Čítate: Komentáre, spam a bezpečnosť

(Hosťovský príspevok)

Blog je nielen o prezentácii seba, ale aj o komunikácii s inými ľuďmi. A na to sa veľmi dobre hodia komentáre. Podľa seba viem, že ak sa chcem k niečomu vyjadriť, alebo sa opýtať, volím tu najjednoduchšiu cestu. Preto som na svojom blogu povolil komentáre bez registrácie.

Prvé problémy s komentármi

Nejaký čas to fungovalo a všetko bolo v poriadku. Až prišiel deň D. Vo WordPress-e mám nastavené, aby mi každý nový komentár prišiel na mail. Jedného dňa, ako zvyčajne kontrolujem maily. 780 nových správ.

Všetky správy z blogu. Prihlasujem sa na blog a vidím ako pribúdajú ďalšie komentáre a spam. Nejaký robot jednoducho pridával ďalšie a ďalšie komentáre. Okamžite som vypol komentáre, vymazal tie hlúposti a znova povolil komentáre – ale len s registráciou. Takto to zostalo nejaký čas. Hnevalo ma to, lebo vždy som ich chcel mať bez registrácie. Až neskôr ma napadla Captcha – zdeformovaný obrázok, ktorý človek prečíta, ale počítač vôbec (alebo s problémami). Znova som teda povolil komentáre bez registrácie. Len s tým, že čitateľ musí odpísať pár znakov z obrázku.

Spam zmizol a asi raz do mesiaca sa jeden komentár s reklamami objaví. Ale to nie je problém zmazať. Kde tu akurát pribudne v azbuke písaný komentár, ale aj to sa dá vyriešiť jednoducho. Stačí do spam filtra dať všetky znaky ruskej abecedy.

Okrem spamu a reklám sa občas zjaví aj komentár s nadávkami. Alebo s niečím iným nevhodným. Tu som dlho rozmýšľal, čo s ním. Najprv som ich zmazal, to bolo najjednoduchšie. U posledného ma napadlo zmazať len obsah a nahradiť ho odôvodnením. Najnovším riešením sú pravidlá webu. Napísal som ich a pri mazaní komentára len na ne odkazujem. Zatiaľ je však kľud, nikto nič neporušuje.

Prečo zálohovať blog?

Okrem spamov a nevhodných komentárov som časom prišiel na ďalší problém. Na konci každej načítanej stránky sa objavil odkaz na nejakú čínsku stránku. Jednoducho som zistil, že súbory na blogu boli zmenené. Nahradil som ich súbormi zo zálohy a problém zmizol. Ale ako sa to mohlo stať?

V tých časoch som si všimol články o tom, ako jeden populárny súborový manažér kašle na bezpečnosť. Heslá, ktoré ukladá, vôbec nešifruje. Dedukciou, vylučovacou metódou a inými postupmi z Derricka sa prišlo na to, že v jednom počítači boli tieto heslá odchytené. Zmenil som  heslá, spravil ďalšie opatrenia a stránky už viac neboli zmenené.

Čo je však zmyslom posledných dvoch odstavcov? Netrápilo ma, že mi niekto pozmenil stránky, pretože som to rýchlo a jednoducho vrátil do pôvodného stavu. A vrátiť som to mohol, lebo som mal zálohu. Zálohujte si blog pravidelne. Je absolútne jedno, akým spôsobom zálohy vyriešite (automaticky pomocou modulu, alebo ručne), hlavne ich robte.

Týmto som prešiel tému komentárov a záloh. Zostáva už len posledná časť článkov o mojom webe, kde sa budem venovať inšpirácii, rozvoju blogu a jeho propagácii.

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »