Čítate: Chcem spustiť blog! Čo mám spraviť?

Spúšťame blogKeďže už máme vybranú nosnú tému, názov blogu a pripravené námety, je čas začať. Dnes si vyberieme systém na správu obsahu a uvedieme ho “do života”.

Systém na správu obsahu

Každý by mal stráviť nejaký čas štúdiom a výberom vhodného systému na správu obsahu. Kto má však dnes na to čas?

Ja som strávil desiatky, možno stovky hodín porovnávaním a skúšaním rôznych systémov. Vybral som si WordPress. A to bolo dlho pred tým, než som zistil, že bol niekto taký milý a celý ho preložil do slovenčiny! WordPress už v základnej inštalácii uspokojí blogovacie potreby na 99 % a to ešte nevyužíva potenciál zásuvných modulov. Práve zásuvnými modulmi sa dá WordPress uspôsobiť pre všetky potreby. Tu je niekoľko dôvodov, prečo som si vybral WordPress:

  • prakticky všetky kvalitné blogy ho dnes používajú
  • licencia je open source, čiže okrem toho, že je zdarma, môžte prispieť k jeho vylepšovaniu i Vy
  • WordPress je aktívne vyvíjaný. V čase písania tohto článku je posledná aktualizácia celého systému dva týždne stará
  • je nezávislý na prevádzkovateľovi
  • je maximálne flexibilný a prakticky na všetko existuje rozšírenie
  • k dispozícii je aj množstvo vzhľadov a ich uspôsobení, takže celý deň môžte surfovať po blogoch bežiacich na WordPresse a neuvidíte dva rovnaké
  • je dostupný po slovensky

Pokiaľ čítate i zahraničné stránky, stáva sa, že ľudia hovoria o službe WordPress, ktorá zverejňuje blogy čiastočne zdarma. Je to v podstate obmedzená verzia toho, čo môžte mať neobmedzene, zdarma a na “vlastnej pôde” so systémom WordPress.

“Vlastná pôda”

Na vytvorenie vlastnej domény potrebujete hostingovú spoločnosť. Ja síce odporúčam nejaké hostingové spoločnosti, ale konečný výber nechám na vás. Pri výbere treba dbať na to, aby vami vybraný balík služieb obsahoval najmä MySQL verzie 4.0 alebo novší a PHP verzie 4.3 alebo novší.

Ak je to súkromný blog, odporúčam pre začiatok výber najlacnejšieho hostingu. Pre väčšie projekty alebo firemné stránky budú nároky vyššie a preto je dobré sa zamyslieť nad tým, či budete potrebovať zabezpečené pripojenie, vlastnú verejnú IP adresu alebo viacero domén.

Ak už máte nejakú internetovú prezentáciu a nemáte napríklad prístup k databázam alebo PHP, poinformujte sa u svojho poskytovateľa na možnosti prechodu na lepší balík.

Nezávislosť na poskytovateľovi

Najlepšia vec na WordPresse je, že ho dokáže spravovať každý. Tým myslím samozrejme každého, kto sa trochu vyzná v týchto veciach.

Veľa firiem si vyberie nejaké riešenie, u ktorého majú svoje dáta v systéme, ku ktorému vlastne nemajú ani prístup. V momente, keď sa rozhodnú prejsť k firme, ktorá má lepšie alebo viac vyhovujúce služby nastáva problém. Informácie zo “starých” web stránok totiž nie je možné jednoducho preniesť na “nové”. Niekedy je firma dokonca donútená spraviť si celú prezentáciu od začiatku, čo môže byť pri väčších informačných databázach s množstvom návodov alebo produktov problematické.

WordPress nie je síce dokonalý, ale jeho správu môžete prenechať inej firme kedykoľvek a určite si poradí s akoukoľvek jeho modifikáciou. To je výhoda “open-source” systému.

Zjednodušená inštalácia systému WordPress

Prvý krok na novom hostingu je inštalácia WordPressu. Inštalácia je pre človeka skúseného v správe systémov a počítačov naozajstnou hračkou. Niektorí poskytovatelia internetu dokonca umožňujú inštaláciu jedným kliknutím.

  1. Navštívte slovenskú verziu na oficiálnej stránke WordPressu. Stiahnite si najnovší WordPress a postupujte podľa priloženého súboru citajma.html.
  2. Najťažšia časť celej inštalácie je skopírovanie prístupových údajov do databázy. Tie vám pošle váš poskytovateľ hostingu emailom.
  3. Po inštalácii si nezabudnite uložiť heslo, ktoré dostanete. Je to síce zmes znakov a písmen, ale malo by byť bezpečné. V každom prípade sa dá heslo neskôr zmeniť.
  4. Bezpečnosť predovšetkým: Po prvom prihlásení ako administrátor odporúčam vytvoriť dvoch nových používateľov: Jedného s právami na písanie článkov, druhého na správu WordPressu. Meno admin dostane totiž každý správca pri inštalácii WordPressu. Ak si potom zmeníte heslo na nejaké slovo zo slovníka, je veľmi jednoduché dostať sa do správy systému a napríklad celý blog vymazať… Samozrejme, že z rovnakých dôvodov odporúčam používateľa admin následne vymazať.
  5. Po týchto krokoch je váš nový blog nachystaný na prvý príspevok.

Ak vám tento jednoduchý postup nestačí, stiahnite si môj detailný návod: “Ako si urobím vlastný blog?

Pomohol vám tento príspevok začať nový blog? Máte doplňujúce otázky? Pridajte ich do komentárov.

(Obrázok od: tanakawho)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »