Čítate: Radikálne metódy na zničenie pisateľského bloku

7

Stáva sa vám to tiež? Sedíte pred počítačom (alebo nad papierom) a snažíte sa vytvoriť nový príspevok na blog. Možno už máte niečo premyslené, možno máte len chuť niečo zo seba vydať. Možno je práve voľný deň a nič vás netlačí písať rýchlo. Na jednej strane máte teplý čaj, na druhej nejaký zákusok. Čo viac si priať?

Pripraviť sa, pozor… Teraz! …nič? Nič sa nedeje? Neviete na nič prísť?!? Ani po pár minútach nemáte žiaden nový nápad? Neviete ako začať a už si ani nie ste istí, že ten nápad, čo ste mali, vôbec za niečo stojí.

Po ďalších 15-tich minútach už čítate aktuality, e-maily od babičky (alebo vnúčat) a nakoniec hľadáte na rozhladni nejaké tipy na písanie dobrých článkov.

Pol dňa je za vami a stále „nemáte ani čiarku“.

Nasledujúce tipy vám umožnia vytvoriť „nátlak“ na seba samého, čo vám pomôže dostať sa cez pisateľský blok. Tento článok vás (a aj iných blogerov) „nakopne“ k písaniu.

Prvá ranná vec

Už ste počuli niekoho povedať, že toto bude prvá vec, čo zajtra urobí? Asi to nebola až taká pravda, pretože prvé čo zajtra urobíte je, že otvoríte oči, vykotúľate sa z postele, zájdete do kúpeľne, na toaletu, niečo vypijete, zjete a potom možno urobíte niečo iné.

Skúste však vytvoriť na seba taký menší nátlak: Naozaj otvorte oči a namierte rovno k počítaču. Možno budete mať ešte zalepené oči, budete v pyžame, bude vám páchnuť z úst a váš mozog bude ešte v ríši snov. Práve to, že sa budete chcieť čím skôr „skultúrniť“, vám umožní rýchlo niečo napísať.

Nebudete síce tvoriť svoje najdokonalejšie dielo. Možno to nebude ani gramaticky správne, ale to vôbec nevadí. Teraz potrebujete zo seba vydať tie myšlienky, ktoré tvoria základ článku. Ak patríte k „rýchlopisateľom“, možno takto napíšete hneď celý článok.

Stupňujeme nátlak

Najhoršie, čo sa môže stať je nechať sa vyrušiť telesnými potrebami. Hlad a smäd sú tie menšie prekážky.

Keď sa ráno zobudíte, vypite cez pol litra vody a potom si sadnite za počítač. Teraz si sľúbte, že nepôjdete na toaletu, pokiaľ nedokončíte celý článok alebo nebudete mať aspoň jeho prvú časť.

Možno sa opäť objaví pisateľský blok. Akonáhle sa ale začne ozývať preplnený močový mechúr, písmenká sa začnú sypať 🙂

Keď sa vrátite uvoľnení, môžte článok po sebe skontrolovať, upraviť a dokončiť.

Mám pocit, že práve týmto spôsobom vznikli články na blogu autorky menom Julie Powell, pretože väčšina bola uverejnená okolo ôsmej ráno. Ak neviete, o koho sa jedná, Julie má jedno prvenstvo. Prvý film podľa blogu bol natočený práve na základe opisu jej kulinárskych pokusov.

Ak vás zaujíma, ako postupujem pri písaní na tento blog alebo môj tajný zoznam na kontrolu článku pred uverejnením, prečítajte si rovnomenné príspevky.

Iná forma nátlaku

Vyskúšali ste písať sami doma a neosvedčilo sa vám to? Skúste ísť do nejakej miestnej cukrárničky. Do takej, kde nie je veľa miest na sedenie a kde je pre majiteľku dôležité, aby sa hostia menili rýchlo. Objednajte si niečo, otvorte notebook a uvidíte prvý kyslý pohľad majiteľky.

Po pol hodine ucítite, ako si vás majiteľka premeriava pohľadom. Uvažuje, či vás má prísť slušne vyhodiť, keďže novo prichádzajúci hostia si už nemajú kam sadnúť. Je to situácia, ktorej sa chcete za každú cenu vyhnúť.

V tejto situácii je neprípustné sedieť nehybne za počítačom. Táto metóda vytvára nátlak vo svojej najlepšej podobe. A vy budete písať „ako najatí“…

Vytvorte si vlastný spôsob

Toto bolo len pár príkladov. Skúste hľadať situácie, v ktorých si tento nátlak dokážete vytvoriť sami.

Napríklad: Máte chuť na tú čokoládu, čo ste včera dostali? Položte si ju vedľa počítača a dajte záväzok, že sa jej nedotknete, pokiaľ nebudete mať článok hotový.

Verím, že si každý nájde svoj spôsob. Ako prekonávate váš blok vy? Zanechajte mi komentár.

Uvažujete o vlastnom blogu?

Potom máte šancu do 13.4.2016 do 24:00 získať konzultáciu so mnou ako bonus k tréningu Ako na blog. Kliknite sem »

(Obrázok od Sebastian Mary)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (7)

Ten úvod, ako by som ho čítal z vlastnej hlavy. To ostatné je už voľne obmieňateľné ťažko definovateľné a opakovateľné…
Ja používam aj pero a papier na heslovité pointy, ak práve nie je vhodný čas zapínať počítač.
Najdesivejšie je práve to, keď “…už si ani nie ste istí, že ten nápad, čo ste mali, vôbec za niečo stojí”. To sa najťažšie prekonáva, a tu platí to staré dávne “klin sa klinom vyráža”, preložené do BR: starý nápad nahradiť novým, lepším… 🙂

Reaguj na tento komentár

@wabt: BR je blogerská reč? 🙂

Reaguj na tento komentár

tak, za čerstva som to tu dnes vymyslel 😆

Reaguj na tento komentár

Martin, pridal si až drastické metódy, hneď mi treba ísť na toaletu :D.

Kdesi som čítal, že keď sa zasekneš pri písaní, máš si napísať 5 náhodných (aj nezmyselných) viet. Potom by sa malo písať ľahšie.

Mne osobne pri zaseknutí sa pomáha, keď len tak premýšľam a čítam si to, čo už mám napísané. Alebo spravím mozgový reset (t.j. 5 minút čumím doblba, napríklad v zrkadle 😉 ) a potom sa vrátim k písaniu.

Ale ako si napísal, každý má vlastný spôsob na každého platí iné :).
Johny má blog, ktorý naposledy zverejnil: Pripravujeme pre vás Desatoro ghostwritera

Reaguj na tento komentár

@Johny: Ďakujem za tipy… a dúfam, že si to na tú toaletu stihol 😀

No s tým “čumením doblba” neviem…
A) neviem, či by som 5 minút vydržal a
B) s tým, čo vidíš Ty v tom zrkadle tiež neviem 😀

Reaguj na tento komentár

Ako už bolo spomenuté, úvod akoby bol autobiografiou určite nejedného blogera 🙂

A tie tipy sú veľmi dobré, určite vyskúšam 🙂

Možno pre niekoho by bol jednoduchý a vhodný tip písať okamžite, ako príde prvá myšlienka a človek má veľkú chuť písať. V mojom prípade to neustále odkaladám až tá myšlienka kamsi vyprchá.. 🙂
jakub89 má blog, ktorý naposledy zverejnil: Ako sa dá nepriamo zarobiť na burze

Reaguj na tento komentár

@jakub89: Písať s prvou myšlienkou je dobrý tip.

V súvislosti s tým ma napadá, že niekomu by možno pomohol diktafón. Keď ja napríklad sedím v aute a príde nápad, tak si ho nahrám do telefónu.

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »