Čítate: Písať s diakritikou alebo bez nej?

8

 Od jedného čitateľa stránky som dostal požiadavku napísať článok o tom, že “by sa malo písať s diakritikou”…

Nie je to však až také jednoznačné…

Začnime kladmi písania s diakritikou

V jednom článku som sa dočítal, že pokiaľ dievča pri “rande cez internet” píše bez diakritiky, tak chlapec si myslí, že nie je inteligentná. Takže písanie s mäkčeňmi a dĺžňami zvyšuje vašu inteligenciu… I keď len náznakom 🙂

Často sa do tejto kategórie radí aj znalosť gramatiky. Pokiaľ je to možné, tak sa tým myslí aj diakritika. Pri pisani bez diakritiky si ale tiez mozte pomilyt Y a I… Takže znalosť gramatiky je určite prvoradá.

Z psychológie vieme, že ľudia priťahovaní ku konšpiračným teóriám patria k ľuďom, ktorí majú problém s uznávaním autorít (nadriadených v práci, zákonodarnú moc a podobne). Tak isto môžeme povedať, že ľudia podceňujúci perfekcionizmus v narábaní s jazykom možno podceňujú aj iné veci – slušnosť, čestnosť alebo dôveru…

Posledná výhoda: Pri písaní s diakritikou je jednoznačné, ako sú vety a slová myslené.

Zápory písania s diakritikou

Niektoré programy na online chat, niektoré prehliadače web stránok alebo programy na čítanie emailov nedokážu naše „hieroglyfy“ rozlúštiť. Nebudem zachádzať do detailov rôznych kódovaní (ako UTF-8, ISO-8859-2 a podobne) 🙂 Vtip je v tom, že daný program nevie zobraziť, nevie správne vybrať alebo (v najhoršom prípade) nepodporuje kódovanie, v akom bola správa napísaná.

V poslednom prípade ostáva odosielateľovi iba jedna možnosť: Poslať to „hore bez“… (alebo sa môže prijímateľ potrápiť s dešifrovaním.)

Písanie s diakritikou môže byť tiež pomalšie. Najmä ak sa pohybujete vo viacjazyčnom prostredí. Ráno máte slovenskú klávesnicu, na obed nemeckú, poobede anglickú a medzitým možno budete potrebovať napísať niečo na českej.

Po takomto maratóne medzi klávesnicami je lepšie písať bez diakritiky, pretože nemusíte rozmýšľať, kde sa aké písmeno „hore s“ nachádza.

Bez diakritiky? A čo tak aj bez samohlások?

Áno, takto funguje napríklad hebrejčina, respektíve jej moderná verzia (ivrit). Moderná hebrejčina sa so žiadnou diakritikou a ani samohláskami neobťažuje. Hm… môže to mať niečo dočinenia s tým, čo sa hovorí – že židia majú vyššiu inteligenciu? (Ako príklad tohto môžeme uviesť fakt, že židia alebo ich priami potomkovia dostali cez 203 Nobelových cien. Slováci napríklad zatiaľ žiadnu…)

Bonus

Niekedy správnemu používaniu gramatiky nepomáhajú ani programátori rôznych systémov. Napríklad počítač namiesto slovenských úvodzoviek: „takto“ automaticky píše akési univerzálne “čiarky”.

Zhrnutie

Atraktívnosť, slušnosť, čestnosť, dôvera a inteligencia sú spájané s diakritikou a hovoria za jej používanie. Na strane druhej – proti diakritike sú občasné problémy so správnym zobrazením a možná komplikovanosť pre niektorých ľudí.

Definitívne rozhodnutie nechávam na vás. Ako chcete pôsobiť na iných? Čo vám váš systém dovolí?

Píšete s diakritikou? Bez nej? Pochváľte sa v komentároch, aký na to máte dôvod…

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (8)

Diskusia o písaní s diakritikou je podobná ako diskusia o tom, či je dôležitejší obsah, alebo forma. So to dve stránky, ktoré spolu súvisia a vo vzájomnom súlade tvoria dokonalý celok. Ak chýba časť celku, výsledok je prinajmenšom neistý.

Presne tak aj pri písaní v slovenskom prostredí bez diakritiky. Práve to je rozhodujúce kritérium, či viem, komu píšem. Písať napríklad tento blog, ktorý je určený pre slovenské jazykové prostredie bez diakritiky by bolo nenáležité a zmätočné.

A je tu ešte jedna okolnosť, na sieti sú prekladače z jazyka do jazyka, sú síce dosť nepresné, ale iste lepšie spolupracujú s “dokonalým” textom ako s jeho oklieštenou formou.

Predpokladám, že ľudia, ktorí sa zasadzujú pre písanie bez diakritiky, prípadne bez gramatiky, by si to isté nedovolili voči napríklad angličtine. Tam zrejme robia chyby z iných dôvodov 🙂

Jediný prípad písania bez diakritiky uznám len vtedy, ak viem, že píšem do iného jazykového prostredia a nemám istotu (predchádzajúce listy), že prijímateľ si vie zobraziť môj slovenský text správne.

Tvrdím, že kto z hociktorej časti sveta chce dlhšie komunikovať so slovenským prostredím, nainštaluje si vo windovs, či v poštvom klientovi potrebné jazykové prostredie. Systém W s tým počíta už dávno. Neuvažujem v tomto prípade s pohodlnosťou, alebo neznalosťou, ktorá to všetko posúva niekde inde. 🙂

Reaguj na tento komentár

Ja píšem s diakritikou aj bez nej. Záleží od situácie. Pred desiatimi rokmi som ako užívateľ Apple mal problémy s diakritikou v mailoch u klientov používajúcich windows, takže som písal emaily bez diakritiky. Tak som si na to zvykol, že tak píšem dodnes. Ale už len so stálymi klientami a len krátke emaily. Ak si píšem s novým klientom alebo dlhší email, tak používam dakritiku. V takomto prípade nepoužívanie diakritiky mi príde ako prejav arogancie. Aj keď som sa už pristihol, že som začal email s diakritikou a skončil bez nej. Druhý prípad kedy diakritiku zámerne vynechám je, keď píšem z iPhonu alebo iPadu. Tam by to bolo na palicu 🙂

Reaguj na tento komentár

Martin, aj napriek tomu, že Slovenčina so všetkými svojimi pravidlami, výnimkami, mäkčeňmi atd. nepatrí medzi jednoduché jazyky, keď už bola uzákonená v tejto podobe, myslím, že by sa mali dodržiavať všetky pravidlá.

Takéto písanie síce môže zabrať viac času, ale pôsobí to oveľa dôveryhodnejšie. Predstav si, že by nejaké spoločnosť mala stránku bez diakritiky…kúpil by si od nej niečo? Keď už si nedá ani tú námahu, písať správne, ako jej môžeš veriť, že dodrží všetky podmienky?

Reaguj na tento komentár

Je to do značnej miery aj vec národného povedomia a úcty k vlastnému jazyku. Používateľ slovenčiny by mal prirodzene vyžadovať, aby mu technické prostriedky a programy umožňovali používať rodný jazyk v spisovnej podobe.
::
Keď bez reptania akceptujeme trebárs počítačové programy v češtine alebo angličtine, vlastne tým (okrem iného) okrádame svoj štát a v konečnom dôsledku sami seba, lebo nedávame prácu našim ľuďom, ktorí by poslovenčovanie programov (návodov, knižiek, filmov…) robili.

Reaguj na tento komentár

Ahoj Martine,
ja pisi v komunikaci bez diakritiky a navic cesky (temer)
Proc?
1, pisu dvouma prstama takze je honim jen po 3 radcich a ne po 4
2, stridam klavesnice a na EN najit “á” je neco
3, Diakritiku pouzivam jen pri publikacni cinnosti, at na webu nebo v tisku
Problem? ani ne
– Jen jedinkrat jakasi managerka z Lidovych novin prohlasila ze jsem nevzdelanec kdyz nemam v emailech diakritiku a at LN snami nespolupracuji, az pozdeji jsem zjistili ze projekt nebyl ukoncen kvuli hackorarkove valce ale protoze jsme za dva tydny udelali vice prace nez jejich tym za dva roky
– Pravdou je ze od te doby to mam od tatinka na taliri ze jsem lenoch a ze to ome neco vypovida
– Jiz nikdy si nikdo nestezoval, vetsina obchodu potrebuje cislovky 🙂 a ty jsou vetsinou dosti srozumitelne pro obe strany
– caste psani na mobilu pro rychlost donuti vypustit co je nahore a dole
– Jedine minus ze se asi v hrobe otaci Jan AMADEUS Komensky
Nastesti mi vira rika ze kdyz je nekdo mrtvi tak nic nevnima, proste spi,
Takze ho me Amose me hacky carky nebudi

Snad nepopudim ostatni ze se priklanim k svobodnemu pouzivani jen 3 radku klavesnice, nebo i rychlemu palci na mobilu.
Omlouvam se vsem ze s diakritikou nepisu a hajim psani bez a snad na me strane bude i Cyril a Metodej

Martine diky za dobry blog
a vsem ostatnim preji dobre obsahy clanku.

Reaguj na tento komentár

Automatický prevod: bez diakritiky ☞ s diakritikou. http://slavenika.com/ 😉

Reaguj na tento komentár

Ono to však nie je také jednoznačné…

Ono to – zbytocne zdvojeny podmet.

Spravne by to malo byt:

Nie je to vsak az take jednoznacne.

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »