Čítate: Čo je prosím ten “blog” v skutočnosti??

Čo je ten blog naozaj?
Ako sa mám vôbec vyznať v tom onom… blogovaní?
Prečo budú blogy v budúcnosti ešte populárnejšie?

Do konca článku budete mať okrem odpovedí na tieto otázky i celkom dobrú predstavu o svete blogovania. Ponorme sa teda do toho…

Čo je ten blog a ako sa v tom mám vyznať?

Vznik blogov bol celkom nevinný. Spočiatku to boli len denníčky na zaznamenávanie si osobných vecí tak, aby si to mohli všetci prečítať.

V minulosti sa dokonca aj dizajnéri web stránok snažili urobiť stránky čo najviac blikajúce (takzvané “flashové stránky”) a hýriace všetkými farbami. Dnes sú moderné weby založené práve na blogovacom systéme.

Čo je ten blog v skutočnosti?

Ak ste nováčikom vo svete blogovania, asi sa stále divíte, čo ten blog asi tak v skutočnosti je. Možno sa cítite i trošku mimo, keď ostatní hovoria o blogoch a vy ani neviete, o čom sa točí. Nemusíte sa cítiť zle, pretože vám pomôžem odhaliť tajomstvo celého tohto blogovania raz a navždy…

Slovíčko blog pochádza z anglického “weblog”. To je zase zo spojenia slov web a log, kde web si vieme predstaviť všetci, ale ten log je pre nás nový. Pre naše účely to znamená zápis, záznam alebo protokol. A že ľudia dokážu na internete zverejniť čokoľvek…

V minulosti (nie tak dávnej), používali ľudia blogy ako svoje internetové denníčky. Zapisovali si čo ich v ten deň stretlo, čo jedli, prípadne svoje skúsenosti napríklad s obchodmi alebo produktami. Cieľová skupina bola rodina a známi. Také blogy existujú dodnes. (Aj ja ich zopár mám…)

Dnes sú však blogy najpopulárnejším typom stránky. Ľudia majú blogy týkajúce sa všetkých oblastí “od výmyslu sveta”. Témy, o ktorých sa okrem iného dočítate zahŕňajú

 • ako vychovávať deti
 • ako si vybrať prácu
 • zarábanie na internete
 • osobný rozvoj
 • ako sa stravovať zdravo
 • a dokonca aj ako si urobiť vlastný blog 🙂

Blog je teda naozaj len špeciálnym druhom stránky, kde môžete jednoducho uverejniť nejaký obsah. Zverejníte čo chcete, kedy to chcete a zároveň umožníte iným ľuďom, aby vám dali spätnú väzbu napríklad cez

 • komentáre
 • ankety, dotazníky, prieskumy
 • e-mailové spravodaje a podobne

Najmä komentáre spôsobujú, že blog má do seba niečo viac ako staré nudné stránky, ktorých obsah sa z princípu nemení. Blogy sú premenlivé a viac interaktívne ako “predhistorické” weby. Okrem toho sú blogy oveľa efektívnejšie.

Prečo budú blogy v budúcnosti získavať na popularite?

Sú tu minimálne tri dôvody:

1. Vyhľadávače milujú blogy

Pretože sa nový obsah pridáva na blogy tak často, sú vo vyhľadávačoch umiestnené veľmi vysoko. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že na blog niekto zavíta.

Predstavte, že si máte teraz vybrať aký web chcete:

 • starý statický, preplnený, nemenný a nedohľadateľný alebo
 • vzrušujúci, neustále sa meniaci, interaktívny blog zjavujúci sa vo vyhľadávačoch

Jednoduché rozhodovanie, že áno?

2. Interaktivita

Pretože keď sa pozriete na blog a dočítate pôvodný autorov príspevok, môžete zanechať komentár. Keď sa zapoja do diskusie i ostatní, môžete skončiť s peknou zbierkou myšlienok.

Komentáre pôsobia ako taká malá dráma. Pretože ľudí dráma priťahuje, sú priťahovaní k blogom s konverzáciami a chcú byť ich súčasťou. Čím viac komentárov máte, tým rýchlejšie rastie celá táto blogovacia vec.

3. Jednoduchosť

Nepotrebujete žiadne technické vedomosti, programovanie a dokonca ani veľký kapitál na to, aby ste sa stali blogerom. Ak viete písať e-maily, viete písať blogy. Ak si viete prečítať a nasledovať môj návod Ako si urobím vlastný blog?, viete si blog sami nainštalovať.

Toto sú však len tri z mnohých dôvodov, prečo budú blogy ešte populárnejšie. Ostatné dôvody vás nechám odhaliť samých.

Zhrnutie

Blog je skutočne len nejakým druhom web stránky. Dovoľuje vám jednoducho pridávať obsah a priťahuje ľudí z celého sveta, aby načerpali nové vedomosti a komunikovali s vami vďaka internetu.

Akými znakmi sa blogy odlišujú od klasických stránok a akú funkciu majú pre firmy sa dozviete i v mojom príspevku Čo by mal každý vedieť o blogoch

O týždeň si povieme dôvody, prečo si potrebujete založiť vlastný blog, ak ste tak ešte neurobili, aké to má výhody a čo z toho získate.

(Obrázok od leoncillo sabino)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »