Čítate: Na jazyku záleží

6

(Hosťovský príspevok)

Internet zahŕňa milióny textov rôznej kvality – od bezduchých a bezcenných táranín až po odborne či umelecky hodnotné diela. Rozdielna je taktiež ich jazyková podoba.

Každý verejný prejav, či už ústny alebo písaný, by mal byť z obsahového, formálneho i jazykového hľadiska na primeranej úrovni. Platí to aj o textoch publikovaných na internete.

Prirodzené a bežné je písanie v rodnom jazyku. Napokon, ten ovládame spravidla najlepšie. Tak či onak, je žiaduce venovať svojmu jazykovému prejavu patričnú pozornosť, aby bol po každej stránke vyhovujúci.

Bloger je zvyčajne na všetko sám, nemá redaktora ani korektora, o to viac by si mal dať záležať na svojom písaní… Svoje odporúčania v tejto veci zhrniem do niekoľkých bodov:

  1. Usilujte sa o gramatickú správnosť, používajte slovníky (text plný chýb nevrhá dobré svetlo na vašu odbornosť a znižuje vašu dôveryhodnosť).
  2. Nepoužívajte zbytočne cudzie slová, hľadajte vhodné domáce výrazy, nepoužívajte slová, ktorých presný význam nepoznáte.
  3. Vyhýbajte sa skratkám, ktoré nie sú všeobecne známe, alebo ich najprv vysvetlite.
  4. Držte sa témy, ale vo výbere slov buďte vynaliezaví, neopakujte bezdôvodne stále tie isté slová či slovné zvraty.
  5. Vulgarizmy vyraďte zo svojho slovníka (nepotrebujete ich, slovenčina má predsa viac ako 100 tisíc slov), slušné vyjadrovanie sa je krajšie i účinnejšie.
  6. Obohacujte si slovnú zásobu čítaním kvalitnej literatúry (viac čítať ako písať).
  7. Pred samotným uverejnením si napísaný text ešte raz poriadne prezrite a opravte prípadné preklepy.

Na záver ešte poznamenám, že prvým predpokladom správnej komunikácie je zrozumiteľnosť. Náš jazykový prejav by mal byť preto jasný a skôr stručný ako rozvláčny. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je lepšie dať svoje slová najprv na papier a až potom ich prepísať do počítača.

Autorom príspevku je Ján Maršálek – spisovateľ, publicista a literárny kritik, člen Spolku slovenských spisovateľov. Má niekoľko svojich blogov, najnovšie vytvára Priestor, kde glosuje spoločenské dianie.

(Obrázok od cooperis)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (6)

Skratky a slangové výrazy sú najčastejšími prehreškami na internetových stránkach

Práve teraz som si v jednom e-shope prezeral produkty a namiesto slova “reproduktory” použil autor “repráky”. Vo mne to ihneď vyvolalo pocit, že táto ponuka je vytvorená nejakým puberťákom, ktorému by som sa bál zveriť moje osobné údaje…

Reaguj na tento komentár

na kontrolu preklepov a čiastočne aj na gramatiku používam: http://www.forma.sk/spell.aspx
🙂
.-= peter marák má blog, ktorý naposledy zverejnil: Ako som sa stal otužilcom (I. časť) =-.

Reaguj na tento komentár

@Peter Marák: Ďakujem za tip! Určite niekomu pomôže.

Reaguj na tento komentár

@peter marák:
Takéto programy môžu pomôcť, ale človeka nenahradia… Vyskúšal som ten spomínaný a vložil som doň na kontrolu nasledovný text: “Tento výroky je bezvadný”. Program správne upozornil na to, že slovo “bezvadný” je nespisovné, a navrhol tiež náhradu; ale druhú chybu – (v tomto prípade zámerný) preklep “výrok-y” neodhalil. Podobne funguje aj kontrola gramatiky vo Worde.
.-= Ján Maršálek má blog, ktorý naposledy zverejnil: Satirikon III =-.

Reaguj na tento komentár

@Ján Maršálek: …jasné že “stroj” to neurobí nikdy dokonale. Ja si skontrolujem text ručne a až potom použijem strojovú kontrolu. Tá mi ešte sem-tam vychytá chyby ľudského faktoru.
.-= peter marák má blog, ktorý naposledy zverejnil: Zdarma e-learningový kurz: Novinky vo Windows 7 =-.

Reaguj na tento komentár

Dobry den, okrem korektur v slovencine robim aj korekturu ceskych textov, kde je priamo vo worde vyborne nastavena kontrola gramatiky. Vychyta okrem preklepov aj nespravne sklonovanie, nespravne spojenie pridavneho a podstatneho mena (rozdielne cislo, pad, rod), zle pouzite ciarky a pod. Na overenie ma k dispozicii aj moznost “vysvetlit”, kde sa clovek presne dozvie, preco je v danom spojeni chyba.

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »