Čítate: Ako na skvelé audio do podcastu, audio programu alebo pod online video prezentáciu

7

Ako na skvelé audio do podcastu, audio programu alebo pod online video prezentáciu

Kritikovo motto znie: Najskôr mysli, potom hovor; tvorcovo motto znie: Najskôr hovor, potom mysli.
E. M. Forster

Pokiaľ aj patríte ku kritikom, občas je dobré stať sa tvorcom. Nahovoriť podcast, audio program alebo vytvoriť komentár k prezentácii. Prezentáciu môžete potom zverejniť na YouTube a ak bude vaša prvá, pridajte komentár s odkazom na ňu 🙂

Dnes už nie je žiadne tajomstvo, že od leta 2014 nahrávame s Václavom Krajňákom podcast Strategické zisky. Možno ste videli aj niektorú z mojich prezentácií na YouTube. Napríklad o tom, čo je na blogoch zaujímavé.

Dnes, po rokoch zdokonaľovania 🙂 prezradím, aký proces používame pri produkcii audia.

Všetko začína v momente, keď potrebujeme získať audio nahrávku. Tú máme za normálnych okolností z najlepšieho mikrofónu každého z nás. Napriek tomu, že pri podcaste spolu telefonujeme cez Skype, tak nahrávku Skypu máme len pre prípad zlyhania nahrávania u našich hostí a zatiaľ sme ju použili len raz.

Pokiaľ aj nahrávate hlas k vašej prezentácii, odporúčam vám použiť tento postup. S tým, že sa vám to celé zľahčí len na jeden mikrofón.

V zákulisí podcastu

  • Každý účastník si nahráva svoj mikrofón.
  • Potom získam jednotlivé nahrávky, volajme ich stopy.
  • Na záver ich upravím a vyexportujem do MP3.

Po nahraní mikrofónu u každého z nás, získam od každého jeho stopu ako MP3/AAC alebo iný formát súboru. Hovorené slovo sa dá počúvať v kvalite mono, 32 kbps MP3. Takže mojich hostí požiadam, aby sa nahrali a vyexportovali svoju nahrávku vo vyššom dátovom toku, ako potrebujeme. Teda mono, 64 kbps AAC/MP3. Toto sa deje preto, že pri finálnych úpravách a po finálnom exporte, sa ešte nejaká kvalita stratí. Keby mi poslali veľmi maličký súbor, tak by sa už nedal viac upravovať, respektíve by bol nepočúvateľný.

Aj v prípade videa platí, že polovicu úspechu tvorí dobré audio, preto sa držte týchto pravidiel.

Na nahrávanie hlasu u hostí podcastu používam program, ktorý majú u seba na počítači. Na Mac OS X je vždy nainštalovaný program GarageBand. Na Windowse vačšinou navediem hosťa (alebo jeho technika), aby si nainštaloval Audacity. Je to skvelý program na úpravu hlasu a je zadarmo pre všetky operačné systémy. Audacity použijeme aj my na finálne úpravy.

V minulosti som vyskúšal väčšie množstvo programov, no Audacity je po čase príjemný spoločník a dokáže všetko, čo potrebujete na úspešný podcast alebo audio prezentáciu.

Po spustení Audacity vyberte v hornej lište (alebo v nastaveniach) vstup (váš mikrofón). Potom môžeme začať nahrávať. Po skončení navediem hosťa, aby vyexportoval svoju nahrávku do MP3 alebo AAC (GarageBand) a túto mi ju poslal.

Na posielanie môžete použiť služby ako Dropbox, WeTransfer alebo podobné.

Keď mám všetky nahrávky u seba, držím sa nasledovného procesu.

Proces úpravy audia do finálnej podoby

Odstránenie šumu

V kroku jedna musíte odstrániť šum. Ten vzniká najmä pri niektorých lacnejších alebo bezdrôtových mikrofónoch.

To prebieha tak, že pre každú stopu zvlášť získate profil šumu a ten potom odstránite. Detailne: Označíte si myšou úsek, kde by malo byť ticho, no počuť tam šum. Potom z menu vyberiete Efekty –> Odstránenie šumu a kliknete na tlačidlo Získať profil šumu.

Potom vyberiete celú stopu (alebo zrušíte označenie jej časti) a z tej istej ponuky vyberiete krok 2, teda Kliknete na OK.

Zrýchlenie nahrávky = zvýšenie atraktivity

Pretože naši poslucháči nás nevidia, použijete teraz jeden trik, ktorý urobí vašu nahrávku atraktívnejšiu a menej nudnú: Zrýchlime ju.

Audacity nám na toto ponúka v menu Efekty možnosti s týmito názvami:

  • Zmeniť rýchlosť…
  • Zmeniť tempo…

Viete, ktorá je správna? Tá druhá, pretože ak by ste klikli na zmeniť rýchlosť, stalo by sa to, že po zrýchlení by ste zneli ako škriatok s tenkým hlasom.

Kliknete teda na Zmeniť tempo… Táto možnosť nám umožní zrýchliť nahrávku bez toho, aby váš hlas posunula do inej tóniny.

Zrýchľovať nahrávku sa dá len do určitej miery, pretože po prekročení určitej hranice to už znie neprirodzene. Jednoducho naše ústa majú určité možnosti toho, ako rýchlo sa dokážu zatvárať, otvárať a meniť tvar v závislosti na hláskach.

Odporúčam vám preto do políčka Percento zmeny: napísať číslo v rozmedzí 5,00 až 7,00 %.

Vyrovnanie rozdielov v hlasitosti

V ďalšom kroku sa potrebujete vysporiadať s tým, že každý mikrofón nahráva inou hlasitosťou (alebo tichosťou). U jedného hosťa nie je nič počuť, u druhého je mikrofón možno až veľmi nahlas.

Na to použijeme funkciu vyrovnanie rozdielov. Opäť cez menu Efekty –> Leveler . (V českej verzii sa to volá Vyrovnání rozdílů…)

Otvorí sa nám veľmi jednoduchá tabuľka, kde sa vyberá iba stupeň vyrovnania rozdielov v hlasitosti a hranica šumu. V prvej položke odporúčam vybrať Stupeň vyrovnania: Ešte vyšší (po česky Silnejší), pretože pri viacerých hlasoch ich chcete čo najviac priblížiť. Pokiaľ sa jedná o audio k vašej prezentácii, kde ste sami, môžete použiť aj nižšiu úroveň vyrovnania. Tak viac vynikne vaša intonácia a zmeny v intenzite hlasu.

V každom z vyššie uvedených môžete pred kliknutím na OK a prevedením zmien kliknúť na tlačidlo Vyskúšať. To vám umožní si vypočuť, aký efekt bude mať vaša zmena pred jej aplikovaním. Počas úprav môžete rovnako používať príkaz Späť z ponuky úprav, keď sa pomýlite.

Deštruktívne úpravy a nekompromisné strihanie

Uvedomte si tiež, že všetky zmeny, čo robíte takýmto spôsobom, sú deštruktívne. Inak povedané: Mení sa priamo originál projektu v Audacity. Takže pred tým, než sa pustíte do takýchto úprav, budete si chcieť zozálohovať originálne audio. Napríklad vytvoriť kópiu projektu cez Súbor –> Uložiť projekt ako…

Keď už máme audio v počúvateľnej podobe zo zvukového hľadiska, je čas začať strihať. Nekompromisne vystrihne všetky pauzy, zlé vety a zbytočné slová… že áno, pán É? V tejto fáze strávite najviac času.

Vytvorenie MP3

Pokiaľ ste spokojný s vašim strihom, stačí už len vytvoriť MP3. Tú z projektu vytvoríte tak, že kliknete na Súbor –> Exportovať Audio…

V dolnej časti tabuľky kliknite na MP3. Pokiaľ chcete čo najmenší súbor, pretože ho budete dávať na web, kliknite ešte na Nastavenia… V tabuľke vyberte Premenlivú rýchlosť a z menu Kvalita vyberte 8. Toto je nastavenie, ktoré je vhodné pre hlas. Pokiaľ ste pridali alebo nahrali aj hudbu a chcete vyššiu kvalitu, zvoľte 5. To je kompromis medzi kvalitou a veľkosťou. Samozrejme, pokiaľ budete vy alebo niekto iný súbor ďalej upravovať, alebo chcete maximálnu kvalitu hudby, zvoľte nulu, čo znamená takmer nulovú stratu.

Po kliknutí na OK si chvíľu počkáte a v adresári, ktorý ste si vybrali, nájdete vašu MP3. Tú teraz môžete zverejniť na svojej stránke alebo inde. Alebo s ňou ďalej pracovať a naimportovať ju do vášho video projektu.

Malé upozornenie na záver: Pokiaľ podcast upravujete viacerí, uistite sa, že synchronizácia s Dropboxom je ukončená na oboch počítačoch pred tým, než ho otvorí druhý z vás, inak hrozí, že podcast stratíte (viem o čom hovorím…)

Veľa zdaru pri audio nahrávkach!

Ak sa vám tento článok páčil, budem rád za jeho zdieľanie s vašimi známymi cez tlačidlá nižšie.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (7)

Pěkně jsi tu vyzradil své know-how 🙂 Tak všem čtenářům držím palce při tvorbě podcastů, v ČR a na Slovensku jich je zatím žalostně málo.

Reaguj na tento komentár

Článek je velmi zajímavý a motivující. Mám chuť si to zkusit :-). Ještě jsem se vás chtěla zeptat, které mikrofony jsou dobré? Jaké parametry by měl mít dobrý mikrofon? Třeba z toho bude článek :-)…

Reaguj na tento komentár

@Alena Brožková:
odporúčam kondenzátorový majk… akýkoľvek. Pre potreby amatérskeho podcastu postačuje. Pozor na to že tieto potrebujú fantómové napájanie, takže to chce externú zvukovku čo to podporuje. napr M-audio má dobrý pomer cena/výkon….

autorovi ďakujem je to výborné zhrnutie a od bežného smetia na nete je to informačne hodnotný text. ď…

Reaguj na tento komentár

@d3agl3: Zjednodušil by som to: Hľadajte kondenzátorový mikrofón do USB. Nepotrebujete potom riešiť externú zvukovú kartu a XLR káble. Osobne používam najčastejšie mikrofón SnowBall Blue, no podľa mňa pre nahrávanie hlasu jedného človeka stačí aj Snowflake, tiež od firmy Blue.

Na oba mikrofóny sa dajú nahrávať hudobné nástroje a spev v štúdiovej kvalite.

Odskúšal som aj iné mikrofóny, no tieto dva majú najlepší zvuk. V hudobných štúdiách sa ma pýtali, na čo nahrávam svoje podcasty 🙂

Reaguj na tento komentár

Děkuji za podrobný článek. Napsali byste prosím i článek s vysvětlením jak podcasty “poslat do světa” pomocí RSS …atd., aby byly dohledatelné přes itunes atd. Je k tomu třeba programátor? Těmto věcem nerozumím a netuším jak na ně. Děkuji

Reaguj na tento komentár

@Eva: Nemusíte být programátor. Svůj podcast můžete hostovat třeba přes https://www.libsyn.com/ a pak ho zdarma registrovat do iTunes.
Vaclav Krajnak má blog, ktorý naposledy zverejnil: 3 vychytávky e-mail marketingu

Reaguj na tento komentár

Super článok, pomohol! 🙂 Tiež sa s tým nahrávaním trápim 😀 Ďakujem veľmi pekne
Chodelka Peter má blog, ktorý naposledy zverejnil: 13: Produktivita vám biznis nevybuduje a mojich 7 tipov, ako byť produktívnejší. #mudrovacka

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »