Čítate: Ako nájsť obrázky zadarmo… a legálne?

25

Čitateľ Tomáš mi píše otázku:

…mám stránku, ktorá sa zaoberá rôznymi svetovými lokalitami. Pre každú z nich som si na internete vyhľadal fotky – pomocou Googlu. Ako to vlastne je, ak ich použijem na svojej stránke, môže z toho vzniknúť problém?

Áno, môže z toho vzniknúť problém, pretože Google pri takomto bežnom vyhľadávaní ukazuje aj fotky spadajúce pod autorský zákon. To znamená, že autor vám musí dať výslovný súhlas s použitím jeho fotky na vašom webe.

Ak by ste potrebovali 100 fotiek od 100 rôznych autorov, znamenalo by to minimálne 100 e-mailov. Ani to vám automaticky nezaručí, že autor s tým bude súhlasiť.

Ako teda nájsť obrázky, ktoré je možné použiť aj na komerčné stránky? Pozrite si toto video: (Podľa možnosti pozerajte vo vysokom rozlíšení.)

Licencia, pod ktorú tu spadá väčšina takto nájdených obrázkov, sa nazýva Creative Commons. Umožňuje autorovi presne špecifikovať, ako sa môže s obrázkom narábať pri jeho šírení. Autor si môže vybrať jednu alebo kombináciu nasledujúcich vlastností:

  • podmienka uviesť autora
  • len pre nekomerčné účely
  • nie je možné použiť deriváty (nie je možné upravovať dielo)
  • rovnaká licencia u odvodenín – teda po úprave musí autor nového diela použiť rovnakú licenciu, ako použil autor pôvodného diela

Teraz už hovoríme o “dielach”. Je to preto, že cez túto licenciu môžte nájsť na internete aj fotky zadarmo, hudbu, videá, zvuk, texty a podobné.

Čo mi napísal Tomáš, keď som mu odporučil licenciu Creative Commons pre jeho web?

Martin, musím ti poďakovať.

O Creative Commons som doteraz nepočul, ale rieši to môj problém. Voľne použiteľné obrázky, dokonca lepšie ako som doteraz našiel s pomocou Googlu.

Vďaka. Tomáš

Keď budete nabudúce potrebovať médiá pre váš blog zadarmo, použite Creative Commons a nájdite si, čo potrebujete…

(Obrázok avokáda od autora Simon Goldenberg – príklad použitia licencie v praxi) 🙂

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (25)

Veľmi dobrý a široký výber Creative Commons fotogalérií je na stránke: http://www.morguefile.com

Vrelo doporučujem.

Reaguj na tento komentár

Po tom, ako mi Martin dal tip na vyhľadávanie CC obrázkov cez google, tak som znova ešte trochu “zagooglil” a tu sú moje poznatky:

Z doterajších skúsenosti sa mi osvedčili ako najlepšie tieto stránky:
1. Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org
Veľmi dobrý výber voľných obrázkov, licencia je jasne uvedená nižšie pod obrázkom.

2. Fotopedia – http://www.fotopedia.com/search?q=human_license=reuse_commercial
Menší, ale kvalitný výber.

3. Flickr – http://www.flickr.com/creativecommons/
Veľmi veľke množstvo voľných obrázkov, ktoré je čiastočne aj nevýhodou (aspoň pre mňa). Napr. pri vyhľadávaní lokalít, obrázky obsahuju aj osoby, ktoré sa tam odfotili… Ale kto má trpezlivosť, tak si vyberie. Licencie sú jasne uvedené v pravej časti.
Nasledujú ešte stránky, kde je toho podstatne menej, ale v závislosti čo hľadáte, je možné dopracovať sa k výsledku. Na týchto stránkach je potrebné sa registrovať a odporúčam prečítať si licenčné podmienky.

4. http://www.freedigitalphotos.net/

5. http://www.sxc.hu/

Veľmi dobrým štartom pre vyhľadávanie (aj iného voľného obsahu) je stánka http://search.creativecommons.org/
(Zahŕňa v sebe prvé tri spomenuté odkazy). Veľa zdaru pri vyhľadávaní…
😀

Reaguj na tento komentár

@Tomáš: Ďakujem za vyčerpávajúce doplnenie ďalších zdrojov!

Teraz už ostáva jedine hľadať a nájsť si svoju obľúbenú (alebo obľúbené) galérie 😉

Reaguj na tento komentár

Ďakujem za tip. Po odfiltrovaní je tam síce veľmi málo obrázkov na výber, no je dobré vedieť, že ich môžem použiť. Na internete je množstvo zdrojov obrázkov (ako bolo spomenuté aj vyššie) no väčšinou tie zadarmo sú buď nekvalitné, alebo je ich malý výber, alebo majú iné nevýhody.

Reaguj na tento komentár

@Michal: Je pravda, že niekedy sa zjavia 2 hrozné obrázky (moja skúsenosť s hľadaním avokáda pre tento príspevok). Vtedy je čas skúsiť inú databanku. Viz Tomášov komentár na odkazy na iné zdroje.

Ďalšia možnosť je hľadať dané slovo v inom jazyku (angličtina, španielčina, nemčina…).

Reaguj na tento komentár

Ďalší zdroj,ktorý je zdarma, je http://www.sxc.hu Môžu tam byť nejaké požiadavky (uviesť,kde sa foto použije, zverejnenie mena autora apod.), ale 99% obrázkov je voľne k dispozícií. Nie je tam však až taký výber, ako na platených weboch…

Reaguj na tento komentár

Veľmi pekne vysvetlené Martin, ďakujem za nápad.

Reaguj na tento komentár

Martin Mikláš a Tomáš, ďakujem za rady.

Ja zase pomerne často využívam služby webu openclipart.org ale keďže na internete môže takýchto služieb pribúdať resp. ubúdať každým dňom, odporúčam z času na čas použiť aj hľadanie cez Google – napr. slovné spojenie “open source images”.
Tibor Repček má blog, ktorý naposledy zverejnil: Načo sledovať druhých?

Reaguj na tento komentár

Dakujem za temu a konkretne webstranky, kde sa obrazky daju ziskat. Rozbieham niekolko projektov a taketo databazy sa velmi prevelmi hodia 🙂 Uz len aby som ich stihla popozerat. Inak ako najspolahlivejsia cesta sa mi osvedcila ta, pri ktorej sama fotim a taketo obrazky pouzijem na marketingove ucely. Ale trpezlivost pri tomto postupe je podporena aj mojim osobnym zaujmom fotit.

Reaguj na tento komentár

@Ivana: Áno, vlastné obrázky sú najlepšie, ale ten čas, čo do toho človek investuje 🙂 …ale niekedy je pravda, že aj hľadaním toho pravého obrázku sa dá stratiť veľa času…

Reaguj na tento komentár

Ja tiež zvyknem chodiť s foťákom (teda s telefónom) a keď sa mi niečo pozdáva ihneď odfotím. Takto si človek môže vytvoriť slušnú databázu fotiek.

Inak ďakujem za tip. Ja skôr využívam rôzne ikony.
Martin Mažár má blog, ktorý naposledy zverejnil: E-shop bol spustený.

Reaguj na tento komentár

Ďakujem za tip. Mám len jednu otázku. Napr. obrázok z Flickr je pod touto licenciou
http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
kde je podmienka :
Attribution — You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work).
Akým spôsob mám, resp. kde mám uviesť autora. keď ju chcem použiť na vlastnom webe ?

Reaguj na tento komentár

@Miro: Sú tieto možnosti:

  • Uviesť odkaz na autora alebo obrázok priamo v popise obrázku
  • Na konci článku
  • Ak je obrázok použitý viackrát (alebo viac obrázkov od jedného autora), videl som uvedenie odkazu na autora v informačnej stránke – teda ako mám ja hore záložky, tak napríklad namiesto odkazu Služby by som tam mal „O tomto blogu“ a tam by som uviedol odkaz na autora obrázkov

Každý má na to svoj spôsob. Vyber si ten, ktorý sa Ti najviac hodí. 🙂

Reaguj na tento komentár

@Martin Mikláš:

Takže stačí, ak bude pri obrázku niečo ako: Photo by „meno autora“, bez toho aby tam bolo ešte niečo iné (link na flickr odkiaľ fotka pochádza, druh licenie a pod.)?

Ešte k menu autora. Stačí nick, napr. na spomínanom Flickr-u, alebo musím uviesť skutočné meno?

Reaguj na tento komentár

@Miro: Stačí prezývka.

Bližšie informácie som našiel na tejto stránke: http://wiki.creativecommons.org/Marking/Users

Voľný a stručný preklad:

Opakovane použité dielo pod licenciou CC-BY by malo spĺňať 5 podmienok

  • Reprodukciu autorských práv tvorcu (ak tam nejakú takúto informáciu vložil).
  • Citáciu autorovho mena, prezývky a podobne. Je pekné, ak odkážete na autorov profil.
  • Citácia názvu diela, ak existuje. Je pekné, keď názov odkazuje priamo na originálne dielo.
  • Citáciu licencie, pod ktorou je obrázok zverejnený. Pri attribution licencii napríklad odkaz sem: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0
  • Pri úprave alebo adaptácii diela uviesť, že sa jedná o „adaptáciu diela…“, “preklad z originálu… od…“ alebo „na námet…“

V Tvojom prípade sa ešte jedná aj o CC-BY-SA licenciu. Takže Tvoje dielo vytvorené z Creative Commons Attribution + Share Alike diela bude musieť byť zverejnené pod rovnakou alebo veľmi podobnou licenciou.

Reaguj na tento komentár

@Martin Mikláš:

Ďakujem veľmi pekne za rady. 🙂

Reaguj na tento komentár

Nerád vám beriem radosť z Creative Commons a podobných fotogalérií zdarma, ale aj keď tam niekto uploadoval fotky “zdarma pre všetkých”, ešte to neznamená že to bol skutočne oprávnený vlastník autorských práv k fotke.

Pre akékoľvek účely pokiaľ ide o fotky na web je lepšie si fotky dokázateľne kúpiť v riadnej fotobanke. Inak sa môže stať že namiesto ušetrených pár eur vám zrazu príde parádna pokuta za porušenie autorských práv.

Teraz si predstavte možný nekalý trik – nejaká vydieračská s.r.o. dá nenápadne umiestniť medzi free creative commons do fotogalérií pár desiatok fotiek ku ktorým dokázateľne vlastní autorské práva. Desiatkam užívateľov sa fotky zapáčia a dajú si ich na svoj web – veď je to zdarma.

Keď s.r.o. cez google vyhľadávanie obrázkov nájde tieto fotky na konkrétnych doménach, zistí si majiteľov týchto webstránok /whois domény/ a právny systém štátu sa spolu s exekútormi atd. postarajú o to aby nešťastných užívateľov orabovali o stovky, možno tisíce eur.

Reaguj na tento komentár

ahoj martin,

velmi sa mi paci tvoj blog, dozvedel som sa vela uzitocnych veci. pomaha mi to aj pri podnikani v mojej firme, dakujem. opytam sa mozno trochu odveci, ale prosim ta, to spicate ovocie je ake na obrazku? spravil si mi chut, lebo chutne vyzera.

dakujem za skoru odpoved, s pozdravom verny citatel

jaro

Reaguj na tento komentár

@Jaro: Ak myslíš ovocie pri článku Ste výnimočný podnikateľ alebo len obyčajný majiteľ firmy? tak to je pitahaya – plod kaktusu 🙂

…ak sa jednalo o iný obrázok, pošli prosím odkaz 😎

Reaguj na tento komentár

Zajímavý tip, no já na Googlu “rozšířené vyhledávání” nějak nevidím 😮
Jinak se mi moc líbí nápad s fotkami ovoce 🙂

Reaguj na tento komentár

@Eva: Rozšírené vyhľadávanie bolo presťahované do „možností“ – ozubené koliesko vpravo na stránke… 😉

Reaguj na tento komentár

treba dodať, že žiadna fotka v skutočnosti nie je zadarmo. Napríklad použiť ju do loga nemoze nikto len tak, ze si ju stiahne z Googlu. to neexistuje.

http://zaujimavosti.net/problemove/google-obrazky-nie-su-zadarmo-spravny-profesional-sa-im-vyhne/

Reaguj na tento komentár

Krásny článok, zaujímalo by ma či je možné niekde vyfiltrovať len obrázky, ktoré možno využiť komerčne aj s úpravami bez potreby citovania autora. Máte s tým skúsenosť?

Reaguj na tento komentár

@Aleš: Dnes na tento účel prakticky výlučne obrázky kupujem z fotobanky:
http://www.rozhladna.sk/viac/fotobanka/

Používanie obrázkov zadarmo na komerčné účely a bez uvedenia zdroja je trošku riskantné, pretože „autor“ nemusí byť autorom a autorské práva môžu patriť niekomu inému…

Reaguj na tento komentár

Dá sa nájsť veľa a dnes už pomerne kvalitných zdrojov, ktoré sú použiteľné aj na akékoľvek komerčné účely. Veľa pôvodných zdrojov je zoskupených na tejto stránke http://imagenator.com . Ak si nieste istý či sa dajú použiť kdekoľvek, treba pozrieť na licenciu. Na každej stránke je uvedená :).

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »