Čítate: Čo má čierny piatok spoločné s vďačnosťou??

V posledných dňoch sa na nás z každého kúta valí reklama na čierny piatok. Povedal by som, že až začierňuje pôvod toho, prečo je čierny piatok čierny a prečo je to každý rok iný deň…

Ako študent medzinárodnej školy som mal tú prednosť, že som mal veľa spolužiakov z USA. Tí si pre nás jedného dňa pripravili program.

Ten deň bol Thanksgiving, po slovensky Deň vďakyvzdania. Tento deň je preto na mojej bývalej škole voľno.

Príbeh, ktorý nám spolužiaci zahrali, začínal v septembri (září) roku 1620. Vtedy sa loď Mayflower vydala na cestu cez Atlantik. Na palube bolo 102 pasažierov.

Porozprávali nám o krutej zime, ktorú strávili na lodi. Kvôli skorbutu a iným nákazlivým chorobám ju neprežila polovica z nich.

V marci 1621 sa konečne presídlili na pevninu v oblasti dnešného Plymouthu. Dostali prekvapivú návštevu: Z kmeňa indiánov Abenakiov. Indián ich totiž privítal po anglicky!

Niekoľko dní na to sa vrátili s indiánom z kmeňa Pawtuxet. Volal sa Squanto. Toho uniesol jeden anglický kapitán do Veľkej Británie a predal do otroctva. Squanto však utiekol a cez Londýn sa vrátil do svojej rodnej vlasti.

Squanto naučil osadníkov kultiváciu kukurice, ako sa vyhýbať jedovatým rastlinám a ďalšie. Tiež im pomohol utvoriť spojenectvo s Vampanoagmi.

V novembri (listopadu) 1621 úspešne zožali prvú kukuricu. Guvernér novej kolónie preto pozval indiánskych spojencov na trojdňovú oslavu.

Druhý deň vďakyvzdania oslavovali osadníci až v roku 1623. Bolo to po tom, čo sucho ohrozovalo úrodu. Guvernér preto vyzval ľudí, aby sa postili.

Odvtedy sa sviatok ustálil na 4. štvrtku v novembri…

Takže bez ohľadu na to, kde a kedy si čítate tento príspevok, zoberte si na chvíľu minutku voľna a napíšte si zoznam 10 vecí, za ktoré ste z posledného obdobia vďační. V rodine, medzi priateľmi, v zdraví, za klientov alebo fanúšikov. Vďační za technológiu, cez ktorú sa k vám dostal tento príspevok.

Aj keď možno dnes nie ste v živote alebo podnikaní tam, kde by ste chceli byť… verte mi, sú ľudia, ktorí by si kľudne nechali useknúť ruku kvôli tomu, aby si to s vami vymenili…

Zhlboka sa nadýchnite. Usmejte… a vychutnajte zvyšok dneška.

Nový rok sa blíži, ale nemusíte na neho pasívne čakať. Urobte už dnes niečo pre svoje podnikanie. Nalaďte sa pozitívne a poďme do toho spolu… na nedeľu som si pre vás pripravil webinár o tom, akým 3 chybám sa vyhnúť, aby to vaše podnikanie rástlo, aby ste mohli byť vďačnejší a aby ste mohli mať ešte viac pozitívneho vplyvu.

Zadajte váš email v pravej časti a pošlem vám pozvánku. Spoločne to zvládneme 🙂

A názov čierny piatok? Pochádza z účtovného žargónu. Tam sú červené a čierne čísla. Červené znamenajú, že firma je v mínuse a čierna sú dobré správy. Priemerne všetko, čo firmy zarobia od čierneho piatku, si môžu nechať úplne pre seba… Doteraz pracovali na náklady, dane, odvody a podobné.

Čierny preto znamená pozitívny. Tento piatok vždy pripadá na piatok po Dni vďakyvzdania. Zároveň si väčšina Američanov berie tento deň voľno, aby mohli ísť na nákupy… Preto tá všadeprítomná reklama na zľavy.

A teraz sa zastavte a napíšte si tých 10 vecí, za ktoré ste vďační… a potom zadajte váš email vpravo

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »