Čítate: Ako poslať peniaze na účet z alebo do zahraničia? …bez zbytočných poplatkov a bez kurzových strát… napríklad z a do USA, Kanady, Česka alebo Nemecka

Formálne vzdelanie vám zarobí na živobytie. Samovzdelávanie vám prinesie bohatstvo.
Jim Rohn

Ak chodíte na dovolenku raz ročne, peniaze zameníte doma a v zahraničí zaplatíte kartou maximálne za nejaký posledný obed alebo benzín, keď vám nevyjde rozpočet, tento článok nebude pre vás.

Na strane druhej, pokiaľ podnikáte, možno ako ja, a máte pobočku v inom štáte… alebo klienta… alebo osobný účet doma a príjem v inom štáte, bude toto pre vás.

Vedel som, že si banka účtuje nejaký skrytý poplatok v kurze. Niektorá dokonca ešte aj naviac poplatok za prevod do alebo zo zahraničia.

Koľko to ale je? A ako som na to prišiel?

Pretože mám aktivity v rôznych štátoch a občas idem aj na dovolenku, zvykol som si vyťahovať peniaze napríklad z českého účtu v Nemecku alebo zo slovenského účtu v ČR.

Prvý chyták na klienta bankomatu je takzvaný „zaručený kurz“, ktorý bankomat ponúka. V rôznych testoch mi to vychádzalo o 10 % horšie ako bol stredný kurz. Preto rada číslo 1:

 • vždy vyberajte v domácej mene štátu a bankomatu, kde sa nachádzate. Napríklad kuny v Chorvátsku, libry v Anglicku alebo koruny v Česku. Dostane lepší kurz (v porovnaní so „zaručeným“).

Toto pocítite, keď napríklad prídete do Chorvátska na blind. Domáci vám povie sumu ubytovania v kunách a kde je bankomat. Vy si skočíte do bankomatu. Naťukáte, koľko chcete vybrať a tam na vás vypadne obrazovka napríklad:

 • 4000 HRK
 • alebo garantovane 4000 HRK za 583,73 €

Majiteľ bankomatu sa asi spolieha na familiárnosť toho, že viete presne, koľko si z účtu vytiahnete a vyberiete druhú možnosť. Čo sa však stane, keď si zvolíte prvú (tak povediac neznámu) možnosť?

Z účtu vám odíde „iba“ 557,19 €. Rozdiel necelých 27 €.

Existuje ešte lacnejšia možnosť?

Áno… vyskúšal som si ju dokonca sám na sebe. Prvýkrát na jeseň roka 2016. I keď na internete sa dajú nájsť skúsenosti ľudí, čo túto možnosť používajú od roku 2011. Tento článok je pravidelne aktualizovaný na základe mojich skúseností.

Potreboval som zo Slovenska do Česka poslať 500 €. Pri vtedajšom kurze by som výberom z bankomatu vytiahol (v prepočte) 12835,45 Kč. Použitím „garantovaného kurzu“ dokonca iba 12159,90 Kč. Teda vďaka zaručenému kurzu by som prišiel o viac ako 670 Kč, ktoré by si nechal majiteľ bankomatu.

Na internete som našiel službu, ktorá sa volá Wise (do roku 2021 TransferWise). Tam som dostal presne stredný kurz (vtedy 27,022 Kč za €) a na účte uvidel 13511 Kč (mal som nulový poplatok, viac o tom ďalej).

Rozdiel takmer 700 Kč oproti klasickému výberu z bankomatu… a za to sa už dá navečerať. Alebo dokonca rozdiel o 1351,10 Kč vzhľadom ku „garantovanému výmennému kurzu“

Keby ste použili napríklad PayPal, dostanete 12328,30 Kč, teda prídete v porovnaní s Wise o asi 1183 Kč, čo je porovnateľné s „garantovaným kurzom“ niektorých bankomatov.

Okrem prevodov má Wise aj ďalšie služby: Osobne používam účty v rôznych menách, ku ktorým si môžete nechať vydať debetnú kartu s flexibilnými limitmi. Karty od Wise podporujú napríklad aj uloženie do peňaženky v telefóne pre Apple Pay alebo Google Pay.

Ako prebehlo založenie účtu? A koľko trvá prvý prevod?

Prvá dobrá správa: Wise mi okamžite vytvoril 2 účty. Jeden súkromný a jeden firemný.

Na to som potreboval oskenovať viacero dokumentov… Konkrétne doklad s fotkou a druhý doklad. Použil som neštandardne pas a vodičský preukaz.

Prišiel mi email, že identita bola overená v poriadku. Asi 3 hodiny na to však žiadali ešte doplnenie dokladu s firemnou adresou… Poštou si nenechávam nič posielať, tak sa mi zdalo, že z toho asi nič nebude. No našiel som nakoniec výpis z banky s informáciou ohľadne trvalého príkazu, starý necelé 3 mesiace. U inej online služby som použil email, kde bola príloha s výpisom a adresou a prešlo mi aj to… dajte vedieť v komentároch, aký postup sa podaril vám.

Do hodiny som mal overenú aj firemnú adresu.

Viem, že u niektorých firiem si žiadajú aj zakladateľské dokumenty. Kvôli tomu počítajte s tým, že prvý prevod môže trvať až týždeň. Tiež myslite na to, že väčšina bánk má nejaký časový limit na spracovanie SEPA prevodu v EUR. U tej mojej to je podmienka zadania do 14:00 v bankový deň.

Následné prevody

Tie už budú rýchlejšie. Okrem bankového prevodu môžete použiť napríklad aj platobnú kartu. Vďaka karte máte väčšinou vy (alebo váš obchodný partner) peniaze na účte do 24 hodín. Pred potvrdením prevodu služba väčšinou ukazuje informáciu o odhadovanom čase pripísania na účet v druhej mene. Čas pripísania je väčšinou správny.

V poslednej dobe sa čas prevodu zvykne natiahnuť o 1 pracovný deň. Počítajte s tým najmä v dni väčšieho vyťaženia, ako napríklad po výplatách alebo pred sviatkami. Samozrejme štátny sviatok v jednom zo štátov zapojených do transakcie dokáže prevod ešte natiahnuť.

Okrem pripísania na účet v inom štáte, si môžete peniaze poslať na účet vo Wise. Pri použití platobnej karty, je pripísanie do Wise niekedy okamžité, inokedy trvá niekoľko hodín. Porovnávam prevody v rovnakej mene, ako kombinácie mien. Z osobných skúseností poviem, že rovnaké čiastky majú v iné dni iný čas pripísania na Wise účet – niekedy okamžite, o pár dní rovnaká čiastka trvá hodiny.

Dávajte si pozor na „business karty“, ktoré majú väčšinou vyšší poplatok zo strany vašej banky. V každom prípade to, aký poplatok si účtuje vaša konkrétna karta, transparentne vidíte pred potvrdením prevodu u Wise.

Karty, ktorými chcete dobíjať svoj účet alebo používať na prevody, musia mať aktivované a povolené platby cez internet s patričným limitom.

Technická informácia: Dobíjanie účtu Wise vašou kartou je evidované ako internetová platba. Môžete tak napríklad využívať výhody kreditných kariet, ktoré vracajú nejaké percentá za internetové platby, ale nie za platby priamo v obchodoch: Peniaze si pošlete na účet Wise v rovnakej mene a v obchode zaplatíte kartou Wise.

Výbery z bankomatov

Rovnako môžete karty Wise používať na výbery z bankomatov. Všetky poplatky vidíte transparente v aplikácii alebo na webe, ale čo je hlavné: používate stredný kurz v prípade výberov v iných menách.

Karta majú limity na výbery nastavené takto:

 • 2 výbery zadarmo, potom 0,5 GBP za výber
 • výbery zadarmo do 200 GBP, potom 1,75 %
 • maximálne 1000 GBP na 1 výber
 • maximálne 1500 GBP za deň
 • nastaviteľný mesačný limit 3000 alebo 4000 GBP

Ako postupovať pri výbere? Bankomat sa vás spýta, v akej mene chcete z bankomatu vytiahnuť peniaze: Vždy zvoľte domácu menu krajiny, kde sa nachádzate… inak sa stane to, že dostanete vyššie spomínaný „zaručený kurz“. Zapamätajte si: zaručený kurz je zaručene drahší 🙃

Tiež si môžete zadarmo nastaviť aktiváciu/deaktiváciu rôznych platobných metód karty od Wise priamo v aplikácii:

 • výbery z bakomatov
 • online platby
 • transakcie s PINom a čipom – u týchto je možný maximálny mesačný limit 30 000 GBP
 • mobilné peňaženky – sú aktivované spolu s transakciami s PINom a čipom
 • bezkontaktné platby
 • platby magnetickým prúžkom
 • alebo úplne zamrazenie/odmrazenie karty kedykoľvek bezplatne

 

Úspory

Na prvý pohľad to nevyzerá na veľké úspory, pretože sa bavíme o malých percentách. Keď však každý mesiac pošlete medzi rôznymi menami napríklad iba 15000 Kč, je to ročne 180 tisíc Kč.

A či príjemca dostane z tejto čiastky 166 200 Kč kvôli bankovým poplatkom a nevýhodnému kurzu alebo až 177 300 Kč po odpočítaní poplatku Wise, je citeľný rozdiel…

Záver

Otázkou teda ostáva, či chcete živiť banky alebo službu, ktorá ponúka výhodný kurz a nízky poplatok. Ja som si vybral to druhé… A ak sa prihlásite cez špeciálny odkaz nižšie, dostanete aj prvý prevod cez Wise úplne bez poplatku »

Poznáte lepší spôsob? Zanechajte mi komentár.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »