Čítate: Ako si nájsť čas na blogovanie?

Za každú minútu strávenú organizovaním je zarobená jedna hodina.

Pretože pre celých 23 % čitateľov tejto stránky je hľadanie času na blogovanie to najťažšie (a 28 % čitateľov tlačí päta aj tu), rozhodol som sa dnes pomôcť vám čas nájsť.

Môj veľký dotazník blogovania bol naozaj veľký. Napriek tejto skutočnosti sa niekoľko desiatok jednotlivcov nenechalo odradiť a zodpovedalo cez 20 otázok. Osobne som bol veľmi prekvapený, keď som zistil, že napriek tomu, že dotazovaní si nevedia nájsť čas na blogovanie, majú čas vyplniť dlhý dotazník, za čo im ďakujem!

Ďalšou vecou, ktorá pekne zapadá do skladačky a aj do dnešného príspevku je zarábanie cez blogy:

  • 53 % mojich čitateľov sa snaží cez blog zarábať
  • a 47 % z nich hneď viacerými cestami

Dajme si teda skladačku dokopy:

  • cesta na zarábanie: blogovanie
  • na čo neostáva čas: blogovanie

Takže áno, máme vážny “problém”. Keď si nenájdete čas na blogovanie, nemusíte už nič zarobiť. A hladovka nie je biznis…

Ak nemáte čas na blogovanie, čiže cestu, ktorou zarábate, je tu veľmi veľká nevyváženosť aktivít. Ba čo horšie, tento trend je neudržateľný. Čo teda spraviť, aby sa to zlepšilo?

1. Zaveďte pravidelnosť

Pokiaľ už blogujete viac ako mesiac, viete si naplánovať počet príspevkov za deň, týždeň alebo mesiac. Nájdite si ideálnu frekvenciu, zaznačte si to do kalendára, vytvorte si upomienky, jednoducho nezabudnite na pravidelnosť a držte sa jej! Napíšte si do kalendára, kedy o čom chcete písať. Tak získate kopu času na napísanie, premyslenie a prehodnotenie ďalších príspevkov.

Príprava vopred znamená, že sa vám večer nestane: “Jééé, ja som dnes zabudol napísať niečo na blog!!” A tiež si uvedomte, že aj na prípravu a plánovanie si potrebujete vyhradiť nejaký čas.

Jeden známy anglický spisovateľ mal na písanie takúto rutinu: Každé ráno vstával v rovnaký čas. Potom písal. Dve hodiny vkuse. Potom išiel do svojej obyčajnej práce. Ak počas tých dvoch hodín dokončil nejakú novelu, začal písať ďalšiu. Ak koniec druhej hodiny nastal v strede vety, tak jednoducho skončil a išiel do práce.

Cvik – zvyk – návyk

Zo začiatku sa budete cvičiť a možno sa až nútiť do nejakej pravidelnosti. Po čase sa z toho stane zvyk. A zvyk je železná košeľa. Zo zvyku sa stane návyk a budete to robiť úplne podvedome. Chce to veľa času, ale prinesie to veľa ovocia…

2. Robte rovnaké úlohy naraz

Platí nielen v blogovaní. Napríklad píšte príspevky na blog každý deň v rovnaký čas. Nemusíte ich uverejňovať. Bavíme sa o písaní. Pretože jedine tréning robí majstra, ostáva vám jediné: písať. Nie hocijako, ale naraz a veľa.

Zvýšte efektivitu. Človek nedokáže robiť dve veci naraz. Zavrite preto Skype, ICQ, e-mail, vypnite mobil, internetový prehliadač a píšte.

Robenie rovnakých úloh naraz prispieva aj produktivite. Je dokázané, že programátor potrebuje 45 až 60 minút na to, aby sa začal naplno sústrediť na svoju prácu. Predstavte si, že by mal otvorený e-mail a každú hodinu si ho overil len raz…

Čo teda robiť v sadách?

  • napríklad spomínané písanie na blog
  • komentovanie ako u seba, tak na iných blogoch
  • čítanie RSS kanálov
  • spracovávanie e-mailov

Moje várky nemusia byť vaše. Ak píšete napríklad správy, ste pravdepodobne závislí na nejakom kanále a nebudete otáľať s vydaním aktuality až do doby, kým príde na rad písanie…

3. Zdieľajte sa so svojim bremenom

Jeden zo spôsobov ako na to, je nechať niekoho iného urobiť obsah za vás alebo sa s niekým spojiť.

Hosťovský príspevok

Ak nechávate iného blogera, aby písal na váš blog, odporučte mu moje úspešné hosťovské príspevky. Noví blogeri budú radi, že sa môžu zviditeľniť. Profesionálni blogeri sa zase radi zviditeľnia u vás. Stačí ich požiadať.

Okrem toho hosťovské príspevky priťahujú nových návštevníkov, čo je dobré pre budúcnosť vzájomného podnikania.

Rozhovor

Interview s expertom je dnes celkom bežná prax. Vy napíšete do e-mailu otázky, on vám ich zodpovie a ste za vodou 🙂 Slušne požiadajte o zaslanie odpovedí do určitého dátumu. Potom ich už stačí len skopírovať do schránky a vložiť na blog.

Keď u hosťovského príspevku niekto náhodou zabudne propagovať článok, tak tu sa o to nemusíte báť. Článok si príde prečítať veľa ľudí, pretože minimálne pre svoje ego bude dotazovaný šíriť po internete zvesti, kde sa zjavil rozhovor s ním 🙂

Otvorená diskusia

Pýtajte sa čitateľov. Práve toto už poznajú čitatelia tohto blogu. Či už to bol veľký dotazník alebo vaše vianočné priania, cieľ je jediný. Vytiahnuť z môjho čitateľa jeho názor.

Nespoliehajte sa na toto, ako na riešenie pre lenivcov. Tiež treba občas prísť, okomentovať a reagovať. Výhodou je, že nad týmto typom príspevkov nestrávite veľa času naraz.

Iné metódy ako písanie

Použite iné metódy. Nahrajte sa na video a dajte to na YouTube. Keď svoje myšlienky jednoducho nahovoríte a uverejníte, šetríte čas. Nezabúdajte však, že ak sa náhodou rozhodnete video upravovať, čas neušetríte…

4. Blogujte menej

Napriek tomu, že sa vám každý bude snažiť nahovoriť, že by ste mali uverejniť denne aspoň jeden článok, kvalita je prvoradá.

Poznám ľudí, ktorí začínali na 7 príspevkoch týždenne. Potom prešli na 5 a dnes majú 1. Čo sa stalo s ich biznisom? Rastú.

Ak strávite menej času blogovaním, získate čas na propagáciu blogu, na vytváranie iných informácií alebo produktov, ktoré vám môžu zarobiť a tiež sa môžete venovať ľuďom vo vašej sieti. Alebo v rodine…

Ďakujem za váš čas

Je úplne jedno, čo ľudia hovoria. Čas si vždy nájdu na to, čo je pre nich dôležité. Všimli ste si, že “závisláci”, v akejkoľvek forme, si čas nájdu za každých okolností? Fajčiar si to VŽDY dokáže zariadiť tak, aby si mohol zapáliť. Rovnako “kávičkár” alebo “čajíčkar” alebo “pivkár”…

Ak hovoríte, že vaša rodina je dôležitá a napriek tomu ste celé dni bez nej, niekde je chyba. Skutočné priority sú tam, kde sa “stráca” váš čas. Nie tam, kde hovoríte, že sa stráca. A ako trávite čas je vždy vaše rozhodnutie.

Ak teda tvrdíte, že blogovaním sa snažíte zarábať, ale rozhodnete sa, že nemáte čas písať, čo hovoria vaše činy?

Kde “ušetriť” čas dnes? Možno ušetríte nejaký čas tým, že nebudete vypĺňať každý dlhý dotazník, čo vám príde pod ruky 🙂 Možno to bude menej času stráveného pri seriáloch a televízii. Možno tento týždeň vynecháte Facebook, pokec a videá na YouTube…

(Obrázok od pQbon)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »