s väčšími problémami…

Reaguj na tento komentár

Hm, veď dnes hosting čo má niekoľko databáz je pomerne za facku (môj 4databázový stojí ca 40 na rok), príde mi zbytočné si takto komplikovať život…?

Reaguj na tento komentár

Mňa by zaujímalo či môže wordpress využivať databázu v mojom počitači napr. apache2triad. A ako na to.

Reaguj na tento komentár

@peter: WordPress môže využívať databázu v počítači. Na účely testovania alebo pokusov by som dokonca odporúčal vyskúšať si všetko najskôr na vlastnom počítači.

Pre offline inštaláciu odporúčam niektorý AMP balík. Mám s nimi dobré skúsenosti. Je to taká kombinácia Apache servera, MySQL databázy a PHP rozšírenia (odtiaľ skratka AMP pred ktorú sa pridáva názov platformy). Napríklad verzia pre Windows sa volá WAMP, verzia pre Linux je LAMP a pre Mac MAMP.

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »