Čítate: Zálohujete si celý blog?

10

Alebo ako som skoro prišiel o dva počítače behom jednej hodiny

Je piatok ráno. Sadám si za svoj notebook a hovorím si, že pred tým, než sa pustím do práce, zozálohujem si fotografie. Nie, že by som pravidelne nezálohoval. To robím aspoň raz denne. Ale toto je záloha zálohy 🙂 Pozerám, že naposledy som takúto operáciu vykonal pred rokom. Už bolo teda na čase…

Spustím po dlhšej dobe ten veľký, hlučný “starý” počítač, zapnem aj monior a začnem zálohovať. Po chvíľke výbuch monitoru prerušuje moju prácu na notebooku.

Čo ma napadlo ako prvé? Vytiahnuť z elektriky všetko, čo sa dalo… Potom som si uvedomil, že to nebol najlepší postup. Pretože záloha sa mohla dokončiť i bez monitora, však?

Nevadí. Plný odhodlania zistiť, čo sa stalo som poodpájal všetky káble z monitoru, zobral šrobovák a pustil sa do toho. Po pol hodine zápasenia a nenávratného lámania rôznych umelohmotných častí zisťujem, že tomuto monitoru už asi veľmi nepomôžem. Hovorím si, že si nechám kábel od napájania do elektriky a monitor pripravím na púť do šrotu.

Po návrate k notebooku sa mi zdá, že ten jas LCD panelu je nejaký slabý. Všímam si ikonku, ktorá mi oznamuje, že bežím na baterku. Pozerám teda, či je tá “krabička” v elektrike a či je všetko zapojené. Žiaľ áno, len mi nesvieti kontrolka napájania, čo znamená, že sa pokazila práve tá “krabička” do elektriky.

Skvelé! Prišiel som o možnosť používať 2 počítače behom 1 hodiny.

Mám však záložný disk, ktorý obsahuje zrkadlovú kópiu počítača. Prístup tak môžem získať kedykoľvek, keď to je nutné, z 3. počítača 🙂

Asi si teraz myslíte, že som mierne paranoidný ohľadne zálohovania. A áno, priznávam si to a dokonca ani veľmi neprotestujem, keď si manželka robí záložné kópie na CDčka 🙂

Záloha blogu

Čo však urobiť v prípade blogu? Ako predísť strateniu príspevkov a tým pádom vašej doterajšej, možno niekoľkoročnej, práce?

Pokiaľ používate WordPress, odporúčam nasledujúce moduly:

  • WP-DB-Backup – slúži na zálohu samotnej databázy, čiže článkov, komentárov a tak ďalej. Mám ho nastavený tak, že sa mi záloha posiela automaticky na e-mail.
  • WordPress Backup – slúži na zálohovanie súborov, čiže grafiky, widgetov, obrázkov a podobne. Dá sa nastaviť posielanie na e-mail. Osobne si radšej zálohu nechám uložiť na server a potom použijem FTP klienta na stiahnutie, pretože táto záloha môže mať aj desiatky megabajtov.

Odporúčam vám presne nasledovať inštrukcie inštalácie pluginov. Inak sa môže stať, že si vaše súbory so zálohou bude môcť ktokoľvek stiahnuť.

Ak potrebujete s niečím pomôcť, obráťte sa na mňa cez kontaktnú stránku.

  • Dobrý hosting zálohuje tiež. Väčšinou im potom stačí napísať e-mail, že potrebujete verziu stránky zo včera.
  • Hostingy, ktoré momentálne odporúčam, nájdete na stránke so zdrojmi.

Existuje ešte jeden spôsob, ktorý umožňuje dostať sa k návštevníkom i v prípade výpadku celej vašej stránky. Pripravujem o ňom video. Ak sa o tomto spôsobe chcete dozvedieť viac, prihláste sa k odberu môjho e-mailového spravodajcu cez formulár vpravo hore.

Napadá vás ešte niečo k tejto téme?

PS: Ak niekto potrebuje kábel, ktorý vedie od monitora do elektriky, viete kam sa obrátiť 😉

(Obrázok od ifijay)

Zdieľajte radosť:

« Predchádzajúci príspevok na stránke:

Nasledujúci príspevok na stránke: »

Páčil sa vám článok?
Pridajte si ho do záložiek alebo ho zdieľajte cez tlačidlá vyššie.

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Pekné komentáre (10)

Martin, zálohu mi teraz ani nespomínaj… Ľudia, fakt si všetko zálohujte, všetko. Aj zálohu zálohy si robte. Ja som si zálohoval veci na ext. HDD z celého PC a prišiel som o ne, lebo sa pokazil HDD. Preto dôležité veci naozaj zálohujte, poučte sa z mojej chyby :).
Dokonca nie je scestné ani pouvažovať o prenajatí si serverového priestoru a k dátam máte prístup odkiaľkoľvek. Ale týmto som odbočil, takže zálohujte si aspoň blog :).
Johny má blog, ktorý naposledy zverejnil: 4 dôvody- prečo nerobiť reklamu niečomu- čo by ste si sami nekúpili

Reaguj na tento komentár

Vaše blogy sú iste dôležitejšie ako môj ale to je len relatívne :), preto aj ja zálohujem, jednoducho pomocou programu ScrapBook Plus. Možno to nie je tak dokonalé, ale je to tak jednoduché, tak že ani lenivosť nie je dôvodom zabudnúť na zálohu… Z času na čas urobím zálohu zálohy na externý disk. Vôbec sa už nespolieham na HDD v PC, taký veľký ešte nevymysleli 🙂 aby sa mi tam zmestil fotoarchív. Výhodou externého disku je, že ho zapínam len podľa potreby, teda dúfam, že jeho životnosťou neplytvám. Zálohovanie na CD, alebo DVD nemá šancu, nepraktické pri hľadaní. Lebo systém vyhľadávania v archíve musí byť v praxi použiteľný.

Reaguj na tento komentár

@Johny: Pokiaľ sa niekto pripravuje na “cloud computing” – čiže “prácu v oblakoch”, je ideálne používať zálohu na vzdialenom servere.

@wabt: ScrapBook Plus síce nepoznám, ale z toho, čo som sa dočítal ide podľa všetkého o zálohu stránky vo verzii, ktorú vidí užívateľ. Teda žiaden kód a podobné záležitosti.

Okrem toho, že treba mať zálohu, treba mať aj funkčnú zálohu. Neviem si predstaviť, ako by niekto vyťahoval texty článkov zo zálohy a dával späť na web po “páde”.

Zálohovanie na DVD musí mať naozaj skvelý systém záznamov. Konkrétne u fotiek to nie je problém: Na DVD sa napíše “Fotky 2009” a je to…

Reaguj na tento komentár

Martin, zálohovanie na DVD iste, ale mať tam napríklad 500 GB fotiek znamená cca 120 DVD. Hľadať na nich napríklad tému “les” je zábava na pol dňa. Scrap book zapisuje kompletnú štruktúru stránky, teda obsah aj formu a to je to, čo ja potrebujem.
“Fotky 2009” mi hovorí o archíve veľmi málo. Potrebujem minimálne dátum a lokalitu, prípadne tému. Pozrel som sa do zálohy “Fotky 2009” – 22 tis. súborov, 80 GB… Mojou zásadou pri archíve bolo, čo najjednoduchšie a vyhľadávania schopné.

Reaguj na tento komentár

@wabt: Vidím, že tu máme profi fotografa 😀

Neboj sa, my nezaplníme viac ako 1 DVD ročne a to si už potom spomenieš cca v ktorom roku to bolo 😉 Bavíme sa o zálohe, teda to DVD v ideálnom prípade nikdy nepoužiješ. Keď náhodou áno, tak len na to, aby si to dostal späť do PC…

V minulosti som mal program (myslím, že sa volal Diskbase) a v ňom som mal uložené všetky dôležité info o tom, čo na ktorom CD je. Teraz sú externé disky dostupnou záležitosťou, takže tam sa dá šupnúť aj tých 500 GB fotiek… 22 tisíc fotiek? Veď to je 60 denne – to robíš fotky na pasy ľuďom alebo čo?? 😀

Reaguj na tento komentár

Martin, žiadne profi, z toho čo za fotky dostanem by som sa momentálne neuživil. Súhlasím, o zálohe je to tak, ja som si to od začiatku zamieňal s archívom, čo však môže aj zhoda. Pasové fotky nerobím, to sa dnes musíš obrátiť na políciu :), ale keď som bol malý, robil som aj pasové…
Pre 60 fotiek by som niekedy ani foťák nevytiahol 🙂 ak je dobrý deň.

Reaguj na tento komentár

Tak tak. Bez zalohy to nejde. Teda ide, ale iba docasne. Osobne pouzivam WP-DB-Backup + prenos suborov cez FTP klienta. Nasledne celu zalohu zrkadlim na externy disk. Pri castych zalohach mozno este odporucit Cobian Backup, ktory sa postara o pravidelnu automaticku zalohou a tiez o to, ze udrziavany bude iba zvoleny pocet zaloh. Stare, uz nepotrebne automaticky precisti.
Gianny má blog, ktorý naposledy zverejnil: Fatboy Slim – October mix 4free

Reaguj na tento komentár

Martin, dost neprijemna situacia. Ja by som este dodal, ze ak by sa niekomu predsa len vyskytol podobny pripad, kedy by potreboval zalohu blogu a nemal by nainstalovane spominane pluginy (pripadne pouziva uplne odlisne CMS) stale je tu webhosting. Kazdy dobry poskytovatel hostingu by mal taktiez zalohova data svojich klientov. To len ako tip na margo 😉

Reaguj na tento komentár

ja mam taky trochu “divoky sposob” zalohovania, ale zatial funguje… pracujem na notebooku, ktory nosim z domu do prace a naopak…mam na nom cely firemny server. Pomocou http://www.goodsync.com/ robim manualne synchronizacie vsetkych uprav…zvycajne si spomenim tak kazdy 2,3 den…niekedy podla toho co robim to pustim aj par krat denne…ide radove o 300-500 GB dat..Kolegovia robia na serveri (obycajny pocitac) a po synchronizacii maju vsetko aj na mojom notebooku..
A zaroven to z casu na cas tak isto zalohujem na manzelkin pocitac doma…cize vsetko mam 3x na dvoch, pripadne troch (ak je notebok v aute :)) miestach…. Okrem toho rodinne fotky este na externom hardisku …napalovanie som uz uplne vypustil…

Reaguj na tento komentár

@ferol: Uf… zaujímavé a určite “divoké” 😀

Sťahuje to dáta aj cez FTP, prípadne MySQL databázu nejakým spôsobom? (Napríklad keď nemám fyzicky prístup k serveru.)

Reaguj na tento komentár

Pridajte pekný komentár

» RSS kanál komentárov tohto príspevku

CommentLuv badge

Prečo sú kľúčové hodnoty dôležitejšie ako misia, vízia alebo firemné ciele?
Stiahnite si dokument s viac ako 160 hodnotami. Zadajte email nižšie a pošlem vám dokument, ktorý som vytvoril:

.

160 námetov na kľúčové hodnoty »