Čítate: Prestaňte byť TÝM mužom! Používajte Gravatary!

20

Prestaňte byť tým mužom! ...alebo gravatar v akciiTeraz si asi myslíte: ktorým mužom? alebo veď som žena! Áno, všetko je v poriadku. Pozrite sa na tieto dva obrázky:

Tajomný muž Gravatar

Už ste ich videli? Zjavujú sa pri vašom mene tiež?

Keď sa zjavil na tomto blogu prvý komentár, bol som príjemne prekvapený, že autor použil personalizovaný obrázok. Týmto obrázkom sa medzinárodne hovorí Gravatary a ich podpora je už v základnej inštalácii systému WordPress.

Ako to celé funguje?

Za celým nápadom stojí jednoduchá myšlienka: mať svoj obrázok všade na internete, kde komentujem. Ideálne je k tomu použiť e-mail adresu, ktorá sa síce na stránke nezobrazuje, ale pri pridávaní komentárov je vyžadovaná. Tak vznikol v roku 2005 Gravatar.

Anglická skratka Globally Recognized Avatar znamená globálne rozpoznávaný avatar. Avatar zase v počítačovej reči znamená: reprezentácia používateľa vo virtuálnom svete. Gravatary sa behom niekoľkých mesiacov rozšírili natoľko, že táto platená služba sa stala nestabilnou a nespoľahlivou v momente, keď si každú sekundu vyžiadali webstránky cez 5000 gravatarov.

Nápad považovali za vynikajúci programátori systému WordPress, ktorí nemali problém obslúžiť i veľké množstvo používateľov a v roku 2007 sa dohodli na spolupráci. Týmto krokom sa stali všetky súčasti služby prístupné zdarma. WordPress dnes už v základnej inštalácii podporuje Gravatary. Stačí ísť do nastavení komentárov a zobrazovanie gravatarov aktivovať.

Čo si mám zvoliť za môj osobný Gravatar?

  • tvár – ukáže jasne kto som
  • logo – chcem radšej propragovať svoju značku?
  • produkt – upozorňujem tak na nejakú novinku

Ktorákoľvek možnosť je lepšia ako “tajomný muž” spomenutý v úvode. Fotka tváre ukazuje, že nemám čo skrývať. Na veľkých blogoch, kde komentujú viacerí správcovia sa dá pomocou personalizovanej fotky jednoduchšie rozlíšiť, kto komentár odoslal. Ľudia vnímajúci obrazy skôr ako mená si takto ľahšie pospájajú konverzácie a stránkam to pridá individuálny nádych.

Ak chcem robiť reklamu na moju firmu, značku alebo nové produkty, môžem za Gravatar zvoliť i niečo iné a rozšíriť tak povedomie o tejto veci.

Čo ešte Gravatary ponúkajú?

  • Podpora pre viacero e-mailov. Toto je vhodné ako pre schizofrenikov, tak pre tých, ktorí používajú firemné i súkromné adresy. Môžete mať napríklad vážny gravatar pre profesionálny e-mail a humorný pre osobný.
  • Na server sa dá nahrať viacero obrázkov, medzi ktorými sa dá potom jednoducho prepínať. V lete tak môžete používať jeden avatar a v zime iný. 🙂

Ak sa teda stále zjavujú v komentároch pri vašom mene obrázky tajomného muža alebo nápis Gravatar, neváhajte ísť na www.gravatar.com a registrovať sa.

Správci web stránok – zapnite podporu Gravatarov!

Okrem komentárov na blogoch ich môžete použiť aj vo fórach, knihách hostí a podobne.

Prečo to robiť? Ak si je užívateľ vedomý výhod používania Gravatarov, bude chcieť využiť možnosť ukázať seba alebo svoju značku svetu a využiť možnosť propagácie zadarmo.

Ďalšia výhoda pre administrátorov je vyraďovanie SPAMu. Spammeri nepoužívajú Gravatary. Ak užívateľ nemá Gravatar, je vyššia pravdepodobnosť, že sa jedná o spam. A funguje to i opačne. Ak má komentátor Gravatar, pravdepodobne nie je spammer. Minimálne nie automatický…

Pridaním Gravatarov sa tiež stanú komentáre útulnejšie, živšie a krajšie. To ich urobí príťažlivejšími a ľudia budú mať väčšiu chuť zapojiť sa.

Výhoda je, že ak ich chcete zobraziť, netreba vypĺňať žiadnu registráciu a ani sami nemusíte mať Gravatar. Stačí pár riadkov kódu naviac a môžete ich použiť kdekoľvek.

Rozšírené uplatnenie

Podporu Gravatarov nájdeme i v niektorých e-mailových systémoch ako Mozilla Thunderbird, Mail.app alebo Gmail. Väčšinou sa jedná o rozšírenie, ktoré túto funkciu sprístupní.

Založte si teda účet na www.gravatar.com, vráťte sa sem a vyskúšajte si pridať komentár, aby ste zistili ako to celé funguje!

Pár zaujímavostí

  • v októbri 2008 si web stránky denne vyžiadali 623 293 056 gravatarov, čo je 7 214 každú sekundu. Toto číslo sa do decembra 2008 zvýšilo o ďalších asi 1000 Gravatarov za sekundu.
  • v tom čase potrebovali k svojmu behu 20 serverov
  • 96 % obrázkov je zasielaných z medzipamäte
  • pred tým, ako sa o Gravatary začal starať Automattic, bola maximálna veľkosť obrázka 80×80 pixelov. Dnes to je 512×512.
  • i vďaka tejto veľkosti obrázkov sa Gravatar môže nachádzať na rôznych vstupenkách,vizitkách a odznakoch
Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (20)

Tak som to vyskúšal podľa tohto návodu a som zvedavý na výsledok. Funguje, super.

Reaguj na tento komentár

Dlho som sa trápil ako vložiť avatara až po prečítaní som to zvládol.

Dík

Reaguj na tento komentár

@Tono: Som rád, že som mohol pomôcť 😉

Reaguj na tento komentár

Pěkný článek, hlavně jestli to bude fungovat.

Reaguj na tento komentár

@Markal: Vidím, že sa to podarilo 🙂 …tak ako všetkým ostatným

Reaguj na tento komentár

krásne a jednoducho vysvetlené 😉

Reaguj na tento komentár

@Slavusik: Ďakujem za info, že to bolo naozaj jednoducho vysvetlené… 😉

Reaguj na tento komentár

Prvá skúška gravatara a ide sa komentovať články 🙂

Reaguj na tento komentár

to jsem teda zvědavý 🙂

ono to funguje! neuvěřitelné… 🙂 děkuji Ti Martine za rozšíření obzorů 😉

Reaguj na tento komentár

@Marcel: Teším sa na príspevky od Teba 😉
@foi: Rado sa stalo!!! 😀

Reaguj na tento komentár

Od minulého štvrtka som v Boostri poskočil z vyše milióna na 921.839.
Inak, registroval som sa v Gravatare a stále mi nezorbazuje moju fotku pri komentároch. Kde som mohol urobiť chybu?
Martin Mišík má blog, ktorý naposledy zverejnil: Kríza ako odrazový mostík v predaji

Reaguj na tento komentár

@Martin Mišík: Od štvrtka do pondelka si zaznamenal už nárast? 🙂 To je pekné, pretože to hodnotenie je založené na nejakom trojmesačnom priemere…

Gravatary sú ručne schvaľované, takže možno sa na Tvoj ešte nikto nepozrel. Ak si vybral hodnotenie iné ako “prístupné pre všetky vekové kategórie”, tak sa tu tiež nezjaví…

Reaguj na tento komentár

No, skúsim aj ja toho gravatare 😉

Reaguj na tento komentár

Představuji svůj GRAVATAR – fakt jednoduché 🙂
Lubica

Reaguj na tento komentár

Docela slušné čísla o počtu serverů a vůbec množství Gravatarů. V dnešní době jsou ty čísla jistě ještě vyšší… Zajímalo by mě jak je to výdělečné, když je to zdarma. Přece někdo jen tak neplatí náklady na desítky serverů.

Reaguj na tento komentár

@Tomáš Karkoška: Gravatar vlastní rovnaká spoločnosť ako WordPress. WordPress VIP hosting stojí od 45 000 USD ročne. Podpora k vlastnému blogu na vlastnej doméne sa dá u nich zohnať už od 15 000 USD ročne… Pri týchto cenách sú tie servery malina 🙂

PS: Dnes je to 8,6 miliardy naservírovaných Gravatarov denne…

Reaguj na tento komentár

@Martin Mikláš:

Koukal jsem na ty jejich ceny a máte pravdu. Původně jsem myslel, že jste se spletl, ty ceny jsou pro mně astronomické. 🙂

Měsíční hosting 5 stránek za 3750 USD a ročně 15 000 USD. To je neuvěřitelná cena. Jak to někdo může dát? Když pomyslím na můj hosting za cca 400 Kč ročně. 😉

Jedině nějaký opravdu velký projekt typu Facebook jinak si to neumím představit.

Reaguj na tento komentár

@Tomáš Karkoška: U nás sa to dá využiť v prípade väčšej propagačnej kampane alebo v prípade, že sa o nejakej firme začne viac hovoriť v médiách. Potom padajú servery jeden za druhým… Takých skúseností mám dosť a neunesie to žiaden hosting za 400 Kč 🙂 …dokonca často ani ten za 4000 Kč ročne.

Už 1000 ľudí na stránke naraz je naozaj záťaž. Niekedy dokonca zdieľaný hosting „zhodí“ aj obyčajná aktualizácia nejakého modulu vo WordPresse (vlastná skúsenosť).

Reaguj na tento komentár

@Martin Mikláš:

Takže třeba jak David Kirš nedávno otvíral 3 ročník akademie, musel mít takto drahý server, aby to utáhl?

Má návštěvnost na mých webovkách je zatím dosti daleko k takové velké návštěvnosti. Je ale fakt, že až budou webovky více navštěvované, pak to bude jistě i více vydělávat a tudíž si budu moci zaplatit lepší hosting. 🙂
Tomáš Karkoška má blog, ktorý naposledy zverejnil: Kde získávat nové kontakty pro Multi Level Marketing (MLM)?

Reaguj na tento komentár

@Tomáš Karkoška: Aký server si vybral David, sa treba spýtať jeho. 🙂 Viem, že sa jednalo (aspoň čiastočne) o české riešenie.

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »