Čítate: Ako si nájsť zamestnanie sociálnym spôsobom?

10

(Hosťovský príspevok)

Nie je žiadnym tajomstvom, že stále viac spoločností využíva sociálne siete pri hľadaní informácií o adeptoch uchádzajúcich sa o prácu. Spoločnosti hľadajú vaše profesionálne informácie na LinkedIn-e, vaše fotky z posledného piatkového záťahu na Facebooku a akékoľvek iné informácie, ktoré ste kedy zavesil na internet.

Ale koľko Slovákov dnes využíva sociálne siete pri hľadaní informácií o spoločnostiach? Dovolím si tvrdiť, že len zlomok…

Čo tak tento proces obrátiť?

Rovnako ako vy, tak aj väčšina spoločností zverejňuje svoje „osobné“ údaje cez siete. Prečo tento fakt nevyužiť vo svoj prospech, a tak ukázať iniciatívu a inovatívne myslenie ešte skôr, ako prídete na prvé kolo pracovného pohovoru? 

Ako si nájsť zamestnanie – bežné metódy

Tu sú 4 štandardné metódy, ako si väčšina Slovákov dnes hľadá prácu:

  1. Uchádzači navštívia Profesiu, na ktorej si vyfiltrujú ponuky podľa svojich preferencií a rozpošlú životopisy na všetky potenciálne zaujímavé pozície. Neriešia firmu, len pracovnú náplň, kritéria prijatia a výhody, ktoré im pozícia môže priniesť.
  2. Oslovia jednu (alebo viaceré) z personálnych agentúr, ktoré ich zavolajú na osobný pohovor, kde sa s nimi porozprávajú o ich zručnostiach a očakávaniach. Po pohovore človek čaká kedy sa agentúra ozve s pracovnou ponukou snov. (Bohužiaľ taká ponuka väčšinou nepríde).
  3. Idú na stránku spoločnosti, pre ktorú by možno chceli pracovať, prekutrú sekciu kontaktov a pošlú svoj životopis na prvú emailovú adresu dúfajúc, že sa správa dostane k správnej osobe.
  4. Dostanú vysnívanú pozíciu cez svojho známeho…ale o tomto spôsobe až niekedy nabudúce 🙂

Čo spája všetky tieto metódy?

Po prvé je to pasivita. Adept je v neaktívnej pozícii, kde väčšinou len čaká, ktorá firma sa mu ozve. Po druhé, väčšina uchádzačov o prácu nemá jasnú predstavu, pre ktorú firmu by chceli pracovať.

Ako si nájsť zamestnanie – sociálny spôsob

Asi pred rokom a pol som si hľadal novú prácu. Skúšal som všetky z vyššie uvedených bežných metód samozrejme až na štvrtú 🙂 Po mesiaci hľadania na Profesií som si však uvedomil, že celý proces je strašne zdĺhavý a nemám nad ním kontrolu. Stále som len čakal, či sa mi niekto ozve. Prestalo ma to jednoducho baviť.

Už pred tým som čítal mnoho článkov o LinkedIn-e a jeho schopnosti nadviazať kontakt s biznis ľuďmi. Účet na tejto sociálnej sieti som už mal vytvorený, tak som si povedal, že to skúsim s hľadaním práce trochu inak…

A naozaj to fungovalo. Oslovil som niekoľko konkrétnych ľudí. Nakoniec som sa dostal na pohovor a stretol sa s HR manažérkou, ktorú som našiel na LinkedIne. Vravela, že som bol jediný kandidát, ktorý sa u nich uchádzal o prácu týmto spôsobom. Myslím, že to bolo niečo, čo ma odlíšilo od ostatných a upriamilo pozornosť HRistky na mňa 🙂

Ako som si vyLinkedInoval prácu, a ako to môžete urobiť aj vy?

Celý proces hľadania bol celkom jednoduchý a zhrnul by som ho do nasledujúcich pár krokov.

  1. V prvom rade je dôležité mať jasnú predstavu o spoločnosti, pre ktorú by ste chceli pracovať.
  2. Začnete hľadať kľúčový kontakt na LinkedIne.

Väčšina ľudí u nás si to stále neuvedomuje, ale sociálne siete nám umožňujú nájsť a kontaktovať sa priamo s ľuďmi, ktorí rozhodujú o prijímaní nových zamestnancov. Tak môžete nadviazať vzťah s kľúčovými predstaviteľmi spoločnosti ešte skôr, ako prídete na prvé kolo pohovoru. Štandardné metódy vám takúto možnosť nedávajú, a preto ostávate v šedom priemere mora kandidátov.

Ako na to – detailný návod

Nájdete si meno HR manažéra alebo recruitment manažéra v spoločnosti pre ktorú chcete pracovať. Idete na LinkedIn a jednoducho si ho vyhľadáte podľa spoločnosti. Väčšina týchto ľudí sa na LinkedIne nachádza, pretože sami využívajú tuto sociálnu sieť pri hľadaní informácií o kandidátoch. Zväčša nie je problémom zistiť meno, niekedy dokonca môžete nájsť aj priamy emailový kontakt.

  1. Prečítate si celý profil a snažíte sa spoznať človeka, ktorý môže byť na druhej strane stola pri vašom pohovore.
    Informácie o spoločnosti a osobe, ktorá vás prijíma do zamestnania, je dokonalým koktailom úspešného pohovoru.
  2. Pošlete mu žiadosť o prijatie medzi kontakty.
  3. Po akceptovaní žiadosti zašlete krátku správu, kde sa predstavíte a nadviažete kontakt.

Tento spôsob sa úplne líši od štandardných pasívnych metód hľadania si práce. Ide o oveľa cielenejšiu metódu, ktorá vytvára osobnejší vzťah medzi vami a konkrétnou osobou v spoločnosti. Poukazuje na vašu iniciatívu a schopnosť využívať nové komunikačné kanály. Tak sa odlíšite od ostatných adeptov a získate pozornosť a pozitívne body ešte skôr, ako príde k priamemu kontaktu.

Na záver ešte jeden dobrý tip. Vždy sa uistite, že informácie na vašich sociálnych profiloch sú v súlade s tými, ktoré máte v životopise.

A čo vy?

Aký spôsob ste využili pri hľadaní poslednej práce? Skúsili ste využiť aj sociálne siete?

Muro píše na stránke Bizbuzz.sk. Zaujímajú ho sociálne siete, online marketing, kreatívna reklama a ich miesto v dnešnom svete. Bizbuzz.sk nájdete aj na Facebooku.

(Obrázok od Wonderlane)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (10)

vďaka za tip, idem to hneď skúsiť 🙂 Keďže si už pol roka hľadám zamestnanie, tým klasickým spôsobom a žiaľ, ešte som nemala šťastie. Som zvedavá, či sa mi to takto podarí

Reaguj na tento komentár

@Luc: Držím palce… Aktivita je vždy lepšia ako pasivita 🙂

Reaguj na tento komentár

Ďakujem za tip a za návod.

Ešte ma zaujíma, či Muro tú prácu dostal a vôbec ako dopadol pohovor…

Reaguj na tento komentár

@Luc: Ďakujem za komentár Luc, daj vedieť ako to išlo. A drž sa!

@Tibor Repček: Nie je začo Tibor. A áno prácu som dostal, neviem či kôli tomu, ako som sa na samotný pohovor dostal, alebo za tým boli iné faktory.

Pohovor sa niesol v uvoľnenej atmosfére, mal som z neho dobrý pocit. Nasledovalo ešte jedno kolo pohovoru a bolo vymalované:)

Reaguj na tento komentár

Tak to gratulujem. Určite to skúsim aj ja…

Reaguj na tento komentár

To sa mi páči, treba sa chytiť príležitosti a najlepšie hneď, aj ja držím päste 🙂
P.s. …myslím, že ja by som o niečom zaujímavom tiež vedel… pekný večer 🙂

Reaguj na tento komentár

Veľmi dobrý nápad. Konečne môžem byť aktívny pri hľadaní práce a nie len čakať ako niekto o mne rozhodne ;).
martin cajko má blog, ktorý naposledy zverejnil: „Je toto normálne?“

Reaguj na tento komentár

Veľmi dobrý tip pre hľadanie práce. Možno niekedy v budúcnosti využijem, keď budem chcieť meniť prácu :).

Vždy je lepšie byť aktívny pri hľadaní práce.

Myslím si, že to, že sa človek ozve sám, alebo netradičným spôsobom, nemá vplyv na to či ho príjmu. Žiaden schopný personalista by Mura neprijal, keby najlepšie nevyhovoval požiadavkám na danú prácu.
Martin Mažár má blog, ktorý naposledy zverejnil: Recenzia: Blogy: Publikuj a prosperuj – blogování pro váš business

Reaguj na tento komentár

@Martin Mažár: Ďakujem za komentár Martin. Určite samotný spôsob ako oslovíš svojho potenciálneho zamestnávateľa nie je rozhodujúci na pohovore. Ale myslím, že môže čiastočne poukázať na tvoju povahu a tvoju schopnosť využívať aj nové metódy, to ti v konečnom dôsledku môže pridať nejaký ten plusový bodík:)

Reaguj na tento komentár

@Muro: Súhlasím s tým, čo píšeš. Pridáva to určité plusové bodíky, lebo jednak to dokazuje tvoju motiváciu (robíš niečo navyše) a jednak tvoju kreativitu.

P. S. skvelý článok
Martin Mažár má blog, ktorý naposledy zverejnil: Recenzia: Blogy: Publikuj a prosperuj – blogování pro váš business

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »